Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



"Europa wyzwaniem dla nas wszystkich - partycypacja obywatelska" - nauka poprzez zabawę

Dniu 17 paźdiernika br. młodzież z województwa śląskiego zasiadła w Parlamencie Europejskim oraz Radzie Unii Europejskiej debatując nad wprowadzeniem obowiązkowych opłat za studia. A wszystko to pod czujnym okiem naszych korespondentów w Brukseli!


 

 

 

 

 

 

"Europa wyzwaniem dla nas wszystkich - partycypacja obywatelska"

Gra symulacyjna
17 października 2013

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, ul. Ligonia 46, Katowice

 

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu zaprosili uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego do udziału w grze symulacyjnej.

Uczestnicy gry pod okiem sześciu doświadczonych trenerów wcielili się w przypisane role, biorąc tym samym udział w symulacji procesów uchwalania prawa w Unii Europejskiej. Przedstawiana przez nas gra stanowi formę uczenia się poprzez symulację i odgrywanie ról zgodnie z zaplanowanym scenariuszem, dzięki czemu daje okazję do rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Role pozostawiają "aktorom" swobodę w tworzeniu osobowości ich postaci tak, aby mogli działać w sposób indywidualny, podejmując własne decyzje w przestrzeni fikcyjno-realnej. Proces nauczania jest tak samo ważny, jak sama zabawa.

Gra symulacyjna skierowana była do wszystkich młodych osób w wieku od 16 do 19 lat, zainteresowanych polityką, przestrzenią społeczną i prawami mniejszości, oraz chcących zapoznać się z procesami podejmowania społecznych i politycznych decyzji. Istotna była także chęć do dyskusji i wyrażania swoich poglądów oraz umiejętność negocjacji, pracy w zespole i odgrywania przydzielonej roli.

Gra miała charakter kompleksowy: obejmowała kolejno etapy warsztatowego przygotowania do pracy w grupie, wprowadzenia do odgrywania ról przez uczestników, symulacji obrad organów ustawodawczych Unii Europejskiej oraz podsumowania gry.

Główną sytuacją problemową w opisywanej grze symulacyjnej stanowiło przeprowadzenie tzw. zwykłej procedury ustawodawczej wobec wniosku ustawodawczego wystosowanego przez Komisję Europejską, który dotyczył wprowadzenia obowiązkowej opłaty za studia.

 



« wstecz



KONTAKT

Mariusz Rotarski,
menedżer projektów
tel.: 32 461 20 70
fax.: 32 461 20 71
e-mail:mariusz.rotarski@haus.pl

PARTNERZY