Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



W dniach 4-6 lutego br. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej organizuje razem z Instytutem Stosunków Kulturalnych z Zagranicą w Stuttgarcie (ifa) grę symulacyjną pt.: "Dać głos mniejszości!".


"Dać głos mniejszości!"
Gra symulacyjna
4-6 lutego 2011 roku
Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im.
Eichendorffa
w Łubowicach

Co jest grane w miasteczku "Pierniki Małe" w województwie "Piękny Kraj"? Zostało porwane dziecko, burmistrz ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, mieszkańcy miasta kaszlą pod gęstym kopalnianym kurzem a bogata pani inwestor z zagranicy zdaje się wykupywać miejscowość zamiast wspierać jej rozwój. Na domiar złego na horyzoncie pojawia się prasa międzynarodowa i grozi ostatecznym zniszczeniem reputacji miasteczka. Trzeba działać! Należy wybrać nowego burmistrza i innych przedstawicieli grup społecznych, aby ocalić miasto!

Te dramatyczne i pełne napięć wydarzenia tworzą tło gry symulacyjnej pt.: "Dać głos mniejszości!", którą organizuje Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Instytutem Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa) w Stuttgarcie przy wsparciu DFK w Raciborzu. Impreza odbędzie się w dniach 4-6 lutego 2011 roku w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach. Gra symulacyjna tworzy element edukacyjny imitując sytuacje, które mogłyby wydarzyć się w rzeczywistości. Celem gry jest wgląd w kształtowanie się międzyludzkich interakcji w sytuacjach nietypowych.

Sytuacja konfliktowa w grze bliska jest rzeczywistości, a scenariusz do niej stworzony został przez Holgera Michaela Arndt i Alexandra Burka z "CIVIC - Instytucja Kształcenia Międzynarodowego" w oparciu o prawdziwe społeczne, historyczne i prawne uwarunkowania ramowe funkcjonowania mniejszości niemieckiej w Polsce. Oddaje on realistyczne sytuacje, które mogłyby zdarzyć się we wspólnym funkcjonowaniu polskiej większości i niemieckiej mniejszości.

Uczestnicy gry wcielą się w przypisane im role, biorąc tym samym udział w symulacji procesów systemu demokratycznego. Podczas gry chodzi o to, aby przy pomocy danej roli wstawić się w obronie swoich politycznych i społecznych interesów oraz by zbliżyć się do osiągnięcia zadanego sobie celu dzięki dyskusji, negocjacjom i znajdowaniu kompromisów. Role pozostawiają "aktorom" swobodę w tworzeniu osobowości ich postaci tak, aby mogli działać w sposób indywidualny, podejmując własne decyzje w przestrzeni fikcyjno-realnej. Proces nauczania jest tak samo ważny, jak sama zabawa.

Gra symulacyjna skierowana jest do wszystkich młodych osób w wieku od 16 do 35 lat, zainteresowanych polityką, przestrzenią społeczną i prawami mniejszości, oraz chcących zapoznać się z procesami podejmowania społecznych i politycznych decyzji. Zaangażowanie, chęć do dyskusji i wyrażania własnych opinii, jak również umiejętność zabawy w grupie są wskazane dla udanego przebiegu symulacji. Dobra znajomość języka niemieckiego może pomóc przeprowadzić grę w języku niemieckim - jednak będzie to zależało od wspólnej decyzji jej uczestników.

Przyłącz się do nas i weź udział w grze symulacyjnej! Naucz się politycznego i społecznego działania!

Czas i miejsce: 4-6 lutego 2011 roku, Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa, ul. Zamkowa 1-3, Łubowice

Nocleg oraz wyżywienie zapewniają organizatorzy, uczestnicy ponoszą jedynie koszty dojazdu. Liczba miejsc ograniczona, przyjmujemy zgłoszenia do 31 stycznia 2011 roku.

Kontakt:
Agnieszka Mucha, menadżer ds. kultury ifa w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, tel. 32 461 20 78, fax: 32 461 20 71, e-mail: agnieszka.mucha@haus.pl

Więcej o naszej grze symulacyjnej znajdziesz na stronach:
http://www.planspiel-minderheit.de


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej


Ifa



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej