Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Wycieczki krajoznawcze z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej "Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach"


Wycieczki krajoznawcze z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej

"Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach".

Warsztaty + wycieczka

23 listopada 2010 r. NOWA TRASA przez Bytom, Piekary Śl., Tarnowskie Góry!

Warsztaty przygotowane w kontekście wystawy Domu Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach poświęcone będą zarówno podróży wzdłuż granicy wytyczonej w latach 20. XX wieku (omówieniu historycznego kontekstu), jak i podjęciu tematu tożsamości górnośląskiej czy tolerancji w odniesieniu do złożonej wielokulturowości regionu. Dla nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą będzie to także szczególna okazja do poznania i przygotowania koncepcji do dalszej pracy z tematem. Warsztaty poprowadzi profesjonalna trenerka, Magdalena Mazik-Gorzelańczyk (prezes Fundacji Kształcenia Zawodowego i Międzykulturowego we Wrocławiu, wieloletnia trenerka w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Mikuszewie, specjalistka w tematyce polsko-niemieckich wymian młodzieży).

Warsztaty odbędą się 23 listopada br. i poprzedzi je blisko trzygodzinna wycieczka szlakiem dawnej granicy polsko-niemieckiej na Górnym Śląsku:

Trasa wycieczki prowadzi przez dawne przygraniczne miejscowości, które w latach 1922-1939 należały do niemieckiej części Górnego Śląska. W czasie blisko trzy godzinnej podróży kilkanaście razy przekroczymy granicę, która w międzywojniu dzieliła nasz region. Po drodze uczestnicy wycieczki natkną się na kilka przystanków w miejscach szczególnie kuriozalnego wytyczenia owej granicy. Podczas wycieczki dowiemy się m.in. o szmuglu towaru na ówczesnym polsko-niemieckim pograniczu. Wycieczka jest okazją, aby przybliżyć zwiedzającym ten prawie zapomniany rozdział historii górnośląskiej, kiedy to zrośnięty od stuleci, wielokulturowy region przez 17 lat musiał funkcjonować w ramach dwóch organizmów państwowych. Zapraszając na wycieczkę chcemy pokazać przede wszystkim codzienność ówczesnych mieszkańców żyjących po obu stronach granicy. Uczestnictwo w wycieczce będzie swoistą podróżą w czasie - przeniesiemy się w lata 20. i 30. po to, aby wyobrazić sobie, co taki podział regionu mógł oznaczać także na co dzień dla żyjących wówczas Górnoślązaków.

23 listopada br.: godz. 8:45 - zbiórka; Bytom, Plac Jana III Sobieskiego przy Muzeum Górnośląskimgodz. 9:00 - początek wycieczki szlakiem dawnej polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku przez Bytom, Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry (Repty)godz. 12:00 - początek warsztatów nt. "Historia i wielokulturowość Górnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem roli niemieckiego dziedzictwa kulturowego"; Muzeum Górnośląskie, Plac Jana III Sobieskiego 2, Bytom

UWAGA: w wycieczce mogą wziąć udział także osoby nieuczestniczące w warsztatach. W takim przypadku również konieczne jest potwierdzenie uczestnictwa.

Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zainteresowane prosimy koniecznie o potwierdzenie uczestnictwa.

Potwierdzenie uczestnictwa [.doc]

 

NOWA WYCIECZKA! "Szlakiem zabytków architektonicznych 20-lecia międzywojennego na Górnym Śląsku"

przez Katowice i Bytom16 listopada 2010 r.

16 listopada (wtorek) br. DWPN wraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają po raz pierwszy na wycieczkę prowadzącą szlakiem zabytków architektonicznych 20-lecia międzywojennego na Górnym Śląsku.

Bazę dla wycieczki stanowić będą perły i ciekawostki architektury Górnego Śląska z okresu 20-lecia międzywojennego. Jako że takie miasta jak Katowice i Chorzów należały w latach międzywojennych do Rzeczpospolitej, a nieodległe Bytom, Zabrze i Gliwice pozostały w granicach Rzeszy Niemieckiej, na małym obszarze powstały do pewnego stopnia dwie różne przestrzenie architektoniczne. O ile w polskim województwie śląskim realizowane były z ogromnym rozmachem ambitne projekty modernistyczne, które czerpały z architektury francuskiej lub też akcentowały treści narodowe, nie mniej ambitne budowle - inspirowane Bauhausem lub też nawiązujące do motywów gotyku - powstawały równocześnie w zarządzanej z Opola niemieckiej Provinz Oberschlesien. Przewodnik naszkicuje sytuację polityczną, przywoła fakty historyczne, ale też powoła się na szereg opowieści czy anegdot przygranicznych mieszkańców. Cały projekt jest doskonałym przykładem lekcji regionalnych w terenie, które to umożliwiają interaktywne poznawanie historii i kultury regionu.

Wycieczka 16 listopadaWyjazd o godz. 9.00 z Katowic, Plac Sejmu Śląskiego (przy Górnośląskim Centrum Kultury)

Kontakt: Małgorzata Prządka, menedżerka projektów, tel. 032 232 49 02 / 461 20 70, fax: 032 232 49 01 / 461 20 71; e-mail: malgorzata.prządka@haus.pl.

Partner:

Instytutu Goethego

 

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej