Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



W dniu 24 czerwca br. odbyło się IV Gliwickie Forum Dyskusyjne nt. "Kościół w kryzysie. Religijność społeczeństwa i sytuacja Kościoła w Polsce i Niemczech".


IV Gliwickie Forum Dyskusyjne

"Kościół w kryzysie. Religijność społeczeństwa i sytuacja Kościoła w Polsce i Niemczech"

24 czerwca br. (czwartek), godz. 13:30sala 006, budynek nr 3, Nowe Gliwice, ul. Bojkowska 37, Gliwice

Celem Gliwickiego Forum Dyskusyjnego jest stworzenie regionalnej płaszczyzny dialogu, dyskusji, wymiany poglądów i doświadczeń pomiędzy czołowymi przedstawicielami różnych środowisk - władz lokalnych i regionalnych, polityki, nauki, edukacji, kościoła, mediów, organizacji pozarządowych z województw śląskiego i opolskiego. Punktem centralnym owych spotkań czynimy Gliwice - jako miasto o bogatych dziejach, w których dialog zawsze odgrywał ważne miejsce, a tematykę skupiamy wokół zagadnień dot. historii, ekonomii, polityki, religii, zjawisk społecznych ważnych dla rozwoju regionu i jego mieszkańców, ale także osadzonych w szerszych realiach - np. polsko-niemieckim sąsiedztwie.Podczas tych kameralnych, bo kilkunastoosobowych, spotkań każdy z uczestników cieszy się takimi samymi prawami, a wymiana myśli, opinii, poglądów następuje podczas swobodnej rozmowy czy dyskusji dyskretnie kierowanej przez moderatora. Wartością dodaną naszej inicjatywy jest zgromadzenie wokół stołu dyskusyjnego przedstawicieli różnych środowisk czy sektorów gospodarki (administracja publiczna, biznes, III sektor), których - często odmienne - poglądy i przekonania wzbogacają wymianę myśli podczas spotkań w ramach Gliwickiego Forum Dyskusyjnego. Tym samym inicjatywa służy zawiązywaniu i umacnianiu kontaktów pomiędzy znaczącymi przedstawicielami różnych kręgów społecznych, co, mamy nadzieję, owocnie wpłynie na jakość i intensywność międzysektorowej i międzybranżowej współpracy.

W 2009 roku odbyły się dwa spotkania z cyklu, a ich tematem przewodnim było m. in. "Polsko-niemieckie wzajemne postrzeganie" oraz "Szanse i problemy czarno-żółtej koalicji w Niemczech. Nowy etap w stosunkach polsko-niemieckich". Ze względu na aktywny udział grupy dyskusyjnej podczas spotkań i duże zainteresowanie poruszanymi tematami oraz formą projektu, zaplanowaliśmy jego kontynuację w 2010 roku.

Pierwsze tegoroczne Gliwickie Forum Dyskusyjne, które odbyło się 30 marca br. i nosiło tytuł: "Koniec pomarańczowej rewolucji. Wpływ wyniku wyborów prezydenckich na Ukrainie na polsko-ukraińskie i niemiecko-ukraińskie relacje i partnerstwo wschodnie" zorientowane było tematycznie wokół przemian na Ukrainie. Rozmowa uczestników była wówczas wspierana przez Thomasa Urbana, korespondenta zagranicznego Süddeutsche Zeitung w Kijowie i Warszawie oraz Andrzeja Brzezieckiego, redaktora naczelnego dwumiesięcznika Nowa Europa Wschodnia oraz publicystę Tygodnika Powszechnego.

Po wyjściu na jaw licznych przypadków molestowania seksualnego z udziałem katolickich zakonników i księży w Wielkiej Brytanii, Niemczech i USA, kościół katolicki napotkał na poważną krytykę. Zaczęto głośno mówić o jego kłopotach i poddawać krytyce sposoby radzenia sobie z nimi. Wydarzenia te nasunęły nam pomysł na kolejny temat Gliwickiego, tym razem czwartego, Forum Dyskusyjnego. Spotkanie nt. "Kościół w kryzysie. Religijność społeczeństwa i sytuacja Kościoła w Polsce i Niemczech" odbyło się 24 czerwca br. i zgromadziło wielu zainteresowanych, przedstawicieli kleru, instytucji kulturalnych, pozarządowych i innych. Moderatorem spotkania został p. Artur Sporniak, dziennikarz i redaktor działu religijnego w "Tygodniku Powszechnym", który próbował przede wszystkim zainspirować uczestników, by sami poszukali pozytywnych przykładów funkcjonowania Kościoła, dzięki którym mógłby przetrwać kryzys. Jako referenta po stronie niemieckiej mieliśmy również zaszczyt gościć teologa katolickiego, kierownika szkoleń i doradcę parafialnego - p. Utę Raabe. W swojej dwudziestominutowej prezentacji pani Raabe mówiła m. in. o strukturze Kościoła katolickiego, pluralizacji i indywidualizacji religii oraz opierając się na statystykach dowodziła regresji życia religijnego w Niemczech. Następnie uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w moderowanej dyskusji, a wiec wymienić się swoimi poglądami, przemyśleniami oraz obawami dotyczącymi chrześcijaństwa w Polsce i w Niemczech, statusu, jaki zajmuje w społeczeństwie oraz aktualnych problemów, które go dotykają. W zaszczytnym gronie uczestników spotkania zasiedli m. in. ks. Wolfgang Globisch, duszpasterz Mniejszości Niemieckiej; Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego; dr inż. Tadeusz Grabowiecki, rektor Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości; Marek Morawiak, prezes Forum Rozwoju Miasta Gliwice; Marcin Ociepa, prezes Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych HORYZONTY, o. Janusz Śliwa, dyrektor Centrum Kształcenia i Dialogu "Theotokos", Wojciech Pacula, redaktor Polskiego Radia Katowice itd. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i zapraszamy na dalsze spotkania Gliwickiego Forum Dyskusyjnego. 

Kontakt: Anita Loeser, menedżerka projektów, tel. 32 2324902 / 4612070, fax: 32 2324901 / 4612071, e-mail: anita.loeser@haus.pl

 

Współorganizator:

Fundacja Konrada Adenauera w Polsce

Patronat medialny:

Radio CCM



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej