Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Gorycz czy duma? - spotkania dyskusyjne Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i partnerów, poświęcone Powstaniom Śląskim


Gorycz czy duma? - spotkania dyskusyjne Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i partnerów, poświęcone Powstaniom Śląskim, w dniach 18 i 19 maja 2011 r., w Opolu próbowały znaleźć obiektywne spojrzenie na górnośląskie wydarzenia sprzed 90 lat.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Radiem Opole, Centralną Biblioteką Polsko-Niemiecką Caritas im. Eichendorffa w Opolu oraz Stowarzyszeniem Pro Liberis Silesiae zorganizował w dniach 18 oraz 19 maja 2011 r., w Opolu spotkania dyskusyjne poświęcone Powstaniom Śląskim.

W 2011 mija 90. rocznica wybuchu Powstań Śląskich, które były żywym ucieleśnieniem tlących się na Górnym Śląsku od wieków, animozji narodowościowych, etnicznych i kulturowych. W Polsce ciągle brakuje całościowych teorii wyjaśniających "procesy symboliczne", z jakimi mamy do czynienia w dyskusji nad rolą Powstań Śląskich. Wynika to z faktu, że znaczenie Powstań Śląskich traktowane są jako oczywiste przez wszystkie strony dyskursu, do momentu włączenia się animozji wynikających z kwestii ideologicznych i historycznych.

Mamy nadzieję, iż nasze spotkania dyskusyjne przyczyniły się do próby budowy obiektywnej kultury pamięci wokół Powstań Śląskich, które w ciągu mijających 90lat obrosły w mity i uprzedzenia.

Spotkania moderowali: Marek Świercz, długoletni dziennikarz Radia Opole oraz Dawid Smolorz, germanista, tłumacz, autor wielu projektów z historii Górnego Śląska.

W debatach wzięli udział: dr Guido Hitze, z Centralnego Ośrodka Edukacji Politycznej z Nordrhein-Westfalen, prof. dr hab. Michał Lis z Instytutu Śląskiego, prof. dr hab. Ryszard Karczmarek z Uniwersytetu Śląskiego, Sebastian Rosenbaum z Instytutu Pamięci Narodowej, Delegatura w Katowicach, dr Adriana Dawid i dr Marek Białokur z Uniwersytetu Opolskiego.

Spotkanie dyskusyjne 18 maja br., pt. "Gorycz czy duma- próba obiektywnego spojrzenia na Powstania Śląskie", które odbyło się w Studio M Radia Opole, było na żywo transmitowana na antenie Radia Opole.

Debatę można odsłuchać poniżej:

Debata [link]











 

Kontakt: Beata Woźniak, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. 1 Maja 13/2, 45-068 Opole, tel. 77 4025105; fax: 77 4025115, e-mail: beata.wozniak@haus.pl

Partner
i patron medialny:


Radio Opole

Partnerzy:


Centralna Biblioteka Polsko-Niemiecka Caritas im. Eichendorffa w Opolu


Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae


Projekt finansowany ze środków zwrotnych
Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych,
pochodzących z wcześniejszych dotacji Rządu Republiki Federalnej Niemiec



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej