Logo DWPN 1%

"Cholonek"
Dodaj do ulubionych



Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza na prezentacje kultowego spektaklu "Cholonek" - najbliższe prezentacje już 27 listopada oraz 11 grudnia!

Cholonek na grubie!
27 listopada, godz. 19.00 - Sala Zborna dawnej kopalni Prezydent - Polska, ul. Piotra Skargi 34a

Cholonek w Rudzie Śląskiej!
11 grudnia, godz.  18.00 - Dom Kultury w Rudzie Śląskiej, ul. E. Kokota 170

 

"Cholonek" to adaptacja powieści wybitnego niemieckiego pisarza rodem z Zaborza Horsta Eckerta (JANOSCHA) "Cholonek czyli dobry Pan Bóg z gliny". Współproducentem spektaklu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Światowa prapremiera odbyła się 16 października 2004 r.; po premierze pisano m.in.:[W] siedzibie dawnego Dezember Palace miał miejsce teatralny cud, bo tak należy nazwać przedstawienie w Teatrze Korez. Nazywa się "Cholonek [...] Tak, to jest objawienie. Nie znajduję lepszego słowa na to, co przeżyłem w dawnym `Reichstagu` (Kazimierz Kutz, źródło: Gazeta Wyborcza, 29.10.2004);

To spektakl niezwykły. Drugiego takiego nie grają w żadnej innej części Polski. Grany gwarą, choć prawdę mówiąc - nie grany, co "wygodany" autentycznie i bez zgrzytów (Aleksandra Czapla, źródło: Gazeta Wyborcza, 18.10.2004).

Spektakl przygotowany przez zespół katowickiego teatru Korez jest przede wszystkim recepcją postrzegania świata na sposób JANOSCHA: czasem tak brutalny, że wydawać by się mogło, iż nierzeczywisty. W ten właśnie sposób świat swojego dzieciństwa pamięta JANOSCH i to zobaczymy na scenie. Spektakl opowiada o Ślązakach żyjących na pograniczu polsko-niemieckim, poprzez sytuację polityczną zmuszonych do istnienia pomiędzy dwoma światami... czasem "swojskimi", czasem wręcz wrogimi. Bohaterowie książki JANOSCHA zdają sobie sprawę ze swej inności, odrębności wobec świata; ich tożsamość śląska jest atawistyczna, organiczna. Zmuszeni są do dostosowywania się do okoliczności, które niesie historia, polityka. Walczą z poczuciem, iż ich mała ojczyzna, ich "heimat" nie jest dany im na stałe, jedyną bronią jaką posiadają jest poczucie humoru oraz umiejętność przystosowania się do zaistniałej sytuacji.

"Cholonek" to spektakl grany gwarą, o Ślązakach: nie-Polakach, nie-Niemcach, a może i Polakach, i Niemcach.. To spektakl o ludziach "pomiędzy", których trudno szukać w filmach Kutza, czy "beraniach" Ligonia. Bohaterowie tej uznanej już przez widzów i media śląskiej sagi są jak ogromne krzywe lustro, w którym przegląda się historia małego skrawka ziemi istniejącego także gdzieś, pomiędzy... "Cholonek" jest niewątpliwym fenomenem nie tylko ze względu na podejmowany temat czy sposób jego prezentacji, ale i z uwagi na fakt, iż od trzech lat grany jest (każdorazowo) przy pełnej sali i jest (niezmiennie) bardzo entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność i media.

Spektakl został nagrodzony dwiema Złotymi Maskami 2004 (Spektakl Roku i najlepsza rola żeńska - Grażyna Bułka).

Przypominamy: adaptacja: Robert Talarczyk, reżyseria: Mirosław Neinert i Robert Talarczyk, scenografia i kostiumy: Ewa Satalecka, opracowanie muzyczne: Stanisław Szydło. W premierowym wykonaniu tego programu wystąpili: Grażyna Bułka, Ewa Grysko/Barbara Lubos-Święs, Izabella Malik, Mirosław Neinert, Dariusz Stach, Robert Talarczyk. Współproducentem spektaklu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

KONTAKT: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Dział Programów Kulturalnych: Elżbieta Więcek, Katarzyna
Sekuła, Ksymena Zawada, tel. 32/ 232 49 02 wew. 224, fax: 32/ 232 49 01; e-mail: ksymena.zawada@haus.pl

Informacje szczegółowe i rezerwacja biletów:

  • Spektakl w Chorzowie: Sztygarka, ul. Piotra Skargi 34a, Chorzów, tel. 032/249 59 92
  • Spektakl w Rudzie Śląskiej: Dom Kultury w Rudzie Śląskiej, ul. E. Kokota 170, Ruda Śląska, tel. (032) 240-21-25 , 240-21-26

 

PARTNERZY PROJEKTU:


Konsulat Generalny

Teatr Korez



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej