Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



2 grudnia br. w Gliwicach odbyło się siódme i ostatnie w tym roku spotkanie w ramach cyklu "HAUSbesuche - spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu". Gościem spotkania był niemiecki pisarz - dr Wolfgang Bittner.


HAUSbesuche - spotkania DOMowe.

Polska i niemiecka kultura w dialogu

2 grudnia br. (środa), godz. 11.30

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach

pl. Inwalidów Wojennych 3

W ramach cyklu spotkań "HAUSbesuche - spotkania Domowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu" odbyła się ostatnia w tym roku impreza zorganizowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Konsulat Generalny we Wrocławiu. O godzinie 11.00, w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filia nr 1, przy Placu Inwalidów Wojennych 3 w Gliwicach, rozpoczęło się spotkanie autorskie z niemieckim pisarzem pochodzącym z Gliwic - dr. Wolfgangiem Bittnerem.

Cykl "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" ma na celu przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki niemieckiej i polskiej. Gościem ostatniego spotkania w tym roku był Wolfgang Bittner, urodzony w Gliwicach niemiecki pisarz i publicysta, autor m.in. książek: "Metamorfoza Marmelsteina", "Gliwice zwano kiedyś Gleiwitz. Historia niemiecko-polska" i "Ziemia niczyja". Spod pióra Wolfganga Bittnera wyszły również bajki, sztuki teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wiersze oraz liczne teksty naukowe i publicystyczne. Autor jest bowiem aktywnym obserwatorem i komentatorem współczesnego świata.

Pierwszą część spotkania, czyli rozmowę z pisarzem, poprowadził dr Grzegorz Kowal, pracownik naukowy Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor podzielił się z licznie zgromadzoną publicznością swoimi przemyśleniami na temat literatury, cywilizacji oraz ojczyzny, często nawiązując do wątków z własnej biografii. Następnie odczytał fragmenty swojej książki dla młodzieży "Flucht nach Kanada" - powieści o bezrobotnym 18-letnim chłopcu o imieniu Frank, który po kłótni z przyjacielem matki, postanawia uciec do Kanady. W tym całkiem nieznanym i egzotycznym dla niego miejscu przeżywa przygody, zdobywa doświadczenie, na nowo odkrywa i poznaje siebie. Pomaga mu tym Caroline i walczący o swoje prawa północnokanadyjscy Indianie.

Po odczycie zebrani w sali konferencyjnej biblioteki goście mieli okazję zadać autorowi pytania dotyczące m.in. jego twórczości, polskich korzeni, fascynacji Górnym Śląskiem.

Kontakt: Anita Loeser, menedżerka projektów, tel. 32 461 20 75, fax: 32 461 20 71, e-mail: anita.loeser@haus.pl

Partnerzy:

Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej (GFPS)

Anita Loeser, przedstawicielka Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, wita publiczność i gości honorowych.

Dr Wolfgang Bittner odpowiada na pytania moderatora, dr. Grzegorza Kowala.

Pytania publiczności podczas spotkania.



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej