Logo DWPN 1%

Bazylika - Oleśnica
Dodaj do ulubionych



Bazylika Mniejsza pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy 

 

Bazylika Mniejsza pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy (dawniej Kościół Zamkowy) to obiekt sakralny, który jest jedną z najstarszych świątyń w tym regionie Polski. Prawdopodobnie pierwszy drewniany budynek istniał tu już w XII wieku za panowania Piastów Oleśnickich (po raz pierwszy wspomniany w dokumentach kościelnych w 1230r.). U schyłku XIII wieku kościół był ponownie konsekrowany, ponieważ w jego murach popełniono morderstwo.

Obiekt był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany na przestrzeni wielu lat. Krótko po zajęciu tronu i rozpoczęciu panowania przez Czechów, w świątyni wykonano kryptę grobową nowej dynastii – Podiebradów. Obecnie znajduje się ona nad prezbiterium w głównej części ołtarza. 11.01.2010 za zgodą proboszcza parafii nastąpiło uroczyste otwarcie wspomnianego grobowca. Okazało się, że jest on dość mały i ciasny – są to dwie komory o niskim sklepieniu. Cała przestrzeń nie została jeszcze dobrze zbadana, ponieważ ciągle istnieje możliwość zakażenia mikroorganizmami.  W sferze domysłów wciąż jest to, czy nie ma tam innych interesujących krypt, połączonych w wijący się pod nawami tunel.

Także kolejny ród panujący w mieście zapisał się w tym kościele. Po zapełnieniu mauzoleum poprzedniej dynastii zasiadającej na oleśnickim tronie, do głównej bryły budynku dobudowano pomieszczenie, które miało mieścić zmarłych z nowej linii rządzących miejscowością i w jej okolicach. Wejście do niego znajduje się po lewej stronie ołtarza głównego. Wstęp mają tylko nieliczni.

Ok. 1900 roku budowla potrzebowała renowacji i przebudowy. Tych prac podjęli się specjaliści z kraju i zagranicy. Kościół został na jakiś czas wyłączony z obrzędów i nie przyjmował wiernych. Plac odgrodzono od ulicy, a wszystkie ruchome przedmioty i elementy dekoracyjne zostały przeniesione do pobliskiego zamku. 15.07.1900 r. w godzinach wieczornych nastąpiła nieoczekiwana katastrofa budowlana.  Zawaliły się sklepienia nawy głównej i południowej. W dużym stopniu zostało zniszczone pozostałe w budynku wyposażenie. W trakcie śledztwa ustalono, że przyczyną były najprawdopodobniej spróchniałe belki, które podtrzymywały konstrukcję podczas remontu. Znaleziono również luźne cegły w obmurowaniu po stronie południowej, które powinny tworzyć z filarami jedną całość.

Odbudowa kościoła rozpoczęła się w dwa lata po wspominanym wydarzeniu. W tym czasie gmach zyskał między innymi nową klatkę schodową, odrestaurowano zegar słoneczny, który znajdował się już wcześniej na ścianie kruchty południowej.

Współcześnie dawny Kościół Zamkowy został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej (przez bł. Jana Pawła II w 1998r.). Jest jedną z najbardziej znanych budowli sakralnych w okolicy. To siedziba Dekanatu Oleśnica – Zachód.

 

Autor pracy: Wiktoria Bazak



« wstecz


HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej