Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



W dniu 18 listopada br. w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach odbył się uroczysty finisaż wystawy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt.: "Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach


"Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach"
wystawa - pokaz filmu - dyskusja
18 listopada br., Mysłowice

 

Po raz drugi w tym roku mieliśmy przyjemność w ramach projektu zaprezentować wystawę pt.: "Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach". Wystawa opisująca historię granicy na Górnym Śląsku i dokumentująca codzienne życie na byłej granicy pokazana była w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach. Nasz projekt w atrakcyjny i nowoczesny sposób przybliża złożony temat granicy i spotyka się z ogromnym zainteresowaniem. Został on uhonorowany dyplomem uznania FRDL przyznawany instytucjom za szczególnie wyróżniające się inicjatywy, osiągnięcia w rozwijaniu demokracji lokalnej w Polsce organizowanej pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Finisaż wystawy odbył się 18 listopada br. i zgromadził wielu gości - uczniów, nauczycieli oraz osób prywatnych. Mieli oni okazję uczestniczyć w projekcji filmu dokumentalnego "Górny Śląsk. Podróż granicą" będącego stałym komponentem naszego "granicznego projektu". W filmową podróż retro udaliśmy się repliką Mercedesa z 1939 roku. Producentem filmu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, a reżyserem - Teresa Kudyba. W ramach spotkania zorganizowana została również dyskusja panelowa nt. "Międzywojenne losy Górnego Śląska. Kultura, polityka oraz codzienność na polsko-niemieckiej granicy", którą moderował dr Maciej Fic, historyk z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udział w dyskusji wzięli: Dawid Smolorz, autor wystawy, pomysłodawca i przewodnik wycieczek szlakiem dawnej granicy polsko-niemieckiej, dr Bernard Linek, historyk z Instytutu Śląskiego Opole oraz świadek historii - Paweł Barteczko. Następnie uczestnicy przechadzając się po galerii MCK Mysłowice mieli okazję zapoznać się z wystawą. Na sali galeryjnej, dzięki odpowiedniej aranżacji, w pełni wykorzystano potencjał wystawy, a odwiedzający symbolicznie musieli przekraczać granicę, aby móc zapoznać się z zawartością wystawy. Na koniec organizatorzy zaprosili wszystkich gości spotkania na poczęstunek.

O wystawie.

W roku 2007 minęła 85. rocznica wytyczenia polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej przygotował z tej okazji wystawę pt. "Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach" będącą opowieścią o codziennym życiu ludzi polsko-niemieckiego pogranicza.

Po burzliwym czasie powstań i plebiscytu jesienią 1921 roku obradująca w Genewie Rada Ambasadorów ustaliła ostateczny przebieg polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku. Zrośnięty od stuleci, wielokulturowy region miał odtąd funkcjonować w ramach dwóch organizmów państwowych. W ramach operacji, jakiej dotąd nie znał świat, i którą porównać można z podziałem Berlina, w poprzek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego - jednej z największych aglomeracji Europy - przeciągnięto granicę wijącą się dosłownie między domami, podwórkami i zakładami przemysłowymi. Polsko-niemiecka granica na Górnym Śląsku istniała jedynie 17 lat: od czerwca 1922 r. do września 1939 r.

Partnerzy:


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu - "sfinansowano ze środków Konsulatu Generalnego RFN we Wrocławiu"


Miejskie Centrum Kultury Mysłowice



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej