Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Drugi HAUSowy czwartek już za nami!! Zniewolone umysły po roku 1945 - przymusowa zmiana nazwisk.

Gościem spotkania był Krzysztof Wysdak, Członek Zarządu Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, pasjonat historii regionalnej.

 

 

Pan Krzysztof Wysdak pytany o przyczyny przymusowego polszczenia brzmiących po niemiecku lub tylko nie dość po polsku imion i nazwisk mieszkańców Śląska odpowiedział, że chodziło o swoiste zagarnięcie przestrzeni publicznej, o pokazanie, do kogo należy teraz władza. Mówiono ze Polska wraca na zimie odzyskane, dlatego tez musiano wykazać że Polacy naprawdę tu byli. Zmiany nie tylko dotyczyły imion i nazwisk, ale i nazw miejscowości. Na pytanie zadanie przez moderatora, „czy członkowie mniejszości niemieckiej wracają do dawnych imion i pisowni” odpowiedział, ze trudniej jest podjąć tę decyzję komuś, komu za zmienioną formę nazwiska wystawiono szkolne świadectwa i inne dokumenty. Ale wiele osób ze względów symbolicznych – do rodowych nazwisk wracają. 

Spotkanie moderowała Pani Beata Woźniak z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Kolejne spotkanie z cyklu HAUSowy czwartek nt. „Czy Bruksela widzi Mniejszość Niemiecką? Czy Mniejszość Niemiecka widzi Brukselę?” odbędzie się 15 maja br. o godzinie 16.00

Gościem spotkania będzie poseł Ryszard Gall.

Serdecznie Zapraszamy!

 

 



« wstecz



KONTAKT
Izabela Marzodko

tel. 77 402 51 05

e-mail: iza.marzodko@haus.pl