Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



23 marca br. w Instytucie Filologii Germańskiej w Sosnowcu odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie w ramach cyklu "HAUSbesuche - spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu". Gościem spotkania był dziennikarz i pisarz Basil Kerski.


HAUSbesuche - spotkania DOMowe.
Polska i niemiecka kultura w dialogu

23 marca br. (wtorek), godz. 11.30
Instytut Filologii Germańskiej, sala nr 0.3, ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 5, Sosnowiec

W ramach cyklu "HAUSbesuche - spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu" dnia 23 marca br. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie zorganizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu oraz Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej (GFPS e.V.). Gościem spotkania był redaktor naczelny dwujęzycznego polsko-niemieckiego kwartalnika "Dialog" - Basil Kerski.

Cykl "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" ma na celu przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej jak i polskiej, jak również inspirowanie uczestników do zastanowienia się nad swoją tożsamością oraz prześledzenia obecnego rozwoju kulturalnego w Niemczech. Referenci zapraszani do udziału w projekcie to niemieccy twórcy kultury, którzy urodzili się w Polsce lub odwrotnie.

Gościem pierwszego tegorocznego spotkania z cyklu był Basil Kerski - ur. w Gdańsku politolog, dziennikarz, redaktor naczelny polsko-niemieckiego magazynu "Dialog", który od trzydziestu lat mieszka i pracuje w Berlinie. W 2005 roku Basil Kerski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasług przez Prezydenta RP. Jest również członkiem rady Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku oraz kuratorium Fundacji Pałac Neuhardenberg.

Spotkanie rozpoczęło się od oficjalnego przywitania gości przez organizatorów - Rafała Bartka, dyrektora generalnego DWPN oraz Grażynę Barbarę Szewczyk, dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego. Następnie moderator dyskusji p. Marcin Wiatr, germanista, tłumacz, obecnie współpracownik Georg-Eckert-Instytut für internationale Schulbuchforschung i Uniwersytetu w Magdeburgu, przedstawił przybyłym uczestnikom, studentom, wykładowcom, osobom zainteresowanym sylwetkę zaproszonego gościa - Basila Kerskiego. Podczas moderowanej dyskusji gość wspominał swoje dzieciństwo, rodzinę, życiowe koleje, pozwolił zajrzeć za kulisy pracy redaktora naczelnego, przede wszystkim jednak opowiadał o Berlinie - metropolii, która stała się jego małą ojczyzną. Zwrócił uwagę na fakt, iż nie jest on "Polakiem w Berlinie" jak sugerował tytuł spotkania, lecz berlińczykiem. Gość przybliżył również gościom spotkania swoje przemyślenia na temat tej wielomilionowej metropolii przeplatając je odczytem fragmentów swej książki "Homer na placu Poczdamskim. Szkice polsko-niemieckie". Charakteryzuje on Berlin jako jedną z najbardziej "małomiasteczkowych milionowych aglomeracji na świecie", w której "każdy ma swój kiez, swoją małą ojczyznę [.], a obecność wielu równolegle żyjących struktur społecznych, nadaje Berlinowi oryginalnego kolorytu." Jakże bliski jest nam ten opis, mieszkańcom regionu Górnego Śląska, wielokulturowego regionu, w którym problem tożsamości jest równie złożony jak jego ciekawa historia. Uczestnicy rozmowy mięli również możliwość zadawania dziennikarzowi pytań, na które chętnie i wyczerpująco udzielał odpowiedzi.

Kontakt: Anita Loeser, menedżerka projektów, tel. 32 461 20
80, fax: 32 461 20 71, e-mail: anita.loeser@haus.pl

Partnerzy:


Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej


Konsulat
Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu


Stowarzyszenie
Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej (GFPS)

 

Rafał Bartek, Dyrektor Generalny DWPN, wita publiczność i
przedstawia projekt z cyklu 'HAUSbesuche - spotkania domowe'.

Gość specjalny Basil Kerski w trakcie odczytu.

Goście uczestniczący w spotkaniu.

Marcin Wiatr jako moderator i Basil Kerski w rozmowę



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej