Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci

Wspomnienia byłych żołnierzy Wehrmachtu stały się inspiracją i kanwą wyjątkowej wystawy przedstawiającej losy konkretnych osób służących w czasie II wojny światowej w niemieckim wojsku, a następnie mieszkających na terenie Polski. Zapraszamy na wernisaż już 10 marca br. do Muzeum Śląska Opolskiego

 

 

 

 

Wernisaż wystawy
„Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci”
10 marca 2015 r. (wtorek), godz. 17:00
Sala odczytowa Muzeum Śląska Opolskiego
ul. św. Wojciecha 13, Opole (wejście od ulicy Muzealnej)

 

70 lat po II wojnie światowej wciąż istnieją tematy tabu dotyczące tamtego czasu – wiele z nich nie zostało jeszcze poruszonych, a często tragiczne historie pojedynczych osób wraz z ich śmiercią na zawsze odeszły w niepamięć. Jednym z tych tematów była służba w Wehrmachcie, którą odbywały w czasie II wojny światowej osoby obecnie żyjące w Polsce. Według danych statystycznych w okresie wojny do Wehrmachtu powołano ok. 650 tysięcy osób, w tym około pół miliona uznawanych za Polaków. Większość z nich pochodziła z województw pomorskiego i śląskiego.

Wystawa, której celem jest zachowanie od zapomnienia ludzkich historii, powstała dzięki relacjom 48 osób z różnych regionów Polski: Górnego Śląska, Pomorza, Warmii i Mazur. Udostępnione przez nich pamiątki, zdjęcia i dokumenty, a przede wszystkim nagrane w formie audio i wideo ujmujące opowiadania świadków historii i członków ich rodzin, przedstawiają na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym nieporuszone dotąd wątki. Scenariusz wystawy obejmuje, oprócz wojennych szlaków byłych członków Wehrmachtu, środowisko dorastania, czasy dzieciństwa i młodości, powroty z wojen i życie w nowej rzeczywistości. Do realizacji tego projektu wykorzystano dosłownie ostatni moment, gdyż w trakcie przygotowań wystawy kilku „dziadków z Wehrmachtu” odeszło.

Projekt realizowany jest przy współpracy ze Stowarzyszeniem Genius Loci - Duch Miejsca w Rudzie Śląskiej, zajmującym się historycznych i kulturalnym dziedzictwem Górnego Śląska, oraz przy pomocy naszych dotychczasowych partnerów.

 

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem, faksem lub telefonicznie) do dnia 6 marca br.



« wstecz



KONTAKT
Weronika Wiese,
tel.: 32  461 20 70,
faks: 32  461 20 71,
e-mail: weronika.wiese@haus.pl
PARTNERZY
Organizatorzy:


Stowarzyszenie Genius Loci

 

Projekt powstał dzięki:



Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu/Konsulat w Opolu



Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej

 

Partnerzy:


Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu


Fundacja Ośrodka „Karta”


Archiwum Państwowe w Katowicach


Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie



Muzeum Śląskie w Katowicach


Dom Spotkań z Historią w Warszawie


Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen


Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą

 

Patronat medialny:


Gazeta Wyborcza