Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



W ubiegły czwartek - 14 października 2010 r. - 25 członków Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim wyruszyło do Budziszyna/Bautzen i Belgii (Eupen), aby odwiedzać tam mieszkające mniejszości i zapoznać się z ich działalnością i pracą.


"Kolegium Liderów Mniejszości Niemieckiej" z wizytą
studyjną w Budziszynie i Belgii (Eupen) w dniach od 14 do 17 października
2010

 

W ubiegły czwartek - 14 października 2010r. - 25 członków Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim (wśród nich również Bernard Gaida, Przewodniczący ZNSSK w Polsce oraz Norbert Rasch, Przewodniczący TSKN) wyruszyło do Budziszyna/Bautzen i Belgii (Eupen), aby odwiedzać tam mieszkające mniejszości i zapoznać się z ich działalnością i pracą.

Pierwszym celem był Budziszyn/ Bautzen, gdzie grupa odwiedziła Domowinę - Dom Serbołużycki, Instytut Serbołużycki oraz Instytut Językowy "WITAJ". Główną dewizą działania Serbołużyczan jest: rewitalizacja języka i kultury serbołużyckiej. Uczestnicy dowiedzieli się o wielu organizacjach Serbołużyczan, problemach, z jakimi się borykają (dyskryminacja języka, presja finansowa) oraz o popieraniu i rozpowszechnianiu przez nich idei wielojęzyczność za pomocą metody o nazwie Imersionsmethode, na bazie której pracuje Instytut Językowy "WITAJ".

Kolejny dzień podróży studyjnej poświecony był sytuacji Wspólnoty Niemieckojęzyczny w Belgii (Eupen). Sytuacja tam mieszkającej mniejszości różni się od sytuacji Mniejszość Niemieckiej na Górnym Śląsku. Członkowie Wspólnoty Niemieckojęzycznej na co dzień mówią po niemiecku, przez co pielęgnują język oraz w pewien sposób kulturę niemiecką, natomiast pytani o swoją tożsamość czują się Belgami i w wyraźny sposób dystansują się od bycia Niemcami.

Uczestnicy MN odwiedzili Parlament Wspólnoty Niemieckojęzycznej, gdzie powitani zostali przez  Karla-Heinza Lambertza, Ministra-Prezydenta Wspólnoty Niemieckojęzycznej. Poza tym grupa odwiedziła jeszcze szkołę podstawową w Eupen, Instytut Roberta-Schumanna oraz niemieckojęzyczną gazetę Grenz-Echo.

W sobotę (16.10.2010r.) uczestnicy spotkali się z przedstawicielką RESI (Rada Współpracy, Rozwoju, Solidarności i Integracji, a następnie dyskutowali z przedstawicielami młodzieży Wspólnoty Niemieckojęzycznej na tematy związane z językiem, poczuciem tożsamości i przynależności, jak również pielęgnacji kultury. Uczestnicy dowiedzieli się, na jakich zasadach funkcjonuje praca młodych w tym regionie, jak jest zorganizowana, wspierana i prowadzona.

Wyjazd był dla uczestników bardzo ważnym, interesującym i trafnym przedsięwzięciem. Podczas wyjazdu uczestnicy nie tylko przekonali się jak działają inne mniejszości, czym się zajmują, jakimi priorytetami się kierują, ale również jak radzą sobie z problemami. Poprzez spotkania, dyskusje i czas spędzony razem uczestnicy projektu "Kolegium Liderów MN" mieli okazję zacieśnić swoje kontakty, nabyć nowej wiedzy, aby w przyszłości wykorzystać ją dla dobra MN w Polsce.

 



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej