Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej prezentuje polskich i niemieckich twórców kultury, którzy w 2010 roku jako goście specjalni brali udział w cyklu spotkań pt.: "HAUSbesuche - spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu".


HAUSbesuche - spotkania DOMowe.
Polska i niemiecka kultura w dialogu

23 marca 2010 roku - Basil Kerski
15 kwietnia 2010 roku - Artur Becker
11 czerwca 2010 roku - Wojciech Wieliński
18 czerwca 2010 roku - Margaux Kier
14 września 2010 roku - Ute Badura i Ewa Misiewicz
9 grudnia 2010 roku - Wojciech Kuczok

Organizowany z powodzeniem od 2009 roku cykl "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" ma na celu przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej jak i polskiej, jak również inspirowanie uczestników do zastanowienia się nad swoją tożsamością oraz prześledzenia obecnego rozwoju kulturalnego w Niemczech. Referenci zapraszani do udziału w projekcie to niemieccy twórcy kultury, którzy urodzili się w Polsce
lub odwrotnie.

Gościem pierwszego spotkania w 2010 roku był Basil Kerski - urodzony w Gdańsku politolog, dziennikarz oraz redaktor naczelny polsko-niemieckiego magazynu "Dialog", który od trzydziestu lat mieszka i pracuje w Berlinie. Podczas moderowanej dyskusji, która odbyła się Instytucie Filologii Germańskiej w Katowicach, gość wspominał swoje dzieciństwo, rodzinę, życiowe koleje, pozwolił zajrzeć za kulisy pracy redaktora naczelnego, przede wszystkim jednak opowiadał o Berlinie - metropolii, która stała się jego małą ojczyzną. Gość przybliżył również gościom spotkania swoje przemyślenia na temat tej wielomilionowej metropolii przeplatając je odczytem fragmentów swej książki "Homer na placu Poczdamskim. Szkice polsko-niemieckie".

W niezwykłym, pełnym niepowtarzalnego klimatu miejscu - Jazzclubie Hipnoza w Katowicach 15 kwietnia odbyło się spotkanie z Arturem Beckerem, prozaikiem, poetą, eseistą, tłumaczem, który od 26 lat mieszka w Niemczech. Podczas moderowanej rozmowy ten najbardziej znany, niemieckojęzyczny pisarz opowiadał m.in. o wysokiej kulturze dyskusji w Polsce, o tym, na czym polegają zadania współczesnej literatury oraz odczytał fragmenty swojej ukazanej po raz pierwszy w języku polskim powieści pt. "Kino Muza" oraz (jeszcze nieprzetłumaczonej) "Nóż w wódzie. Pieśń o topielcach".

Gościem trzeciego spotkania w ramach cyklu "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" w 2010 roku był dziennikarz Gazety Wyborczej, Bartosz Wieliński, rodowity katowiczanin, warszawiak z wyboru i były berlińczyk. Podczas rozmowy z gościemporuszone zostały takie tematy jak: tożsamość regionalna, doświadczenia korespondenta zagranicznego Gazety Wyborczej oraz wskazówki i obserwacje dotyczące (prze)życia Polaka w Berlinie. Przed rozmową z Bartoszem Wielińskim odbył się pokaz filmu dokumentalnego należącego do cyklu programów Telewizji Polskiej Etniczne klimaty pt. "Polacy? Berlińczycy?".

Margaux Kier, urodzona w Bydgoszczy, a wychowana w Kolonii (Niemcy) artystka, piosenkarka, z zawodu chirurg, która od ponad 10 lat występuje na scenie wraz z założonym przez siebie zespołem "Margaux & die Banditen" z polskim i niemieckim repertuarem piosenki aktorskiej, została gościem czwartego spotkania z cyklu "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" 18 czerwca br. w Gliwicach. Obok rozmowy z Margaux na temat jej korzeni, twórczości, polsko-niemieckich kolei losu oraz jej dwóch serc - polskiego i niemieckiego - piosenkarka zaprezentowała publiczności podczas kameralnego koncertu próbkę swej artystycznej twórczości. Margaux na kontrabasie towarzyszył Daniel Speer- wyśmienity twórca, wyjątkowo wielostronny, oryginalny i kreatywny muzyk jazzowy.

Termin kolejnego z cyklu spotkania pokrył się z organizowaną w tym czasie Polsko-Niemiecką Akademią Dziennikarską. Późnym popołudniem 14 września w Muzeum w Gliwicach odbył się pokaz filmów i spotkanie z dwiema reżyserkami - Ewą Misiewicz oraz Ute Badurą. Pierwszym zaprezentowanym obrazem filmowym był "Dom na granicy", w którym reżyserka Ewa Misiewcz prezentuje historię Polaków wysiedlonych z Kresów Wschodnich i Niemców wydalonych z Dolnego Śląska do miejscowości wokół Jeleniej Góry. Film dokumentalny "Wyjątkowi w każdym calu" autorstwa Ute Badury powstał jako projekt szkolny dwujęzycznej klasy licealnej na Śląsku Opolskim, której uczniowie ze względu na swoje pochodzenie posiadają zarówno polskie jak i niemieckie obywatelstwo. W filmie uczniowie odpowiadają na pytania: 'Co nas wyróżnia?', 'Gdzie chcemy żyć?', 'Kim jesteśmy?' albo 'O czym marzymy?'.

Gościem ostatniego w 2010 roku spotkania został Wojciech Kuczok, urodzony w Chorzowie poeta, prozaik, scenarzysta, krytyk filmowy, który w 2004 roku otrzymał Paszport "Polityki" w dziedzienie literatury za powieść "Gnój" oraz literacką Nagrodę Nike 2003 dla najlepszej książki. Jest autorem scenariusza do filmu "Pręgi", który w 2004 roku zdobył "Złote Lwy" na 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz był polskim kandydatem do Oskara w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny". Podczas spotkania, które odbyło się Klubie Muzycznym 2B3 w Katowicach, autor przybliżył publiczności okoliczności powstawania swej najnowszej książki pt.: "Spiski. Przygody tatrzańskie", ujawniając tym samym swoją fascynację fauną i florą Tatr, gwarą i kulturą podhalańską. Podczas moderowanej dyskusji gość specjalny opowiadał m.in. o tym, że literatura jest rodzajem symfonii rozkwitającej w jego głowie oraz o stylu i wszelakich kwestiach językowych towarzyszących pisarzowi podczas jego pracy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy:


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu


Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej
(GFPS)


Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej