Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



W dniach 4-6 lutego 2011 r. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zorganizował razem z Instytutem Stosunków Kulturalnych z Zagranicą w Stuttgarcie (ifa) grę symulacyjną pt.: "Dać głos mniejszości!".


"Dać głos mniejszości!"Gra symulacyjna4-6 lutego 2011 rokuGórnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffaw Łubowicach

 

Co jest grane w miasteczku "Pierniki Małe" w województwie "Piękny Kraj"? Porwane zostało dziecko, zginął burmistrz w niewyjaśnionych okolicznościach, mieszkańcy miasta kaszleli pod gęstym kopalnianym kurzem, a bogata pani inwestor z zagranicy zdawała się wykupywać miejscowość zamiast wspierać jej rozwój. Na domiar złego prasa międzynarodowa groziła ostatecznym zniszczeniem reputacji miasteczka. Musieliśmy działać! Należało wybrać nowego burmistrza i innych przedstawicieli grup społecznych, aby ocalić miasto!

Te dramatyczne i pełne napięć wydarzenia tworzyły tło gry symulacyjnej pt.: "Dać głos mniejszości!", którą zorganizował Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Instytutem Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa) w Stuttgarcie przy wsparciu DFK w Raciborzu. Impreza odbyła się w dniach 4-6 lutego 2011 roku w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach. Gra symulacyjna tworzy element edukacyjny imitując sytuacje, które mogłyby wydarzyć się w rzeczywistości. Celem gry jest wgląd w kształtowanie się międzyludzkich interakcji w sytuacjach nietypowych.

Uczestnicy gry wcielili się w przypisane im role, biorąc tym samym udział w symulacji procesów systemu demokratycznego. Podczas gry chodziło o to, aby przy pomocy danej roli wstawić się w obronie swoich politycznych i społecznych interesów oraz by zbliżyć się do osiągnięcia zadanego sobie celu dzięki dyskusji, negocjacjom i znajdowaniu kompromisów. Role pozostawiały "aktorom" swobodę w tworzeniu osobowości ich postaci tak, aby mogli działać w sposób indywidualny, podejmując własne decyzje w przestrzeni fikcyjno-realnej.

Po przydzieleniu poszczególnych ról, "aktorzy" gry symulacyjnej spotkali się w swoich grupach roboczych. Jedna z tych grup tworzyła niezorganizowaną mniejszość niemiecką, której pierwsze zadanie polegało na podjęciu decyzji, czy zawiąże koalicję ze sformalizowanym związkiem mniejszości niemieckiej (grupa druga). Szczególnym celem, swego rodzaju łącznikiem pomiędzy grupami, było utworzenie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. W związku z tym oby dwie grupy zadecydowały, iż razem będą miały większe szanse, aby móc efektywniej realizować swoje cele. Podczas gdy grupy wspólnie podejmowały decyzje, rada miasta wybrała nowego burmistrza i opracowała własną koncepcję Domu. W końcu, w obecności wszystkich zainteresowanych stron i Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec, powstała wspólna idea Domu Dialogu oraz Spotkań dla wszystkich grup narodowościowych zamieszkujących dany teren. Stworzenie Domu ma w swoim zamierzeniu pomóc w ustabilizowaniu napiętej sytuacji w Piernikach Małych - co w konsekwencji spowoduje, iż Pierniki Małe zostaną uratowane.

Podczas trzydniowej gry symulacyjnej, uczestnicy nauczyli się jak efektywnie negocjować, zawierać kompromisy oraz wpływać na decyzje polityczne. Wartym podkreślenia jest również fakt, iż udział w grze symulacyjnej był dla uczestników należących do mniejszości niemieckiej okazją do zapoznania się ze sposobami, w jaki mogą ze swoimi potrzebami, jako zorganizowany głos, dotrzeć do otoczenia i spowodować, że zostaną wysłuchani.

Scenariusz gry został stworzony przez Holgera Michaela Arndt i Alexandra Burka z "CIVIC - Instytucji Kształcenia Międzynarodowego" w oparciu o prawdziwe społeczne, historyczne i prawne uwarunkowania funkcjonowania mniejszości niemieckiej w Polsce. Oddaje on realistyczne sytuacje, które mogłyby zdarzyć się we wspólnym funkcjonowaniu polskiej większości i niemieckiej mniejszości. Sytuacja konfliktowa, jaka rozegrała się podczas gry bliska jest rzeczywistości.

Gra "Dać głos mniejszości!" została po raz pierwszy przeprowadzona w lutym 2010 roku w Olsztynie dla mniejszości niemieckiej na Warmii i Mazurach. W tym roku była skierowana do młodych ludzi w wieku od 16 do 35 lat z województwa śląskiego, którzy interesują się tematem społecznej i politycznej partycypacji jak również do tych, którzy interesują się prawami mniejszości i chcą aktywnie uczestniczyć w procesach podejmowania decyzji.

Dzięki dobrej znajomości języka niemieckiego przez uczestników, udało się przeprowadzić grę symulacyjną w dużej mierze w języku niemieckim.

 

Partnerzy:


Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa)


DFK
Racibórz



Radio Mittendrin

Więcej o naszej grze symulacyjnej znajdziesz na
stronach:
http://www.planspiel-minderheit.de



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej