Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Centrum Europejskie przy Domu Współpracy Polsko Niemieckiej


"...Jestem głęboko przekonany, że współpraca polsko-niemiecka jest jednym z zasadniczych elementów integracji europejskiej i budowania Unii Europejskiej. Wydaje mi się, że współpraca polsko-niemiecka nadaje integracji jakiś nowy wymiar, jakąś nową dynamikę..."

z wystąpienia Ministra Jana Kułakowskiego
podczas uroczystości otwarcia Centrum Europejskiego
 
 
 
"Tylko razem podołamy wyzwaniu, jakim jest rozszerzenie Unii Europejskiej. W tym celu potrzeba zespolenia naszych sił, potrzeba siły serca, rozumu i zaangażowania każdego obywatela. To przeświadczenie stanowi również głębszy sens powstania Centrum Europejskiego w Gliwicach (...). Życzyłbym sobie, aby to Centrum było prawdziwym miejscem wymiany myśli i by w ten sposób towarzyszyło procesowi rozszerzenia Unii Europejskiej."

z listu gratulacyjnego Güntera Verheugena, Komisarza ds. Rozszerzenia Unii Europejskiej z okazji otwarcia Centrum Europejskiego przy DWPN 14 grudnia 1999 roku

 

Nasz Cel - Unia Eurepejska
Centrum Europejskie przy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
Republika Federalna Niemiec bardzo intensywnie angażuje się na rzecz przyjęcia Polski do Unii Europejskiej - mówi się nawet o roli Niemiec jako adwokata Polski w zakresie jej starań integracyjnych - z tego względu Zarząd Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej podjął inicjatywę powołania Centrum Europejskiego. W oficjalnej inauguracji działalności Centrum 14 grudnia 1999 roku uczestniczył Minister Jan Kułakowski, Pełnomocnik Rządu Rzeczypospolitej Polskiej do Spraw Negocjacji o Członkostwo w Unii Europejskiej. Komisarz Europejski Günter Verheugen i sekretarz stanu w federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych Christoph Zöpel w listach gratulacyjnych z okazji otwarcia Centrum wyrazili swoje zadowolenie i poparcie dla tej inicjatywy.

Współpraca polsko-niemiecka
ważny element integracji Polski z UE
Dom Współpracy działa na rzecz budowania dobrych stosunków i intensyfikacji współpracy polsko-niemieckiej, dynamizowania procesu integracji Polski z Unią Europejską, wspierania procesu reform społecznych i gospodarczych na poziomie regionalnym i lokalnym, budowania społeczeństwa obywatelskiego, decentralizacji i rozwoju samorządności. Ważnym elementem pracy Domu są projekty adresowane do i realizowane we współpracy z młodzieżą.

Centrum Europejskie jest częścią Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, utworzonego w Gliwicach w oparciu o wieloletnią działalność śląskiego biura niemieckiej Fundacji im. Friedricha Eberta. Uroczyste otwarcie Domu odbyło się 17 lutego 1998 roku w obecności prezydenta Republiki Federalnej Niemiec prof. Romana Herzoga i pani minister prof. Danuty Hübner reprezentującej prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Myśl globalnie
działaj lokalnie
Centrum Europejskie przy DWPN w Gliwicach ma na celu wspieranie procesu integracji Polski z Unią Europejską. Jego utworzenie opiera się na dwóch założeniach. Po pierwsze, proces integracji z Unią Europejską nie może przebiegać jedynie na płaszczyźnie państwowej i musi obejmować wszystkie znaczące grupy społeczne. Po drugie, integracja na płaszczyźnie politycznej i społeczno-kulturalnej możliwa będzie dopiero, gdy przestanie być domeną "wielkiej polityki" i będzie realizowana także na poziomie regionalnym i lokalnym.

Aby województwa, powiaty, miasta i gminy w Polsce mogły stać się pełnoprawnymi uczestnikami i aktorami Wspólnoty Europejskiej, Centrum Europejskie realizuje programy informacyjne, szkoleniowe i doradcze, służące wspieraniu aktywnego udziału środowisk lokalnych i regionalnych w procesie integracji i w realizacji projektów europejskich. Temu celowi służy m.in. projekt "Przygotowanie sieci specjalistów ds. Unii Europejskiej i programów UE w gminach i powiatach województwa śląskiego", realizowany we współpracy ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów, Rządem Krajowym Północnej Nadrenii-Westfalii oraz polskim przedstawicielstwem Komisji Europejskiej przy udziale regionu Nord-Pas-de-Calais oraz Samorządu Województwa Śląskiego. Na projekt składa się m.in. kilkunastomiesięczny cykl szkoleń zaprojektowanych tak, aby jego uczestnicy mogli zapoznać się z ideą i zasadami funkcjonowania Unii Europejskiej, umiejętnie realizować projekty rozwojowe z udziałem środków UE, a w przyszłości funkcjonować w ramach europejskiej polityki strukturalnej.

Wspieranie integracji
poprzez doradztwo, edukację i informację
Do najważniejszych celów Centrum Europejskiego należą:

  • zapewnienie profesjonalnej informacji o Unii Europejskiej i procesie integracji.
  • współpraca m.in. z samorządami wszystkich szczebli oraz z organizacjami pozarządowymi w zakresie aktywnego uczestnictwa w integracji i realizacji programów europejskich.
  • udział w przygotowaniu partnerów regionalnych i lokalnych do przyszłego korzystania z funduszy strukturalnych,
  • edukacja i doradztwo na rzecz integracji europejskiej.
  • budowanie poparcia dla integracji europejskiej wśród społeczeństwa polskiego.
  • doradztwo w zakresie możliwości korzystania ze wsparcia oferowanego przez programy UE,
  • pomoc i szkolenia w zakresie opracowywania aplikacji,
  • konferencje, seminaria na tematy Unii Europejskiej, np. rozwój regionalny, polityka gospodarcza i finansowa, prawo w zakresie konkurencji, zagadnienia prawa wspólnotowego, stare regiony przemysłowe (węgiel i stal), rozwój obszarów wiejskich, polityka strukturalna, problemy polityki społecznej, rola organizacji pozarządowych, szanse rozwoju kobiet i młodzieży,
  • wspieranie współpracy regionów (Województwo Opolskie - Nadrenia-Palatynat, Saksonia, Województwo Śląskie - Północna Nadrenia-Westfalia), współpraca transgraniczna (Polska - Republika Czeska),
  • wyjazdy informacyjne do instytucji Unii Europejskiej,
  • broszury informacyjne i publikacje na tematy europejskie.

Nasze atuty:
doświadczenie, nowoczesna infrastruktura, szerokie kontakty
Mocną stroną Centrum Europejskiego jest profesjonalny, międzynarodowy zespół pracowników z wieloletnim doświadczeniem w zakresie planowania i zarządzania międzynarodowymi projektami. Ponadto Centrum dysponuje nowoczesną infrastrukturą techniczną i najnowszymi środkami komunikacyjnymi. W swojej pracy wykorzystuje bogaty dorobek wieloletniej działalności Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, między innymi w zakresie sieci kontaktów międzynarodowych.

Forum Szkolnych Klubów Europejskich
Centrum Europejskie to rzetelny partner dla wszystkich podmiotów zainteresowanych Unią Europejską i procesem integracji. Nasze działania adresujemy przede wszystkim do:

  • samorządów wszystkich szczebli,
  • organizacji pozarządowych,
  • młodzieży i organizacji młodzieżowych,
  • społeczeństwa.

Centrum Europejskie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych Unią Europejską.

Entuzjazm i zaangażowanie młodzieży na rzecz integracji europejskiej skłoniły nas do powołania Forum Szkolnych Klubów Europejskich, które obecnie zrzesza około dwieście klubów europejskich, działających w województwach śląskim i opolskim. Forum stanowi płaszczyznę współpracy, wymiany doświadczeń i informacji. Organizowane co miesiąc debaty "Pro i kontra Unii Europejskiej" i internetowa gazetka młodzieżowa "Europejczyk online" przyciągają setki aktywnych młodych ludzi, którzy nie chcą czekać aż "ktoś za nich zadecyduje".



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej