Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Mniejszość niemiecka impulsem rozwoju województwa opolskiego – wnioski z konferencji.

19 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim woj. opolskiego odbyła się  konferencja nt. „Wpływ ludności autochtonicznej pochodzenia niemieckiego oraz organizacji mniejszości niemieckiej na regionalny rozwój gospodarczo-społeczny ze szczególnym uwzględnieniem woj. opolskiego”.

 

 

W ramach konferencji zaprezentowano wyniki badań prof. dr hab. Romualda Jończego oraz Katarzyny Łukaniszyn -Domaszewskiej dotyczące rozwoju regionalnego województwa opolskiego oraz wpływu mniejszości niemieckiej na ten rozwój.

W pierwszej części konferencji Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński mówił iż „Mniejszość niemiecka wnosi do regionu bardzo wiele, inne województwa mogą żałować, że nie mają takiej grupy”. Podczas pierwszej prelekcji prof. Jończy przedstawił  metodologię badań oraz ich najciekawsze aspekty. Wyjątkowo interesujące były zestawione opinie na temat różnych aspektów obecności Niemców w województwie opolskim z punktu widzenia samej mniejszości niemieckiej a także większości polskiej. Jak się okazuje obydwie ankietowane grupy zgadzają się, co do tego, że Niemcy najbardziej pozytywny wpływ mają na region w zakresie kultury oraz edukacji.

Profesor Romuald Jończy nie ma wątpliwości, że migrująca za pracą ludność pochodzenia niemieckiego wywarła w minionym 20-leciu pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy województwa opolskiego. Na dowód przytaczał liczby -  2002 roku osoby zatrudnione za granicą przywiozły do regionu 1,85 mld zł, w 2004 i 2006 - po 2,7 mld, w 2010 - 1,6 mld. Łącznie w latach 1989-2010 zarobiły 36,5 mld zł. Aż 25 mld zostało wydane w kraju.

Jeśli chodzi o kwestie bezrobocia to przedstawiono wyniki w których wynika, iż  przed akcesją do Unii w roku 2004 roku bezrobocie w gminach mniejszościowych było 3-4 proc. mniejsze niż w pozostałych częściach województwa. A i o­becnie w 10 gminach
z najwyższym współczynnikiem mniejszości bezrobocie waha się od 3,3 do 6,5 proc. Ale wszystko ma swoją cenę. Między 1977 a 2006 r. na wioskach liczba Ślązaków "z pochodzeniem” zmalała średnio o 46 proc.

Konferencja zakończyła dyskusja panelową nt. „Mniejszości narodowe oraz etniczne szansą w rozwoju regionalnym – wnioski z woj. opolskiego a możliwości uniwersalne” w której wzięli udział prof. dr. hab. Krzysztof Ruchniewicz, Dyrektor Centrum Studiów Niemieckich Europejskich im. W. Brandta, dr hab. SławomirŁodziński, Uniwersytet Warszawski dr Tomasz Grzyb, Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej, Wrocław oraz Norbert Rasch, Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim

Z wynikami badań można zapoznać się pobierając pdf.  pt. „Raport cząstkowy 2014”



« wstecz



KONTAKT
Izabela Marzodko

tel. 77 402 51 05

fax. 77 402 51 15

e-mail: iza.marzodko@haus.pl

DO POBRANIA

Raport cząstkowy [.pdf]

PARTNERZY

Współprganizator konfernecji:

Katedra Ekonomii i Badań nad Rozwojem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Finansowanie:

Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych