Logo DWPN 1%

„Dziadek z Wehrmachtu”
Dodaj do ulubionych



Uprzejmie informujemy, iż rozpoczął się projekt archiwizacji wspomnień osób, które podczas drugiej wojny światowej służyły w armii niemieckiej. Projekt pt.: „Dziadek z Wehrmachtu” powstał z inicjatywy młodych historyków stowarzyszenia Genius Loci – Duch Miejsca oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

 

 

 

 

„Dziadek z Wehrmachtu”

Projekt nagrania i archiwizacji wspomnień byłych żołnierzy Wehrmachtu
pochodzących z terenów Polski

Wystawa na podstawie nagrań powstanie w maju 2013 roku

 

 

Projekt mający na celu udokumentowanie historii żyjących w Polsce byłych żołnierzy Wehrmachtu jest wspólnym przedsięwzięciem stowarzyszenia Genius Loci – Duch Miejsca z Rudy Śląskiej oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W czasie drugiej wojny światowej w niemieckim wojsku służyło ok. 500 tys. osób z polskich obszarów wcielonych do III Rzeszy. Ponadto w Wehrmachcie walczyły setki tysięcy przedwojennych obywateli Niemiec ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Gdańskiego, którzy w wyniku zmian granic w 1945 roku stali się mieszkańcami państwa polskiego.

Zamierzamy, nie oceniając ani nie wartościując, udokumentować losy byłych żołnierzy wcielonych do niemieckiego wojska i porozmawiać z nielicznymi żyjącymi jeszcze osobami, które nosiły niemiecki mundur i mieszkają na terenie Polski. Chcielibyśmy zapisać przeszłość pokolenia naszych dziadków i spróbować ją zrozumieć, aby móc z empatią przekazać nieproste historie takimi, jakimi są one dla nas, którzy mają szczęście żyć w zupełnie innej Europie niż ta, w której oni dorastali.

 

Zarejestrowane wywiady biograficzne staną się podstawą wystawy, której otwarcie nastąpi w maju 2013 roku. Ponadto zostaną zarchiwizowane w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Archiwum Historii Mówionej prowadzonym przez Fundację Ośrodka „Karta” oraz Dom Spotkań z Historią w Warszawie. Prosimy o wsparcie w celu uzyskania kontaktów do byłych żołnierzy.

 



« wstecz



KONTAKT

e-mail: projekt@haus.pl

telefon: 32 4612078

PARTNERZY
Organizatorzy:


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej


Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca

 

Partner projektu:


Konsulat Generalny RFN