Logo DWPN 1%

Spotkanie z Helgą Hirsch
Dodaj do ulubionych



Zapraszamy Państwa serdecznie do wzięcia udziału w cyklu spotkań z dziennikarką, niemiecką korespondentką w Polsce oraz autorką filmów dokumentalnych Helgą Hirsch połączonych z prezentacją filmu Ewy Misiewicz "Dom na granicy".

Pierwsze spotkanie odbędzie się 30 września (wtorek) o godz. 19.00 w Sali lustrzanej Zamku w Kamieniu Śląskim, ul. Parkowa 1a.2 października (czwartek) o godz. 11.00 w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych przy ul. Hallera 9 w Opolu odbędzie się drugie, zamykające cykl spotkanie.

Zarówno prezentowany film, jak i twórczość dziennikarska Helgi Hirsch, dotykają trudnych aspektów życia na pograniczu, problemów i konsekwencji wypędzeń i przesiedleń, koegzystencji różnych narodowości oraz kultur, stąd tematem przewodnim spotkania jest "przełamywanie meandrów historii jako wkład w budowę społeczeństwa obywatelskiego w Polsce na przykładzie Śląska".

Helga Hirsch - ur. 1948 w Estorf nad Wezerą (Dolna Saksonia); mieszka w Berlinie; studiowała germanistykę i politologię; korespondentka niemieckiego tygodnika "Die Zeit" w Warszawie (1989-1995), autorka reportaży m.in. z Polski, Rumunii, Czechosłowacji, Węgier, Albanii, Jugosławii, publicystka niezależna w Berlinie, współpracowała m.in. z "FAZ", "Die Welt", "WDR", stacjami radiowymi "Deutschlandfunk" oraz "rbb". Jest autorką takich książek jak Zemsta ofiar (1998, Warszawa1999), Nie mam keine buty (2002, Warszawa 2003), Schweres, Gepäck (2004)czy Entwurzelt - Vom Verlust der Heimat zwischen Oder und Bug (2007). W 2001 roku otrzymała Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską, została wyróżniona również nagrodą główną oraz nagrodą publiczności na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Neubrandenburg w 2005 za "Coffee Beans for a Life", w 2007 r. otrzymała nagrodę w kategorii Media Wschodnioniemieckiej Rady Kultury.

Film w reżyserii Ewy Misiewicz pt. "Dom na granicy" (2006) opisuje historię kilku miejscowości wokół Jeleniej Góry, gdzie Polacy wysiedleni z Kresów Wschodnich oraz Niemcy z Dolnego Śląska, znaleźli dach nad głową. Dawni wrogowie wojenni stali się sąsiadami. Dokument opowiada trudną historię naznaczonego cierpieniem sąsiedztwa. Film jednak, wbrew swej fabule, jest tak pogodny jak pogodni są jego bohaterowie: zdeterminowany przez historię los przyjęli z godnością, o czym sami opowiadają.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o telefoniczne lub pisemne (mailowe) potwierdzenie uczestnictwa do dnia 29 września br.

Wstęp wolny!

Kontakt: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Rybnicka 27, 44-100 Gliwice, Dział Programów Kulturalnych: E. Więcek, K. Sekuła, K. Zawada. Szczegółowe informacje: Katarzyna Sekuła, tel. 032 232 49 02 wew. 105, fax: 032 232 49 01, e-mail: katarzyna.sekula@haus.pl

 

 

Współorganizator:

 

Partner projektu:



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej