Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



„Jeśli wyjeżdżasz lub zostajesz, musisz wiedzieć po co” - w weekend odbyło się seminarium dla młodych działaczy mniejszości niemieckiej.

W dniach 17-18 maja 2013 r. odbyło się w Zakrzowie seminarium nt. „Zostać w Polsce czy wyjechać?”, zorganizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.

Podczas dwudniowego spotkania, którego moderatorem był pan Krzysztof Ogiolda z Nowej Trybuny Opolskiej młodzi działacze mniejszości niemieckiej próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie postawione w temacie seminarium. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, wiążąca się z wieloma wątpliwościami i dylematami, a jednoznaczne rozstrzygnięcie problemu pozostało otwarte. 

Dr Anna Hildebrandt z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową podkreśliła, iż podjęcie takiej decyzji jest bardzo trudne, priorytetem powinno być jednak zadowolenia z pracy i satysfakcja, jaką ona daje. Dzięki warsztatowi, który przeprowadził dr Tomasz Grzyb ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu uczestnicy uświadomili sobie, że najważniejszy jest cel zarówno wyjazdu, jak i pozostania w Polsce.  Rozmawiali również o tym, co mogą stracić, a co zyskać poprzez wyjazd oraz o tym jakie znaczenie ma narodowość na rynku pracy. W trakcie spotkania zaprezentowany został film Josefa Cyrusa, reżysera filmów dokumentalnych „Aussiedler, die ersten 10 Jahre”. Młodzi działacze mniejszości niemieckiej, mimo tego, iż film nie dotyczy bezpośrednio ich pokolenia, potrafili wczuć się w sytuację bohaterów filmu. Stwierdzili, iż historie te są prawdziwe, mając jednocześnie świadomość z jakimi problemami zmagali się tamtejsi Aussiedler; ich dylematy są jednak odmienne, gdyż żyją już w innej rzeczywistości. Damian Dudek, Współwłaściciel Agencji Rekrutacyjnej Inter-Recruitment.pl oraz Absolwent Kuźni Młodych Liderów (cyklicznego projektu DWPN), prezentując uczestnikom kompetencje jakie mają znaczenie na rynku pracy, zwrócił uwagę na fakt, iż jedną z najważniejszych cech, jakie należy posiadać jest komunikatywność. Podkreślił również to, że nadszedł czas poliglotów, a co za tym idzie znajomość języków obcy jest bardzo cennym atutem na rynku pracy.

Jednym z gości seminarium był również pan Georg Smuda, właściciel firmy Smuda Consulting, który mówił o tym, że niemiecki rynek pracy rozwija się bardzo prężnie, a bezrobocie wśród młodzieży jest bardzo niskie. Najkorzystniejsze jest zatrudnienie na specjalistycznych stanowiskach i takie oferty są najbardziej atrakcyjne. Jednak jedną z kluczowych kwestii wyjazdu jest problem odnalezienia się w nowej rzeczywistości i przystosowania do realiów w Niemczech, a także nierzadko zaczynania wszystkiego od zera. Podsumowaniem seminarium była dyskusja panelowa, podczas której omawiano dylematy młodych Niemców w Polsce, dotyczące pozostania, bądź wyjazdu za granicę. Uczestnicy mieli możliwość usłyszeć w tej kwestii stanowisko m.in. młodej Niemki, która zdecydowała się na budowanie swojej przyszłości zawodowej w Polsce, pani Ani Kakol, a także ekonomisty, pana prof. dr hab. Romuald Jończy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Wyjątkowym spotkaniem podczas seminarium była w dniu 17 maja 2013 r. wieczorna dyskusja z wybitnym intelektualistą Kościoła Katolickiego w Polsce, Ojcem Maciejem Ziębą nt. hierarchii wartości współczesnego społeczeństwa. Ojciec M. Zięba w myśl Alberta Camus podkreślił to, że człowiek jest zwierzęciem szukającym sensu, a co za tym idzie sens jest czymś bardzo ważnym w życiu każdego z nas. To co wyróżnia człowieka to sfera duchowa, która jest sferą wolności; dzięki niej człowiek może wybierać pomiędzy dobrem i złem. Na aspekt hierarchii wartości należy spoglądać w perspektywie całego życia, a relacje międzyludzkie, które w ciągu całego życia zbudujemy mają fundamentalne znaczenie – stwierdził Ojciec M. Zięba. Podkreślił, iż przyjaźń i solidarność to słowa klucze w kontekście wartości i to je należy wypełnić treścią poprzez praktykę.



« wstecz



KONTAKT
Andrea Halenka

tel. 77 402 51 05

fax. 77 402 51 15

e-mail. andrea.halenka@haus.pl

PARTNERZY