Logo DWPN 1%

GÓRNY ŚLĄSK - ŚWIAT NAJMNIEJSZY
Dodaj do ulubionych



26 maja br. na dużej scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie odbyło się spotkanie z cyklu GÓRNY ŚLĄSK - ŚWIAT NAJMNIEJSZY; w ramach spotkania zaprezentowany został film dokumentalny "Kto szuka prawdy." oraz mieliśmy możliwość uczestniczenia w rozmowie Krzysztofa Karwata z Sylwinem Bechcickim (prezesem Towarzystwa im. Edyty Stein w Lublińcu). W drugiej części programu znakomita aktorka Barbara Lubos-Święs zaprezentowała monodram "Kamień. Rzecz o Edycie Stein"

Tym razem Teatr Rozrywki został wypełniony po brzegi licznie przybyłymi gośćmi na spotkanie poświęcone dr Edycie Stein: kobiecie niezwykłej, filozofce, niemieckiej karmelitance żydowskiego pochodzenia, patronce Europy, patronce pojednania (szczególnie w wymiarze polsko-niemiecko-żydowskiego dialogu), a także. Górnoślązaczce - jak mieliśmy okazję przekonać się w poniedziałkowy wieczór. Urodzona we Wrocławiu; rodzinne korzenie jej rodziców i dziadków wiązały ją także z Górnym Śląskiem - z Gliwicami i Lublińcem, o czym w niebanalny sposób relacjonował w rozmowie z Krzysztofem Karwatem Sylwin Bechcicki.

 

Film dokumentalny
"Kto szuka prawdy."

Scenariusz, realizacja: Ewa Fagas-Mielech, Piotr Mielech

Współproducent: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Samorząd Miasta Gliwice Obraz ten powstał z inicjatywy i we współpracy z Ewą Fagas-Mielech i Piotrem Mielechem z Katowic, w ramach projektu "Multimedialne Archiwum Filozofii". Przewodnim tematem filmu jest intelektualna droga dr Edyty Stein, jaką przeszła od lat młodości aż do tragicznej śmierci podczas II wojny światowej. Obraz pełen jest kadrów z miejsc, w których mieszkała i z których czerpała w ciągu całego swojego życia. Jako widzowie mamy także możliwość zapoznania się z najważniejszymi zagadnieniami filozoficznymi, jakie nurtowały dr Stein. W filmie, w roli znawców biografii i filozofii tej wybitnej kobiety, wystąpili: karmelitanka s. Immakulata Adamska (pierwszy i jedyny raz przed kamerami), prof. dr hab. Anna Grzegorczyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz ks. prof. Witold Broniewski ze Stuttgartu.

Monodram
"Kamień. Rzecz o Edycie Stein"

W roli Edyty Stein: Barbara Lubos-Święs
Scenariusz i reżyseria: Aneta Więcek, Elżbieta Więcek
Scenografia i światło: Artur Lubos
Muzyka: Bronek Duży
Śpiew i przygotowanie chóru: Katarzyna Matejczyk

"Kamień. Rzecz o Edycie Stein" to biograficzna opowieść o duchowej drodze człowieka, poznawaniu siebie, przekraczaniu siebie, umieraniu i życiu. Podzielona na trzy części przestrzeń sceniczna monodramu pozwala na towarzyszenie bohaterce - Edycie Stein - w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, skąd przenosi się w świat wspomnień; pozwala także na uczestniczenie w jej życiu wewnętrznych pytań i/bez odpowiedzi, które być może stają się  jednocześnie dylematami widza.

Spektakl powstał w Galerii "Pod-Nad" Wernera Lubosa w Tarnowskich Górach; prapremiera monodramu miała miejsce w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie w maju 2001, zaś premiera odbyła się w czerwcu 2001 r. w "Pod-Nad". Spektakl prezentowany był dotąd w wielu miejscach w Polsce (m.in. Wrocław, Lubliniec, Gliwice, Tarnowskie Góry, Opole, Toruń, Katowice) i za granicą (Düsseldorf, Kolonia, Getynga, Speyer, Stuttgart, powiat Erlangen-Höchstadt). Za kreację aktorską w monodramie "Kamień. Rzecz o Edycie Stein" w 2002 roku Barbara Lubos-Święs otrzymała Nagrodę Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry w dziedzinie kultury.

 

Organizatorzy projektu:


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej


Teatr Rozrywki


Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu

Patronat medialny:


Gość Niedzielny


Radio eM


TVP3

KONTAKT: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Dział Programów Kulturalnych: Elżbieta Więcek, Katarzyna Sekuła, Ksymena Zawada,

Szczegółowe informacje: Katarzyna Sekuła, tel. 0 32/ 232 49 02 wew. 105, fax: 0 32/ 232 49 01; e-mail: katarzyna.sekula@haus.pl

 

Zapraszamy Państwa do naszej galerii fotografii:

 



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej