Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



W dniu 23 listopada br. w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej została uroczyście zaprezentowana wystawa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej p.t. "Eduard Pant - zwycięzca po latach.


"Eduard Pant - zwycięzca po latach. Opowieść o polityku i człowieku polsko-niemieckiego pogranicza"
Spektakl - Dyskusja - Wystawa

Dom Współpracy Polsko Niemieckiej oraz Teatr Polski w Bielsku-Białej zorganizowali w ramach cyklu spotkań "Fabryka Sensacji - Proszyk i Spółka" prezentację wystawy "Eduard Pant - zwycięzca po latach. Opowieść o polityku i człowieku polsko-niemieckiego pogranicza" oraz towarzyszące wystawie - pokaz fragmentów sztuki "Senator" pióra Stanisława Bieniasza i dyskusję panelową z udziałem historyków i ekspertów tematu poświęconą Eduardowi Pantowi i 20-leciu międzywojennemu.

Tematem spotkana była sylwetka i życie Eduarda Panta - przedwojennego senatora RP, posła do Sejmu Śląskiego i chrześcijańskiego demokraty, który przez pewien czas był liderem mniejszości niemieckiej, politykiem lojalnym wobec Rzeczpospolitej oraz zdecydowanym oponentem Hitlera. Zabrzański dramaturg Stanisław Bieniasz poświęcił osobie Eduarda Panta jedną ze swych ostatnich sztuk "Senator". W trakcie spotkania obszerne fragmenty tego dramatu zostały na dużej scenie zaprezentowane przez grupę aktorów Teatru Polskiego: Martę Gzowską-Sawicką, Artura Pierścieńskiego, Adama Myrczka, Sławomira Miskę, Barbarę Gruzińską oraz Jacka Proszyka. Gośćmi dyskusji panelowej moderowanej przez Jacka Proszyka byli: znany historyk z Bielsko Białej, dr Jerzy Polak, autor wystawy, Dawid Smolorz oraz Sebastian Rosenbaum, historyk z Instytutu Pamięci
Narodowej w Katowicach.
Po dyskusji w foyer Teatru odbył się wernisaż
wystawy przygotowanej przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej "Eduard Pant -
zwycięzca po latach. Opowieść o polityku i człowieku polsko-niemieckiego
pogranicza".

Pierwsza prezentacja wystawy poświęcona tej wybitnej postaci odbyła się 1 grudnia 2008 roku w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W ramach wystawy zaprezentowane zostały etapy życia Panta; w szczególny sposób zostało wyakcentowane jego polityczne zaangażowanie w latach 20-tych i 30-tych XX wieku, kiedy to zarówno wstawiał się za przyznanymi przez Konwencję Genewską prawami dla niemieckiej społeczności na polskim Górnym Śląsku (województwo śląskie), jak i wspierał porozumienie polsko-niemieckie we wspólnej ojczyźnie. Wystawa prezentuje nie tylko tragiczną historię życia i działalności Panta, który był prześladowany przez nacjonalistyczne ugrupowania polskie, zaś przez niemieckich nacjonalistów nazwany zdrajcą - w wystawie główny bohater przedstawiony jest przede wszystkim jako polityk, wizjoner i nieugięty orędownik polsko-niemieckiego porozumienia.

Kontakt: Sylvia Wzietek, ifa-menedżerka ds. kultury w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, tel. 32 2324902 / 4612070, fax: 32 2324901 / 4612071; e-mail: sylvia.wzietek@haus.pl.

Partnerzy:


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu



Teatr Polski w Bielsku-Białej



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej