Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Odwiedziny u mniejszości niemieckiej w Danii zachętą do dalszych działań wzmacniających dwujęzyczność w Polsce!

W dniach 22–26 października 2014r., odbyła się podróż studyjna do mniejszości niemieckiej w Danii w ramach VII edycji „Kuźni Młodych Liderów”, projektu który Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej organizuje wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce oraz Fundacją Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych.

 

 

 

Podróż studyjna miała na celu skonfrontowanie uczestników projektu z działaniami i przedsięwzięciami mniejszości niemieckiej w tym regionie Europy oraz miała być inspiracją dla działań na rzecz polsko-niemieckiej dwujęzyczności w Polsce.

Podczas podróży studyjnej uczestnicy spotkali się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej z Danii. Historię mniejszości niemieckiej, organizacje i ich strukturę przedstawił  Hinrich Jürgensen, przewodniczący Związku Niemców w Szleswiku Holsztynie (Bund Deutscher Nordschleswiger). Działalność niemieckiej biblioteki centralnej w Aapenrade przedstwił jej dyrektor Nis-Edwin List-Petersen. Związek Młodzieży w Szlezwiku Holsztynie przedstawił Lennart Nickelsen przewodniczący organizacji. Ważnym elementem było przedstawienie zakresu działalności Placówki Szkoleniowej  Knivsberg (Bildungsstätte Knivsberg), która postrzegana jest jako jedno z miejsc spotkań mniejszości niemieckiej z większością w Danii. Kolejny dzień poświęcony był edukacji – uczestnicy mieli okazję odwiedzić niemieckie przedszkole, niemiecką szkołę podstawową i niemieckie gimnazjum. Poziom języka niemieckiego w tych placówkach jest naprawdę imponujący. System szkolnictwa w Danii przedstawił Stefan Sass, pracownik Związku Niemieckich Szkół i Języka Niemieckiego w Szlezwiku Holsztynie (Deutscher Schul- und Sprachverein für Nordschleswig). Podczas ostatniego dnia podróży studyjnej uczestnicy odwiedzili Muzeum Szkolnictwa w Aabenraa i gazetę Nordschleswiger”.

Podróż studyjna była doskonałą okazją ku temu, by przekonać się jak dobrze może wyglądać współpraca pomiędzy mniejszością i większością, jak można ze sobą współpracować i się nawzajem uzupełniać w codziennym życiu. Zarówno mniejszość, jak i większość przywiązują ogromną wagę do nauki języka i dokładają wszelkich starań, by wychowywać dzieci dwu- lub wielojęzycznie – ku czemu mają bardzo wiele sposobności począwszy od żłobków aż po gimnazjum. Konkluzją podróży studyjnej jest to, że tożsamość bez języka jest martwa i to właśnie język stanowi spoiwo wokół którego dana mniejszość się jednoczy.

 



« wstecz



KONTAKT
Patrycja Wiencek-Baron

tel. (77) 40 25 105

faks. (77) 40 25 115

e-mail: patrycja.wiencek@haus.pl

PARTNERZY

Fundacja Konrada Adenauera

Finansowanie:

Źródłem finansowania są środki Mniejszości Niemieckiej będące w dyspozycji Fundacji Rozwoju Śląska oraz wspierania Inicjatyw Lokalnych pochodzących ze wcześniejszych dotacji Rządu Niemieckiego