Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychSLAMMIN’ STEREOTYPES POETRY SLAM 2.0 MÓWIMY NIE STEREOTYPOM – GEDANKEN GEGEN SCHUBLADENDENKEN – THOUGHTS AGAINST STEREOTYPICAL THINKING –


Masz ochotę wziąć udział w polsko-niemiecko-ukraińskim projekcie młodzieżowym, poznać interesujących ludzi z różnych krajów, porozmawiać z nimi i w nietypowy sposób wspólnie spędzić czas? A słyszałeś może o slamie poetyckim? Chciałabyś popracować nad swoją elokwencją, retoryką i poznać tajniki prezentacji? REKRUTACJA PRZEDŁUŻONA DO 12.09.2018!

Od 20 do 24 września Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu wspólnie z partnerami z Nadrenii-Palatynatu (Partnerschaftsverband Rheinland-Pfalz/4-er Netzwerk Rheinland-Pfalz Burgund-Franche-Comté Oppeln Mittelböhmen) oraz Iwano-Frankiwska (Przykarpacki Uniwersytet Narodowy) organizują już po raz trzeci nad Odrą warsztaty slamu poetyckiego pt. Slammin’ stereotypes Poetry Slam 2.0 - Mówimy NIE stereotypom.

Do udziału w projekcie zaproszona zostanie grupa 15-osobowa, po 5 osób z Polski, Niemiec i Ukrainy. Projekt organizowany jest już po raz trzeci w wyjątkowym międzynarodowym kręgu. Tematem przewodnim warsztatów są uprzedzenia, stereotypy, walka z wielopłaszczyznowym wykluczeniem oraz dyskryminacja wśród młodzieży – kwestie bardzo trudne, ale jakże istotne, by to właśnie młodzi głośno je poruszali. Warsztaty ze sztuki argumentacji, retoryki czy (auto)prezentacji pozwolą na ćwiczenie bardzo konkretnych kompetencji i kształcenia predyspozycji - umiejętności, które przydać się mogą w szkole, na uczelni, w pracy czy chociażby w gronie przyjaciół.

23 września o godz. 18:00, w jednym z najpiękniejszych miejsc w Opolu, na wyspie Bolko, odbędzie się OpenAir-Poetry-Slam-Evening2.0(TBC). „Świeżo upieczeni“ slamerzy i slamerki będą mieli przyjemność zaprezentować tego wieczoru opolskiej publiczności siebie i powstałe w czasie warsztatów teksty. Najlepsze slamy poetyckie zostaną nagrodzone! Wieczór uświetnią również występy slamerów z Polski, Niemiec i Ukrainy – a tego jeszcze w Opolu nie było!.

Tak ciężko jest dziś „pięknie się różnić ” – również młodym ludziom. Społeczności, miasta i kraje, w których żyjemy, stoją przed szeregiem wyzwań. Poczucie wspólnoty, które jeszcze do niedawna było trwałym spoiwem relacji międzyludzkich, stawiane jest coraz częściej pod znakiem zapytania.

Aktualne wydarzenia, nie tylko te, które bezpośrednio dotyczą nas samych, ale i te – wydawać by się mogło tak odlegle, w Europie i na świecie, mają również ogromny wpływ na sposób pojmowania rzeczywistości i rozwój młodego człowieka. Co jedni postrzegają jako ogromną szansę dla siebie i przyszłych pokoleń, drudzy definiują jako zagrożenie.

Dzięki Facebook’owi, Instagram’owi czy Snapchat’owi jesteśmy bliżej siebie - online. Ale ta „bliskość” nie oznacza, że potrafimy z sobą rozmawiać, akceptować to, że jesteśmy tak rożni, mamy inne upodobania, zainteresowania, inne opinie i poglądy. „Inność” bardzo często oznacza wykluczenie – czy to w Polsce, w Niemczech czy na Ukrainie. Ta niebezpieczna gra ze stereotypami, uprzedzeniami i jednostronnym postrzeganiem otaczającej rzeczywistości prowadzi w konsekwencji do dyskryminacji, mowy nienawiści a niejednokrotnie i przemocy, także wśród młodzieży.

Projekt Slammin’ stereotypes Poetry Slam 2.0 – Mówimy NIE stereotypom, posługując się slamem poetyckim, w bardzo ciekawy sposób podejmuje tematykę stereotypowego myślenia i zagrożeń wynikających z postrzegania świata w czarno-białych barwach. Wspólnie z młodzieżą z Polski, Niemiec i Ukrainy projekt swoim przykładem pokazuje, że można się różnić, pięknie i ponad wszelkimi podziałami.

 

– WARSZTATY –

Slam poetycki jako wyraz współczesnej sztuki poetyckiej już od dawna bije rekordy popularności w dużych miastach całej Europy, również Polski. Programy telewizyjne, kluby studenckie, domy kultury, uniwersytety, szkoły i teatry prezentując młodych slamerów, wnoszą tym samym ogromny i cenny wkład w alternatywne sposoby podejmowania aktualnych tematów społecznych.

W naszych warsztatach slamu poetyckiego nie chodzi o klasyczną analizę czy prezentację wierszy. Projekt bardzo mocno koncentruje się na wspieraniu indywidualnych kompetencji uczestników, jak np. praca z tekstem (obcojęzycznym), formułowanie myśli i stanowisk, (auto)prezentacja, sztuka konstruktywnej krytyki, kreatywność, zdolność kompromisu, praca i komunikacja interpersonalna w międzynarodowej grupie. Uczestnikami projektu jest młodzież pochodząca z różnych krajów, środowisk i grup społecznych, mająca za sobą najróżniejsze doświadczenia życiowe. Współpraca w takim gronie ma ogromną wartość edukacyjną!

Intensywna, czterodniowa, praca ze słowem mówionym i pisanym, pod czujnym okiem trenerów, zakończy się stworzeniem własnego slamu poetyckiego, mówiącego o uprzedzeniach, stereotypach i dyskryminacji oraz bazującego na doświadczeniach młodych uczestników. Tworząc slamy młodzież będzie miała możliwość krytycznego rozprawienia się z otaczającą ich rzeczywistością, z własnymi emocjami, różną dynamiką międzynarodowej grupy, stając się tym samym barwnymi ambasadorami swoich myśli i wizji.

Ukoronowaniem tych zmagań będzie prezentacja własnych tekstów w przestrzeni publicznej Opola podczas OpenAir-Poetry-Slam-Evening2.0 - zadanie niełatwe, ale jakże cenne. Najlepsza slamerka i najlepszy slamer zostaną nagrodzeni! Wieczór uświetnią również występy slamerów z Polski, Niemiec i Ukrainy.

 

INFOCHECK

Gdzie i kiedy:

20 - 24 września 2018, Opole

 

 

Rozpoczęcie projektu: 20.09.2018, godz. 14:00 /

 

 

Zakończenie projektu: 24.09.2018, godz. 13:00

 

Dla kogo:

Dla każdego z Was w wieku od 18-23 lat

 

Jak zgłosić się do udziału:

Wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie

ttps://goo.gl/forms/R0TdYsrfy3hdgBqk1

 

 

Pamiętajcie, że liczba wolnych miejsc jest ograniczona!

 

Koszt udziału w projekcie:

Nocleg, wyżywienie, transport, ubezpieczenie oraz koszty związane z realizacją programu pokrywa organizator

 « wsteczKONTAKT

Magdalena Prochota
e-mail: magdalena.prochota@haus.pl
tel.: 77 402 51 05

PARTNERZY

Patronat honorowy:

 

 

 

Finansowanie:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy:

 

 

 

 
 

 

 

 Partnerschaftsverband Rheinland-Pfalz/4-er
Netzwerk Rheinland-Pfalz Burgund-Franche-Comté Oppeln Mittelböhmen

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy medialni: