Logo DWPN 1%

Specjalny pokaz spektaklu "Cholonek"
Dodaj do ulubionych



"Cholonek" to adaptacja powieści wybitnego niemieckiego pisarza rodem z Zaborza Horsta Eckerta (JANOSCHA) "Cholonek czyli dobry Pan Bóg z gliny". Współproducentem spektaklu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Światowa prapremiera odbyła się 16 października 2004 r.

Spektakl przygotowany przez zespół katowickiego Teatru Korez jest przede wszystkim recepcją postrzegania świata na sposób JANOSCHA: czasem tak brutalny, że wydawać by się mogło, iż nierzeczywisty. W ten właśnie sposób świat swojego dzieciństwa pamięta JANOSCH i to zobaczymy na scenie. Spektakl opowiada o Ślązakach żyjących na pograniczu polsko-niemieckim, poprzez sytuację polityczną zmuszonych do istnienia pomiędzy dwoma światami... czasem "swojskimi", czasem wręcz wrogimi. Bohaterowie książki JANOSCHA zdają sobie sprawę ze swej inności, odrębności wobec świata; ich tożsamość śląska jest atawistyczna, organiczna. Zmuszeni są do dostosowywania się do okoliczności, które niesie historia, polityka. Walczą z poczuciem, iż ich mała ojczyzna, ich "heimat" nie jest dany im na stałe, jedyną bronią jaką posiadają jest poczucie humoru oraz umiejętność przystosowania się do zaistniałej sytuacji.

"Cholonek" to spektakl grany gwarą, o Ślązakach: nie-Polakach, nie-Niemcach, a może i Polakach, i Niemcach.. To spektakl o ludziach "pomiędzy", których trudno szukać w filmach Kutza, czy "beraniach" Ligonia. Bohaterowie tej uznanej już przez widzów i media śląskiej sagi są jak ogromne krzywe lustro, w którym przegląda się historia małego skrawka ziemi istniejącego także gdzieś, pomiędzy... Przypominamy:

  • adaptacja: Robert Talarczyk,
  • reżyseria: Mirosław Neinert i Robert Talarczyk,
  • scenografia i kostiumy: Ewa Satalecka,
  • opracowanie muzyczne: Stanisław Szydło
  • w premierowym wykonaniu tego programu wystąpili: Grażyna Bułka, Ewa Grysko/Barbara Lubos-Święs, Izabella Malik, Mirosław Neinert, Dariusz Stach, Robert Talarczyk. Współproducentem spektaklu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Przy okazji najbliższego pokazu grupie młodych odbiorców zaproponujemy nie tylko udział w spektaklu, ale i w warsztatach, podczas których zostaną omówione poszczególne wątki pojawiające się w przedstawieniu - wyjątkowo istotne dla problematyki złożonej tożsamości mieszkańców regionu Górnego Śląska. Szeroki komentarz historyczny pozwoli młodym uczestnikom głębiej wniknąć w aspekty historyczne obecne w sztuce, jak i lepiej zrozumieć czynniki kulturowe, które wpłynęły i wpływają na konstrukcję górnośląskiej tożsamości

Projekt ma charakter zamknięty.

KONTAKT: Ksymena Zawada, menedżerka projektu, tel. 32/ 232 49 02 wew. 224, fax: 32/ 232 49 01; e-mail: ksymena.zawada@haus.pl

PARTNERZY PROJEKTU:

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Teatr Korez



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej