Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Spotkania naukowo-promocyjnym dot. dwujęzycznej (polsko-niemieckiej) mapy z graficznym przedstawieniem wyników plebiscytu z roku 1921 w poszczególnych miastach i gminach Górnego Śląska, w Opolu i Katowicach.


Spotkania mają na celu poszerzenia historycznej i geograficznej wiedzy młodego pokolenia na temat tego jakże ważnego dla Górnego Śląska rozdziału historii.

Mapa z przedstawionymi graficznie wynikami plebiscytu w poszczególnych miastach i gminach Górnego Śląska prezentuje ten interesujący i zarazem bardzo skomplikowany temat w dostępny i obiektywny sposób. Każdy użytkownik mapy, bez większych problemów, odnajdzie na niej czy to swoje miejsce zamieszkania, czy miejsce zamieszkania swoich przodków, którzy w latach 20. żyli na Górnym Śląsku. Jednym spojrzeniem można dowiedzieć się, na którą z opcji głosowali mieszkańcy danej miejscowości i jej okolic. Dla uczniów atrakcyjna mapa z interesującymi informacjami może stać się dodatkową motywacją do zapoznania się bliżej z tym ciekawym rozdziałem górnośląskiej historii.

Nasza mapa jest novum jako narzędzie popularyzowania wiedzy o historii Górnego Śląska. We współpracy z ekspertami w dziedzinie historii regionalnej powstała szczegółowa, dwujęzyczna mapa obszaru plebiscytowego na Górnym Śląsku. Dzięki graficznej formie przedstawienia wyników plebiscytu i zaznaczeniu granic polsko-niemieckich, które ustalono po plebiscycie, można porównać, na ile i w jakich częściach regionu przebieg granicy pokrywał się z wolą wyborców.

Gośćmi grudniowego spotkania będą autorzy mapy: Dawid Smolorz oraz Marcin Kordecki, autorzy wielu projektów z zakresu historii Górnego Śląska oraz pani Adriana Dawid, z  Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego i pan Piotr Greiner, dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach, którzy nie tylko posiadają rzetelną wiedzę o samym Plebiscycie, ale w swojej pracy naukowej doszukują się odniesień dla mniejszości niemieckiej, tych dwóch ważkich historycznych wydarzeń. Moderatorem spotkań będzie Krzysztof Karwat, publicysta Dziennika Zachodniego oraz Tygodnika Powszechnego.

Grupą docelową spotkań są: przedstawiciele mniejszości niemieckiej, naukowcy (germaniści, historycy, socjolodzy, politolodzy), studenci, licealiści, przedstawiciele środowiska opiniotwórczego województwa opolskiego oraz śląskiego oraz osoby zainteresowane tematyką Powstań Śląskich i Plebiscytu na Górnym Śląsku  
   
Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu!

Terminy spotkań:

9 grudnia br. (piątek), godz. 10.00

Miejsce: Uniwersytet Opolski sala nr 231 w budynku Instytutu Historii, przy ul. Strzelców Bytomskich 2   
             
                                                                                                         
12 grudnia br. (poniedziałek), godz. 11.00
Miejsce: Uniwersytet Śląski, Instytutu Historii ul. ul. Bankowa 11


Wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie obecności telefonicznie do dnia 6 grudnia . Formularz zgłoszeniowy znajduje się w załączeniu.

Formularz zgłoszeniowy [.doc]

Kontakt:
Izabela Marzodko, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Opole tel. 77 402 51 05, lub iza.marzodko@haus.pl.



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej