Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Archiwiści Historii Mówionej w Dreźnie i Budziszynie! Dowiedz się, jak wyglądało zakończenie II edycji projektu "Archiwum Historii Mówionej" realizowanego przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.


Wizyta studyjna do Drezna i Budziszyna

W dniach 17-19 września 2010 r. uczestnicy projektu "Archiwum Historii Mówionej" udali się z wizytą do Drezna i Budziszyna. Podczas tej trzydniowej podróży mieli okazję nie tylko podziwiać wspaniałą architekturę i zabytki Saksonii, ale przede wszystkim poznać historię tego regionu, zwrócić uwagę na położenie mniejszości serbsko-łużyckiej w Niemczech oraz dowiedzieć się na temat pracy gabinetu Kancelarii Stanislawa Tillicha.

W sobotę, 18 września, uczestnicy spotkali się z Dyrektorem Związku Serbów Łużyckich Bernhardem Zieschem, który w zaprezentowanym przez siebie wykładzie, poprowadzonym w języku rodzimym, przedstawił słuchaczom historię, tradycję i kulturę Serbołużyczan. Dzień w dwujęzycznym Budziszynie był dla uczestników wizyty znakomitą lekcją różnorodności kultur. Złożone wizyty w kolejnych serbołużyckich instytucjach (Muzeum Serbów Łużyckich, Domowina - Związek Serbów Łużyckich, Centrum Językowe WITAJ) i wymiana poglądów, jaka wówczas nastąpiła, zapoczątkowała dyskusję na temat tożsamości trzech krajów, którą kontynuowano także podczas obiadu w serbołużyckiej restauracji "Bjesada".

W niedzielę, 19 września, uczestnicy mieli niecodzienną okazję zobaczyć "od wewnątrz" kancelarię Premiera Saksonii - Stanislawa Tillicha. Podczas tej wizyty cennym punktem programu było spotkanie z pracownikiem Państwowej Kancelarii Saksonii, panią Geraldine Alivio, która przybliżyła specyfikę i charakter pracy Premiera oraz jego współpracowników, a także wskazała na problemy oraz wyzwania przed jakimi stoi współczesna Saksonia. Ponadto p. Alivio opowiedziała o działaniach, jakie podejmuje gabinet Premiera Tillicha, aby promować region, poprawić standard życia jego mieszkańców oraz zachęcać do odwiedzenia Drezna i pozostania w nim na dłużej. O sukcesie tych przedsięwzięć mogą poświadczyć sami uczestnicy wizyty, którzy będąc pod dużym wrażeniem Drezna i Budziszyna powrócili na Śląsk z przyrzeczeniem powrotu do tego miejsca.

Spotkanie w kancelarii było także momentem, w którym młodzi dziennikarze zaprezentowali wyniki projektu "Archiwum Historii Mówionej". Efekty ich pracy znajdują się na stronie projektu: www.e-historie.pl, do której odwiedzenia już dzisiaj odsyłamy i gorąco zapraszamy do odsłuchania wspomnień mieszkańców województwa opolskiego i śląskiego opowiedzianych w przełomowych i najważniejszych chwilach w historii Polski i tego regionu.


uczestnicy projektu "Archiwum Historii Mówionej" - Budziszyn, fot. M.Maciąg


Budziszyn, fot. M.Maciąg


Frauenkirche - Drezno, fot. M. Maciąg


w gabinecie Stanisława Tilicha, fot. M. Maciąg

Kontakt:
Maja Duda, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Bojkowska 37, 44-100 Gliwice, tel. 32 461 20 70, fax: 32 461 20 71, e-mail: maja.duda@haus.pl

Karolina Malinowska, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. 1 Maja 13/2, 45-068 Opole, tel. 77 40 25 105, fax: 77 40 25 115, e-mail: karolina.malinowska@haus.pl



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej