Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



2-4 grudnia br. w Katowicach, Opolu i Bytomiu odbył się cykl spotkań z Wolfgangiem Templinem - opozycjonistą NRD, filozofem, publicystą - w ramach projektu "Jesień Narodów 1989".


Jesień Narodów 1989.
Cykl spotkań z Wolfgangiem Templinem

2 grudnia (środa), godz. 11.30
Sala Rady Wydziału, ul. Bankowa 11, I p., Uniwersytet Śląski w Katowicach

3 grudnia (czwartek), godz. 18.00 Sala A-moll, Hotel Mercure,
ul. Krakowska 57/59 w Opolu

4 grudnia (piątek), godz. 11.00
Sala konferencyjna, pl. Jana III Sobieskiego 3, Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu

"Jesień narodów 1989" - to tytuł cyklu spotkań organizowanych przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundację Konrada Adenauera w Polsce przypominający o pokojowym upadku komunizmu w 1989 w Europie Środkowej i Wschodniej. Na tychże spotkaniach mieliśmy zaszczyt gościć byłego dysydenta NRD Wolfganga Templina, który na podstawie własnych doświadczeń opowiadał o ówczesnych wydarzeniach, mających miejsce zarówno w NRD jak i w Polsce.

Wolfgang Templin, ur. 1948 w Jenie (w byłej NRD), studiował m.in. filozofię. W latach 70. był młodym komunistycznym działaczem i tajnym współpracownikiem Stasi (1970-74). Z początkiem lat 80. wystąpił z partii i zaangażował się w walkę o prawa obywatelskie w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Był współzałożycielem opozycyjnej grupy "Inicjatywa Pokój i Prawa Człowieka" (Initiative Frieden und Menschenrechte). Przez władze NRD został zmuszony do wyjazdu do RFN. Po zmianach roku 1989 powrócił w rodzinne strony i zaangażował się w działalność ugrupowania Związek 90 (Bündnis 90). Do dziś walczy o należyte zbadanie przeszłości NRD. Czyni to m.in. jako naukowiec i współpracownik Federalnej Agencji ds. Akt Stasi (BStU). W dniu 6 listopada br. ten przeciwnik reżimu byłej NRD został wyróżniony nagrodą Dialogu.

Pierwsze spotkanie nt:"Polska i niemiecka opozycja. Droga NRD ku wolności i współpraca z Solidarnością" odbyło się 2 grudnia w Sali Rady Wydziału Uniwersytetu Śląskiego. Po wprowadzeniu do tematu politycznego i społecznego zaangażowania przez moderatora, politologa dr. Rafała Grajcara, Wolfgang Templin opisywał czas komunizmu w NRD.

Drugie spotkanie nt: "Ruch obrony praw obywatelskich w Niemczech: wczoraj - dziś - jutro. Przykład: Wolfgang Templin" miało miejsce wieczorem 3 grudnia w Hotelu "Mercure" w Opolu. Dyskusję poprowadził dziennikarz Krzysztof Ogiolda, który dzięki jasnym pytaniom i celowej moderacji uprościł zgromadzonej publiczności zapoznanie się z życiem Wolfganga Templina.

Trzecia i ostatnia impreza zorganizowana w ramach cyklu spotkań, która odbyła się 4 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu, poświęcona była tematowi: "Od zaangażowanego młodego komunisty do opozycjonisty i działacza na rzecz praw człowieka i obywatela. Historia Wolfganga Templina", a jej moderacji tym razem podjął się historyk Sebastian Rosenbaum.

Wolfgang Templin był ujmującym referentem i ciągle urzekał publiczność swoją otwartością w odpowiadaniu na pytania oraz przejrzystym sposobem opisywania historii. Mając dobrze przygotowanego moderatora jako partnera do dialogu oraz zaciekawioną publiczność odwdzięczył się równie dobrym przygotowaniem i zainteresowaniem. Wolfgang Templin okazał się być niezwykle doświadczonym rozmówcą potrafiącym umiejętnie porównać sytuację społeczną i polityczną w NRD i PRL.

Kontakt: Anita Loeser, menedżerka projektów, tel. 32 2324902 / 4612070, fax: 32 2324901 / 4612071, e-mail: anita.loeser@haus.pl

Współorganizator:


Fundacja
Konrada Adenauera w Polsce



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej