Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Zapraszamy na polsko-niemiecką rozmowę wokół książki Wilma Hosenfelda "Staram się ratować każdego. Życie niemieckiego oficera w listach i dziennikach."


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Centralna Biblioteka Polsko-Niemiecka CARITAS im. Josepha von Eichendorffa w Opolu serdecznie zapraszają  na polsko-niemiecką rozmowę wokół książki Wilma Hosenfelda "Staram się ratować każdego. Życie niemieckiego oficera w listach i dziennikach."

Spotkanie, którego gościem będzie m.in. wdowa po Władysławie Szpilmanie, odbędzie się w dniu 29 listopada 2010 r.,  o godzinie 16.00 w Centralnej Bibliotece Polsko-Niemieckiej CARITAS im. Josepha von Eichendorffa w Opolu, przy ul. Szpitalnej 7.

Wilm Hosenfeld, urodzony w 1895 r. w Mackenzell w Hesji, ranny w I wojnie światowej, był nauczycielem w wiejskiej szkole w rodzinnych stronach. W czasie II wojny światowej jako oficer Wehrmachtu przez pięć lat służył na terenie okupowanej Polski. W radzieckiej niewoli został skazany na 25 lat robót przymusowych. Zmarł w 1952 r. w obozie pod Stalingradem.

Wilm Hosenfeld, oficer Wehrmachtu, podczas II wojny światowej pomagał przetrwać wielu prześladowanym wtedy Polakom i Żydom: wystawiał fałszywe zaświadczenia, udzielał protekcji, dostarczał potrzebującym żywności. Niewielu było niemieckich żołnierzy i oficerów, którzy tak jak on z narażeniem życia gotowi byli ratować niewinnych ludzi. Książka Wilma Hosenfelda "Staram się ratować każdego" została wydana w roku 2007.      

Program [.doc]

W załączeniu znajdziecie Państwo projektowany program spotkania.

Potwierdzenia udziału można dokonać u p. Andrei Halenka telefonicznie pod nr 77-402-51-05 lub e-mailem (andrea.halenka@haus.pl)  do dnia 26.11.2010 r.



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej