Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Wystawa „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach” w Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen (Hösel)

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 21 kwietnia - 14 lipca 2013 roku w Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen (Hösel) można zwiedzać wystawę Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach”. Uroczysty wernisaż wystawy odbył się 28 kwietnia br.

 

 

 

 

 

 

Wernisaż wystawy pt.:
„Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach”
Niedziela, 28 kwietnia 2013 roku
Muzeum Zi
emi Górnośląskiej (Oberschlesisches Landesmuseum)
Bahnhofstraße 62
40883 Ratingen (Hösel), Niemcy

 

Wystawa, jako ważny element pamięci historycznej, prezentuje codzienne życie mieszkańców dawnego polsko-niemieckiego obszaru przygranicznego w latach 1922-1939. Po burzliwym czasie powstań i plebiscytu, jesienią 1921 roku obradująca w Genewie Rada Ambasadorów ustaliła ostateczny przebieg polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku. Zrośnięty od stuleci, wielokulturowy region miał odtąd funkcjonować w ramach dwóch różnych organizmów państwowych. W tym polsko-niemieckim konflikcie nie było zwycięzców, bowiem nowe wytyczenie granicy nie zadowoliło żadnej ze stron. W ramach operacji, jakiej dotąd nie znał świat, i którą porównać można z podziałem Berlina, w poprzek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego - jednej z największych aglomeracji Europy - przeciągnięto granicę wijącą się dosłownie między domami, podwórkami i zakładami przemysłowymi. Polsko-niemiecka granica na Górnym Śląsku istniała jedynie 17 lat. Od 1922 roku Górnoślązacy posiadają różne paszporty, służą w różnych armiach, w sporcie reprezentują różne barwy narodowe.

W ramach wystawy i towarzyszącej jej publikacji odtworzona została codzienność dawnego obszaru granicznego oraz zaprezentowane materialne i niematerialne pozostałości polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku, która od czerwca 1922 do września 1939 dzieliła region. Na podstawie map oraz zdjęć dokonano wizualizacji (nierzadko kuriozalnego) przebiegu granicy. Gdzieniegdzie pozostali jeszcze „niemi świadkowie” historii: polskie i niemieckie domy celne oraz porośnięte trawą przygraniczne bunkry.

Wystawie towarzyszy publikacja, która przypomina o dwujęzycznym i wieloetnicznym charakterze Górnego Śląska. Do albumu dołączony jest materiał multimedialny w postaci filmu dokumentalnego pt.: "Górny Śląsk. Podróż granicą", wyprodukowanego przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w reżyserii Teresy Kudyby.

Wystawę „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach” można zwiedzać od 21 kwietnia br. w Muzeum Ziemi Górnośląskiej. Jej uroczysty wernisaż odbył się 28 kwietnia br. wraz z wernisażem wystawy „Ojczyzna jest wolna” (niem. „Das Vaterland ist frey”).



« wstecz


HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej