Logo DWPN 1%

Debaty o przyszłości Unii Europejskiej
Dodaj do ulubionych



Cykl debat zorganizowanych przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Polską Fundacją im. Roberta Schumana stanowił kontynuację rozmów o tym, po co Europejczykom Konstytucja, połączonych z koniecznymi dzisiaj rozważaniami społeczeństwa obywatelskiego na temat możliwych sposobów przezwyciężenia kryzysu UE. Skąd wziął się ów kryzys? Czy bezpośrednio spowodowało go odrzucenie Traktatu Konstytucyjnego przez Francuzów i Holendrów? Czy może mamy do czynienia z poważnym kryzysem przywództwa w Europie? Co oznacza dla nas rzeczony kryzys? A wreszcie: czy coś nas to obchodzi? - jak szczerze pytał Bartłomiej Nowak na debacie, która odbyła się w Opolu. Ilość przybyłych na debaty gości i uczestników mogłaby optymistycznie wskazywać na fakt, iż jednak Unia "coś nas obchodzi".

"Uważam, że kryzys demokracji dotyczy nie tyle samej UE, co instytucji na szczeblu lokalnym, regionalnym, narodowym. Nie po to to mówię, żeby zepsuć Państwu humor, lecz po to, by uzmysłowić, że Polska powinna zacząć pracować na swoją pozycję nie rozdzieraniem szat i marudzeniem, lecz ciężką pracą na rzecz europejskiej wspólnoty" - powiedział Piotr Nowina-Konopka, prezes Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, na pierwszej debacie w Gliwicach, która odbyła się 21 października br.

Przedstawicielka Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, Agnieszka Kudlińska, przybliżyła nowy plan Komisji Europejskiej - plan D (demokracja, debata, dialog). Po fiasku referendum we Francji i Holandii zorientowano się, że nie dość przybliżono UE zwykłym obywatelom - "ponad 50 proc. z nich uważa, że dla Unii nie liczą się ich głosy" - przypomniała p. Kudlińska.

Dr Olga Szura z Uniwersytetu Śląskiego zarysowała kwestie związane z polityką bezpieczeństwa Polski.

Natomiast podczas debaty, która odbyła się 28 października w Katowicach, prof. Marek Pliszkiewicz z katowickiej Akademii Ekonomicznej wyjaśniał obrazowo, jak wyglądała kwestia referendum we Francji: Oni myśleli, że głosując "non", głosują przeciwko przyjęciu Turcji do UE i przeciwko "polskiemu hydraulikowi" . Prof. Genowefa Grabowska, eurodeputowana, przekonywała, że na liberalizacji usług w UE zarobi nie tylko ów "polski hydraulik", lecz także i "stara" Unia. Natomiast o kryzysie przywództwa mówił Piotr Maciej Kaczyński z Instytutu Spraw Publicznych, który - wyliczając kolejnych aktualnych przywódców - nie znalazł żadnego z wystarczającą charyzmą, zdolnego porwać Europę i przekonywująco pokazać wizję jej rozwoju.

Debata opolska odbyła się 9 listopada, gromadząc półtysięczną publikę - w większości studentów i licealistów. Róża Thun nie kryła zaskoczenia wysokim poziomem wypowiedzi młodzieży. GdybyFrancuzi mieli tak świadomych młodych ludzi - sprawa z Konstytucją pewnie inaczej by się potoczyła - powiedziała na koniec spotkania szefowa Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce.

Oponentem pani Thun był Bartłomiej Nowak - ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych. On też zdobył największe brawa - domagając się, aby politycy mieli odwagę do szczerych, a jednocześnie śmiałych wypowiedzi. Dr Kulska z Uniwersytetu Opolskiego nawiązywała w swej wypowiedzi do wartości uniwersalnych, jakimi Unia Europejska powinna się kierować. Natomiast Przemysław Jaroń na debacie gliwickiej i opolskiej przybliżył rolę organizacjipozarządowych w budowaniu świadomości obywateli Europy.

Eksperci podkreślali, że organizowane przez nas debaty odbywają się w dobrym, bo trudnym momencie. Róża Thun przypomniała: Komisja Europejska powiedziała:"spokojnie, musimy trochę zwolnić". Europa zobowiązałasię teraz do prowadzenia rozmów - tym razem ze zwykłymi ludźmi. Stąd wewszystkich krajach członkowskich mają się odbyć dyskusje o przyszłościzjednoczonej Europy.

Zapraszamy na kolejną debatę - tym razem w formie dwudniowego seminarium, które odbędzie się w Gliwicach w dniach 2-3 grudnia br.



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej