Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



15 kwietnia br. w Katowicach odbyło się drugie tegoroczne spotkanie w ramach cyklu "HAUSbesuche - spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu". Gościem spotkania był polsko-niemiecki pisarz Artur Becker.


HAUSbesuche - spotkania DOMowe.

Polska i niemiecka kultura w dialogu

15 kwietna br. (czwartek), godz. 12.00

Jazzclub Hipnoza, plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice

 

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej zorganizowali we czwartek, 15 kwietnia br., o godz. 12:00 w Jazzclubie Hipnoza w Katowicach, spotkanie z Arturem Beckerem w ramach projektu "HAUSbesuche - spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu".

Cykl "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" ma na celu przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej jak i polskiej, jak również inspirowanie uczestników do zastanowienia się nad swoją tożsamością oraz prześledzenia obecnego rozwoju kulturalnego w Niemczech. Referenci zapraszani do udziału w projekcie to niemieccy twórcy kultury, którzy urodzili się w Polsce lub odwrotnie.

Gościem drugiego spotkania z cyklu w tym roku był Artur Becker - urodzony w 1968 roku w Bartoszycach, Mazury i od 1985 roku mieszkający w Niemczech. Ten prozaik, poeta, eseista oraz tłumacz jest najbardziej znanym niemieckojęzycznym autorem pochodzenia polskiego. Był między innymi stypendystą Willi Decjusa w Krakowie, a w 2009 roku otrzymał niemiecką nagrodę literacką im. Adalberta von Chamisso.

Spotkanie z niemieckim autorem odbyło się w niezwykłym, pełnym niepowtarzalnego klimatu miejscu - Jazzclubie Hipnoza, który posiada niezwykle bogatą muzyczną tradycję. Jednakże tym razem na scenie klubu gościł nie muzyk, lecz najbardziej znany, urodzony w Polsce, niemieckojęzyczny pisarz - Artur Becker. Spotkanie rozpoczęło się od oficjalnego przywitania gości przez p. Annę Antoniak-Tannenberg, koordynatorkę biura DWPN w Gliwicach. Moderator dyskusji p. Krzysztof Karwat, publicysta i krytyk literacki, przedstawił zaproszonego gościa przybyłym uczestnikom, studentom, nauczycielom, wykładowcom oraz osobom zainteresowanym. Następnie Artur Becker odczytał fragmenty swojej ukazanej po raz pierwszy w języku polskim powieści pt. "Kino Muza" oraz (jeszcze nieprzetłumaczonej) "Nóż w wódzie. Pieśń o topielcach". Podczas moderowanej rozmowy ten pisarz, poeta i eseista opowiadał m.in. o wysokiej kulturze dyskusji w Polsce, o tym, na czym polegają zadania współczesnej literatury oraz jak ważną rolę odgrywa tytuł każdego z utworów, które określił jako pierwsze zdanie każdej swojej książki. Autor odniósł się również do stwierdzenia, że polska literatura jest hermetyczna oraz do zarzutów, że sam w żaden sposób nie bierze udziału w życiu politycznym. Następnie goście spotkania mięli okazję wysłuchać fragmentów trzech utworów lirycznych recytowanych przez samego autora, m.in. wiersza, który jego zdaniem znakomicie reprezentuje Polskę pt. "Na ulicy Kopernika". Po tej bardzo lirycznej części spotkania Artur Becker odpowiadając na pytania moderatora, mówił przede wszystkim o tym, że każdy z nas jest poetą, gdyż nasz stan jest poetycki, co oznacza, że codziennie każdy z nas zastanawia nad swoim bytem, a poezja jest zależna od języka. W swoich wypowiedziach pisarz odniósł się do takich twórców jak Sławomir Mrożek, Czesław Miłosz, James Joyce, Edward Stachura, czy Zbigniew Stanisławski. Po przerwie na kawę i posiłek przygotowany przez organizatorów uczestnicy spotkania mięli szansę zadawania autorowi własnych pytań, na które chętnie udzielał odpowiedzi.

Kontakt: Anita Loeser, menedżerka projektów, tel. 32 461 20 80, fax: 32 461 20 71, e-mail: anita.loeser@haus.pl

Partnerzy:

Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu

 Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej (GFPS)

 

Autor Artur Becker w rozmowie z moderatorem.

Publiczność w kameralnym Jazzclubie Hipnoza w Katowicach.

Krzysztof Karwat, moderator spotkania, przedstawia autora.

Po odczycie i rozmowie między Arturem Beckerem i moderatorem gość wykorzystuje szansę i zadaje autorowi pytanie



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej