Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychDebata pt. „Solidarność wobec Niemców w Polsce – Niemcy w Polsce wobec Solidarności” w dniu 17 listopada 2015 r. w Gdańsku

Zapraszamy na Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego na debatę, która pozwoli na pokazanie spektrum zagadnień, dotyczących interesującej nas grupy społecznej - mniejszości niemieckiej – w kontekście ruchów niepodległościowych „Solidarności” z przełomu lat 80-tych i 90-tych XX wieku.

Mniejszość niemiecka to grupa narodowa w Polsce, która obciążona jest balastem historycznym, wynikającym z trudnej historii stosunków polsko-niemieckich. W okresie powojennym mniejszości narodowe nie miały prawa bytu, bowiem socjalistyczna Polska w założeniu miała być państwem narodowościowo homogenicznym. Znaczącym przełomem dla ludności niemieckiej było pojawienie się na polskiej scenie politycznej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który jesienią 1981 r. podjął uchwałę na temat mniejszości narodowych, w której wymieniono także żyjących w Polsce Niemców. Ten sygnał, który mógł zmotywować Niemców w różnych regionach Polski do działania, został jednak stłumiony przez wprowadzony w grudniu tego samego roku stan wojenny.

W celu przybliżenia powyższej tematyki Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza Uniwersytetu Gdańskiego organizują debatę pt. „Solidarność wobec Niemców w Polsce – Niemcy w Polsce wobec Solidarności”. W debacie moderowanej przez dr Magdalenę Lemańczyk z WSTiH w Gdańsku, współpracującej z Pracownią Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza Instytutu Filologii Germańskiej UG, udział wezmą znamienici eksperci: dr Zbigniew Bereszyński, badacz niezależny z Opola, prof. dr hab. Józef Borzyszkowski z Uniwersytetu Gdańskiego, Instytutu Kaszubskiego i Stacji Naukowej PAU w Gdańsku, prof. dr hab. Andrzej Friszke z Instytutu Studiów Politycznych PAN, Roland Hau, Przewodniczący Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku oraz prof. dr hab. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na debatę pt. „Solidarność wobec Niemców w Polsce – Niemcy w Polsce wobec Solidarności”, która odbędzie się w dniu 17 listopada 2015 r. o godz. 16.45 w auli nr 021 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 51 w Gdańsku.

Debata organizowana jest w ramach projektu "Centrum Badan Mniejszości Niemieckiej".

Program debaty znajdą Państwo tutaj.

Bardzo prosimy o telefoniczne lub mailowe potwierdzenie uczestnictwa do dnia 16 listopada br.

 

Kontakt:

Julianna Klick, tel. 77/ 402 51 05, julianna.klick@haus.pl

 

Organizatorzy:

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza Uniwersytetu Gdańskiego

 

Finansowanie:

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji« wstecz


HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej