Logo DWPN 1%

"Quo vadis, Europo?"
Dodaj do ulubionych



Prezydencja Niemiec w Radzie UE widziana oczami polityków i dziennikarzy

26 września 2007 roku, godz. 11.30, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Rybnicka 27, Gliwice

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach już po raz trzeci w tym roku organizuje debatę z cyklu "Quo vadis, Europo?" będącą kontynuacją zeszłorocznych spotkań pod tym samym tytułem. Debata, na którą serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, poświęcona będzie prezydencji Niemiec w Radzie UE widzianej oczami polityków i dziennikarzy.

Debaty z cyklu "Quo vadis, Europo?" już od trzech lat są dobrą okazją dla mieszkanek i mieszkańców regionu do spotkania z osobistościami z polskiego i niemieckiego świata nauki i polityki związanego z Unią Europejską i porozmawiania na tematy dotykające najbardziej aktualnych problemów politycznych, społecznych i gospodarczych, a w tym przede wszystkim spraw i wyzwań dotyczących Unii Europejskiej, miejsca i roli Polski oraz Niemiec w jej strukturach oraz stosunków polsko-niemieckich w ramach członkostwa w Unii Europejskiej.

Europa jako wspólnota rozumiana nie tylko w kategoriach gospodarczych, ale przede wszystkim stanowiąca gwarant politycznej stabilizacji, wymaga współpracy i dialogu. Jako Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej postrzegaliśmy niemieckie przewodnictwo w UE jako szansę na ocieplenie polsko-niemieckich relacji, a także jako nadzieję na aktywną polsko-niemiecką współpracę w zakresie kształtowania przyszłości Europy. Czy prezydencja Niemiec w Radzie UE spełniła pokładane w niej oczekiwania? Na to i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas najbliższej debaty "Quo vadis, Europo?" poświęconej w całości przewodnictwu Niemiec w Radzie Unii Europejskiej, a także wiążącej się z nim roli mediów w tworzeniu pozytywnego klimatu wokół procesu integracji europejskiej oraz - wspomnianych już - stosunków polsko-niemieckich.

W debacie udział wezmą:

  • prof. dr hab. Dorota Simonides, Senator RP od I do V kadencji, odznaczona na rzecz pojednania Polsko-Niemieckiego,
  • Jan Rzymełka, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej,
  • red. Frank Herold, redaktor Berliner Zeitung,
  • red. Marek Orzechowski, korespondent TV Polsat w Brukseli,
  • red. Piotr Cywiński, korespondent Wprost w Berlinie,
  • Cornelius Ochmann, Fundacja Bertelsmanna.

Medialne przekazy, które towarzyszyły niemieckiemu przewodnictwu w UE, budzą pytania o szanse na ocieplenie polsko-niemieckich relacji, rolę mediów w budowaniu tych relacji, a także o dalszą polsko-niemiecką współpracę w zakresie kształtowania przyszłości Europy. Mamy nadzieje, że debata będzie dobrą okazją do refleksji nad prezydencją Niemiec w Radzie UE, a także do wymiany poglądów i doświadczeń dziennikarzy, korespondentów i polityków na co dzień zajmujących się polską, niemiecką a także szerzej rozumianą europejską tematyką.

W związku z ograniczoną ilością miejsc, prosimy o potwierdzenie lub zgłoszenie chęci uczestnictwa do 25 września br. drogą mailową lub telefonicznie.

Kontakt: Aneta Pyka, asystentka projektu, tel.: 032 232 49 02, fax: 032 232 49 01, e-mail: aneta.pyka@haus.pl

Debata ta stanowi otwartą część Polsko-Niemieckiej Akademii Dziennikarskiej.



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej