Logo DWPN 1%

GÓRNY ŚLĄSK - ŚWIAT NAJMNIEJSZY
Dodaj do ulubionych



GÓRNY ŚLĄSK - ŚWIAT NAJMNIEJSZY"Senator. Rzecz o Eduardzie Pancie i jego czasach" Teatr Rozrywki w Chorzowie1 grudnia 2008 roku, godz. 19.00

"Senator" to jedna z ostatnich sztuk napisanych przez nieżyjącego już od paru lat zabrzańskiego dramaturga Stanisława Bieniasza. Obszerne fragmenty tego dramatu zostaną zinterpretowane przez grupę katowickich aktorów: Jerzego Kuczerę, Annę Kadulską, Jana Bógdoła, Antoniego Gryzika, Ewę Kurtynię i Andrzeja Warcabę. Ukazane zostaną ostatnie lata życia przedwojennego senatora RP, posła do Sejmu Śląskiego. Pant był chrześcijańskim demokratą, przez pewien czas liderem mniejszości niemieckiej, politykiem lojalnym wobec Rzeczpospolitej, zdecydowanym oponentem Hitlera.

W ramach spotkania odbędzie się także dyskusja panelowa organizowana we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce. Gośćmi Krzysztofa Karwata będą znani śląscy historycy: prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego, dr Piotr Greiner, dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach oraz Sebastian Rosenbaum z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. W spotkaniu udział weźmie także dr Pia Nordblom z Uniwersytetu w Moguncji, która wygłosi referat poświęcony działalności i życiu Eduarda Panta.

Po dyskusji w foyer otwarta zostanie wystawa poświęcona Pantowi i jego czasom pt. "Eduard Pant - zwycięzca po latach. Opowieść o polityku i człowieku polsko-niemieckiego pogranicza".

Szczegółowe informacje dotyczące spotkania dostępne są na stronie Teatru Rozrywki.

 

Organizatorzy:

Teatr Rozrywki w Chorzowie

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

 

Współorganizator dyskusji panelowej:

Fundacja Konrada Adenauera w Polsce

Partner:

Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu

 

Patronat medialny:

Gazeta Wyborcza

Radio Piekary



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej