Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychXVII Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego 2018


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Województwo Śląskie zapraszają młodzież z województwa śląskiego w wieku 17-23 lat do udziału w XVII Szczycie Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego. Czekamy na Wasze zgłoszenia do 30 czerwca!

 

 

 

 

 

 

Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego
15-21 lipca 2018 r., Lille, Francja, którego tematem jest:
„Krytyka mediów i przemiana społeczeństwa: Propaganda 1918 vs. FakeNews 2018 – Podobieństwa i różnice? Kompetencje mediów, odpowiedzialni obywatele”

 

Projekt jest skierowany do młodych, aktywnych osób w wieku 17-23 lat, stawiających już pierwsze kroki w działalności na rzecz lokalnej i regionalnej społeczności oraz zainteresowanych zagadnieniami europejskimi. W trakcie trwania Szczytu Młodzieży będą uczestniczyć w konferencjach, debatach oraz warsztatach poruszających aktualne problemy współczesnej Europy. Podczas tych spotkań młodzież będzie miała możliwość podjęcia dyskusji i zapoznania się z poglądami osób aktywnych w sferze życia publicznego m.in. polityków, dziennikarzy czy działaczy organizacji pozarządowych. Poza częścią merytoryczną, w harmonogramie przewidziane są również atrakcje takie jak wycieczki i spotkania integracyjne, które ułatwią młodym ludziom nawiązanie kontaktów z ich rówieśnikami z innych krajów, wymianę doświadczeń, poglądów i zainteresowań, co pozwoli na poszerzenie wzajemnej wiedzy o kulturze regionów wchodzących w skład Regionalnego Trójkąta Weimarskiego.  Temat tegorocznej edycji Szczytu Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego brzmi: Krytyka mediów i przemiana społeczeństwa: Propaganda 1918 vs.  FakeNews 2018  – Podobieństwa i różnice?  Kompetencje mediów,  odpowiedzialni obywatele

Tegoroczna tematyka jest bardzo istotna dla działań Unii Europejskiej. Na przestrzeni lat działalność mediów bardzo ewoluowała, a sporą część rynku przejęły media internetowe, które dominują wśród młodzieży. Portale społecznościowe stały się nośnikiem informacji, dzięki, którym wiadomości docierają do szerszej grupy ludzi w bardzo krótkim czasie. Niestety media internetowe, to również często niekontrolowane treści umieszczane przez przypadkowych ludzi na blogach, portalach społecznościach, stronach www, które nie zawsze są rzetelnym źródłem informacji. Młodzież będzie miała okazję przedyskutować czy najpopularniejsze nośniki informacji takie jak internet są lepszym źródłem wiedzy czy też  telewizja, radio oraz gazety zapewniają jakości i rzetelny przekaz.  Konieczne jest uświadamianie i uwrażliwianie młodzieży na aktualne problemy społeczeństwa europejskiego oraz tworzenie świadomego społeczeństwa obywatelskiego.

Udział w projekcie jest bezpłatny!

Rekrutacja

Do udziału w tegorocznym Szczycie Młodzieży, zapraszamy młode osoby spełniające następujące kryteria:

• wiek 17-23 lat,
• zainteresowanie problematyką europejską,
• aktywność i zaangażowanie w życie lokalnej społeczności,
• znajomość języka angielskiego (znajomość niemieckiego lub/i francuskiego – mile widziane).

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Szczycie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego po prawej stronie  i przesłanie go mailem do 30 czerwca 2018 roku.

Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego jest jedną z form tej współpracy, która skupia się na zacieśnieniu międzynarodowych więzi poprzez integrację młodych ludzi z regionów objętych porozumieniem. Każdego roku w spotkaniach bierze udział po 15 uczestników z każdego kraju: Polski, Niemiec i Francji.

Regionalny Trójkąt Weimarski jest porozumieniem między regionami: Województwem Śląskim, Północną Nadrenią-Westfalią w Niemczech oraz Hauts-de-France we Francji. Porozumienie przyjmuje formę współpracy, mającą na celu wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego oraz wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego regionów.

Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego jest organizowany dzięki finansowemu wsparciu Województwa Śląskiego.« wsteczKONTAKT
Mariusz Rotarski
mariusz.rotarski@haus.pl

Marta Skrzypiec
marta.skrzypiec@haus.pl

Tel.: 32 461 20 70

DO POBRANIA

Formularz zgłoszeniowy [.doc]

Program XVII Szczytu Młodzieży [.doc]

PARTNERZY


Województwo Śląskie