Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



W dniach od 10 - 12 grudnia 2010r. odbyło się na Górze św. Anny spotkanie nt.: "20 lat Mniejszości Niemieckiej w Polsce - Kim jesteśmy, co chcemy osiągnąć?".


Konferencja pt. "20 lat Mniejszości Niemieckiej w Polsce - Kim jesteśmy, co chcemy osiągnąć?"- czyli podsumowanie i plany na przyszłość!!!!

w dniach od 10 - 12 grudnia 2010r. odbyło się na Górze św. Anny spotkanie nt.: "20 lat Mniejszości Niemieckiej w Polsce - Kim jesteśmy, co chcemy osiągnąć?". Grupą docelową konferencji byli działacze organizacji Mniejszości Niemieckiej z całej Polski.

Celem konferencji była przede wszystkim odpowiedź na ważne dla mniejszości pytania, jak: "Co znaczy bycie Niemcem w Polsce?", "Jaki związek mają tożsamość i wiara?", "Jak możemy bronić prawa do własnego języka?", "Jaka jest nasza strategia na przyszłość?". Obecni byli czołowi przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej z całej Polski, między innymi przewodniczący TSKN na Śląsku -  Norbert Rasch i Marcin Lippa, a także członkowie mniejszości z Zielonej Góry, Łodzi, Gdańska i innych regionów.

Po otwarciu odbyło się "spotkanie przy kominku" z księdzem Piotrem Tarlińskim, duszpasterzem Mniejszości Niemieckiej Diecezji Opolskiej. Mottem tego spotkania było "Silni w wierze i tożsamości". Ksiądz fascynującymi wspomnieniami o swojej młodości i dzieciństwie, pokazał przykład jak bardzo związane ze sobą są wiara i tożsamość. Dlatego też tak ważne jest dbanie o niemieckojęzyczne msze, jeśli chodzi o strategię mniejszości na przyszłość.Ważnym punktem spotkania były referaty pana doktora Sławomir Łodziński z Uniwersytetu Warszawskiego oraz pana doktora Tomasza Wicherkiewicza z Uniwersytetu Poznańskiego, które związane były z kwestią mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce, ich praw i obecnej sytuacji. Pani dr Danuta Berlińska z UO przedstawiła uczestnikom kwestię bycia Niemcem w Polsce z perspektywy socjologicznej,  Pan Piotr Kirsch wraz z panem Matthiasem Lampart opowiedzieli o swoich doświadczeniach - jako Niemców mieszkających w Polsce. Zakończeniem spotkania był udział w koncercie adwentowym w wykonaniu chóru "Cantor Minores Wratislavenses" w Katedrze Opolskiej.

Niedziela poświęcona była strategii Mniejszości Niemieckiej na lata 2010 - 2015: zadaniom, celom i ich realizacji.

 

Spotkania tego typu nie tylko służą odnowieniu kontaktów wśród przedstawicieli MN, nawiązaniu nowych, ale przede wszystkim są okazją do podjęcia wspólnej dyskusji, wymiany doświadczeń i szukaniu wspólnych rozwiązań na przyszłość.

Bliższe informacje:

Patrycja Wiencek-Baron
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. 1 Maja 13/2
45 - 068 Opole

 


Projekt finansowany ze środków Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec
we Wrocławiu/ Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej