Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniach dyskusyjnych poświęconych europejskim kontekstom Powstań Śląskich, w dniach 26 oraz 27 października br., w Gliwicach i Opolu.


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Muzeum Śląskim w Katowicach oraz Centralną Biblioteką Polsko-Niemiecką Caritas im. Eichendorffa w Opolu, zapraszają do uczestnictwa w spotkaniach dyskusyjnych poświęconych europejskim kontekstom Powstań Śląskich, w dniach 26 oraz 27 października br., w Gliwicach i Opolu.

Po 1918 roku Górny Śląsk stał się przedmiotem międzynarodowych rozgrywek dyplomatycznych, których celem było m.in. wzmocnienie odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej i osłabienie Rzeszy Niemieckiej. Najaktywniejszym graczem była Francja, a jej polityka wobec regionu górnośląskiego stała się przyczyną konfliktu z dotychczasowym sojusznikiem - Wielką Brytanią.

Spotkania dyskusyjne poświęcone będą roli Francuzów w sprawowaniu władzy na Górnym Śląsku w latach 1920-1922 przez Komisję Międzysojuszniczą. Prelekcję na ten temat wygłosi wybitny znawca tematu dr. hab. ppłk Remy Porte, z Francji, autor obszernej monografii o misji francuskiej na Górnym Śląsku, opublikowanej w 2009 r., w Paryżu.

Będą to pierwsze wystąpienia tego wybitnego francuskiego historyka w Polsce.

Spotkania dyskusyjne pt. "Rola Komisji Międzysojuszniczych i wojsk alianckich na Górnym Śląsku w latach 1920-1922", odbędą się w dniu 26 października br., o godz. 17.00 w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach oraz w dniu 27 października 2011 r., o godz. 17.00 w Centralnej Bibliotece Polsko-Niemiecka im. Eichendorff, ul. Szpitalna 72, 450-010 Opole

Nasze spotkania dyskusyjne maja przyczynić się do próby budowy obiektywnej kultury pamięci wokół Powstań Śląskich, które w ciągu mijających 90lat obrosły w mity i uprzedzenia. Budowanie kultury pamięci w każdym przypadku jest trudną i czasochłonną pracą, lecz praca ta przynosi owoce.

Spotkania moderować będzie Dawid Smolorz, germanista, tłumacz, autor wielu projektów z historii Górnego Śląska.

Do udziału w naszym spotkaniu w roli dyskutantów zaprosiliśmy: Sebastiana Rosenbauma z Instytutu Pamięci Narodowej, Delegatura w Katowicach, (spotkanie w Gliwicach) oraz dra Macieja Borkowskiego z Instytutu Śląskiego w Opolu. (spotkanie w Opolu)

Spotkania będą tłumaczone symultanicznie w językach polskim i francuskim.

Szczegółowe informacje o przebiegu spotkań znajdą Państwo w dołączonych programach.

Program - 26.10.2011 r. [.doc]

Program - 27.10.2011 r. [.doc]

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w obu spotkaniach!

Liczba miejsc jest ograniczona, prosimy o potwierdzenie uczestnictwa (mailowo, faksem bądź telefonicznie) do dnia 24 października br.

Kontakt: Beata Woźniak, tel. 77 4025105; fax: 77 4025115, e-mail: beata.wozniak@haus.pl

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Po zakończeniu spotkań przewidujemy poczęstunek.

Współorganizator:

a
Muzeum Śląskie

Partner:

a
Centralna Biblioteka Polsko-Niemiecka Caritas im. Eichendorffa w Opolu


Projekt finansowany ze środków zwrotnych
Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych,
pochodzących z wcześniejszych dotacji Rządu Republiki Federalnej Niemiec



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej