Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Śląski Jazz Club w Gliwicach zapraszają na VII Międzynarodowy Festiwal "Jazz w Ruinach". Już 12 sierpnia 2011 roku w ramach Festiwalu odbędzie się koncert zespołów Daniel Speer Trio oraz Theo Jörgensmann


VII Międzynarodowy Festiwal "Jazz w Ruinach"
5-13 sierpnia 2011 r.
Ruiny Teatru Miejskiego w Gliwicach

Wieczór poświęcony wykonawcom z Niemiec
12 sierpnia 2011r. (piątek), Ruiny Teatru Miejskiego w Gliwicach
Daniel Speer Trio godz. 19:00
Theo Jörgensmann Freedeom Trio, godz. 20:30

Wstęp wolny

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Śląski Jazz Club w Gliwicach zapraszają w dniach 5-13 sierpnia br. na VII Międzynarodowy Festiwal "Jazz w Ruinach". Koncerty festiwalu odbędą się tradycyjnie w dwa pierwsze weekendy sierpnia. Zapraszamy także do udziału w warsztatach muzycznych oraz do zwiedzania wystawy fotografii, dostępnej również w tygodniu.

"Jazz w Ruinach" poświęcony wykonawcom z Niemiec odbędzie się 12 sierpnia br. (piątek). W ramach Festiwalu wystąpią Daniel Speer Trio oraz Theo Jörgensmann Freedeom Trio.

Daniel Speer (ur. 1972) studiował jazz i muzykę popularną, kontrabas klasyczny i pedagogikę muzyczną. Uwagę krytyki i fanów niemieckiego jazzu zwrócił jako lider zespołu  "Daniel Speer Trio". Często współpracował z  Instytutem Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (IFA). Z własnym trio z Kolonii nagrał płytę "Spaces" (Konnex Records).


Daniel Speer

Christoph Titz - trąbka
Daniel Speer - kontrabas, kompozycja
Kay Lübke - perkusja

Jako sideman Daniel Speer współpracował także m.in. z "Terrence Ngassa Sextett" - jednym z najbardziej interesujących zespołów World Music w Niemczech. Od 2008 r. pomieszkuje w Sopocie i występuje z polskimi muzykami jazzowymi - Dominikiem Bukowiskim, Wojtkiem Staroniewiczem, Leszkiem Dranickim Przemkiem Przemkiem Dyakowskim. Wraz z przeprowadzką do Berlina, Daniel Speer skorzystał z okazji, aby móc utworzyć nowy zespół z berlińskimi muzykami. Podczas "Jazzu w Ruinach" wystąpi jego nowe trio.

 

Theo Jörgensmann (ur. 1948) jest dziś światowej sławy wirtuozem klarnetu i nie mniej cenionym improwizatorem. Rozpoczynał swą muzyczną drogę na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych od hard-bopu będąc zafascynowanym - jak sam przyznaje - muzyką Tony'ego Scotta, Perry'ego Robinsona i Jimmy'ego Giuffre'a. Szybko jednak wyszedł poza muzykę stricte jazzową po to by już kilkanaście lat później odbyć europejską trasę koncertową z Albrechtem Maurerem, Bobo Stensonem, Barrem Phillipsem - prezentując muzykę mającą z hard-bopem już niewiele wspólnego. Od tego czasu bezustannie eksperymentuje. Artysta współkreował odrodzenie klarnetu w muzyce improwizowanej i jest dziś uważany za jednego z najwybitniejszych muzyków grających na tym instrumencie. Za swoje największe wyzwanie uważa definiowanie przestrzeni muzycznej na nowo tak, aby powstało zmieniające się pole dźwiękowe.


Theo Jörgensmann

Theo Jörgensmann - klarnet  low g, śpiew
Albrecht Maurer - skrzypce, altówka, śpiew
Hagen Stüdemann - gitara, bas

Grupa "Theo Jörgensmann Freedom Trio" wykonuje niezależną, wolną, improwizowaną muzykę, nie rezygnując jednak z rytmu i melodii. Szybkie zmiany nastroju i ekspresja dźwięku charakteryzują muzykę tria. Grupa istnieje od 2010 roku. Tym razem zamiast regularnie grywającego z zespołem basisty Christina Ramonda, w Gliwicach wystąpi skrzypek Albrecht Maurer, który od 25 lat razem z Theo Jörgensmannem gra podczas przeróżnych projektów muzycznych.

Dzięki staraniom Śląskiego Jazz Clubu (instytucji o ponad półwiecznej tradycji) festiwal "Jazz w Ruinach" odbędzie się po raz siódmy. Tradycyjnie wszystko będzie odbywać się w obrębie Ruin Teatru Miejskiego w Gliwicach - miejscu niezwykłym, jedynym w swoim rodzaju. Wystarczy przypomnieć, że obiekt ten jest porównywany do paryskiej sceny Petera Brooka Bouffes du Nord. W grudniu 1997 roku budynek Teatru Miejskiego został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. Rok później w plebiscycie "Gazety Wyborczej" został uznany za "najbardziej magiczne miejsce" na Górnym Śląsku.

Jak każdy dobry festiwal, Jazz w Ruinach również się rozwija. Od roku 2008 festiwal ma charakter międzynarodowy. Gościł już zespoły i muzyków z Finlandii, Norwegii, Słowacji, Mołdawii, Kolumbii, Węgier, Białorusi, Danii, Niemiec, Ukrainy, Rosji, USA, a nawet z Izraela. Do udziału w wydarzeniu zapraszani są młodzi wykonawcy i zespoły z całego świata. Wszystko po to by propagować nowe twarze i zjawiska w muzyce improwizowanej, około jazzowej, tworzyć platformę promującą nowe zespoły (i brzmienia) jazzu europejskiego (i nie tylko), przedstawiać jak jazz rozwija się w różnych częściach świata, jak młodzi twórcy rozumieją dzisiaj muzykę improwizowaną, jak ją przetwarzają, do jakich źródeł sięgają, gdzie szukają inspiracji.

Wstęp na koncerty jest wolny.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny na www.jazzwruinach.pl/index/site/id/2

Zapraszamy na stronę głównego organizatora www.jazzwruinach.pl oraz na https://www.facebook.com/jazzwruinach.

Dodatkowe informacje: Aleksandra Bernais, menedżerka projektu, e-mail: aleksandra.bernais@haus.pl, tel. 32 461 20 77, fax: 32 461 20 71

Organizator:


Śląski Jazz Club w Gliwicach

Partnerzy:


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu

Współorganizacja:

Festiwal dofinansowany z budżetu Samorządu Miasta Gliwice



UM Gliwice


Metropolia Silesia



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej