Logo DWPN 1%

"Jahrbuch Polen 2012 Regionen"
Dodaj do ulubionych



Pragniemy zainteresować Państwa najnowszą publikacją Instytutu Spraw Polskich pt.: "Jahrbuch Polen 2012 Regionen". Nowy rocznik Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut) w Darmstadt

 

sdwpnNajnowszy rocznik "Jahrbuch Polen 2012 Regionen" (Regiony) przedstawia wielowarstwowy obraz problematyki regionów w Polsce. Publikacja składa się z kilkunastu artykułów, reportaży i fragmentów literackich poświęconych polskiej "prowincji". Autorzy reflektują najnowsze dyskusje prowadzone w kraju mając na uwadze oryginalność spojrzenia jak i zrozumiałość tekstu dla niemieckiego odbiorcy. Józef Krzyk podkreśla w swoim artykule sukces reformy samorządowej z 1990 roku twierdząc, że przywrócona miastom i gminom podmiotowość jest jednym z największych osiągnięć wolnej Polski. Iwona Sagan charakteryzując aktualną debatę o Polsce "A" i Polsce "B" podkreśla brak gotowości do dyskusji i arogancję reprezentantów metropolii. Autorka poddaje w wątpliwość postulat Leszka Balcerowicza, aby ograniczone dotacje unijne całkowicie przekazać na rozwój centralnych obszarów gospodarczych, zaniedbując tym samym rozwój pozostałych.

Pobieżny podział na rozwinięta "Polskę A" i nękaną strukturalnymi problemami "Polskę B" dostrzec można, zdaniem Janusza A. Majcherka, również w wyborczych preferencjach społeczeństwa. Ich rozmieszczenie geograficzne utrzymuje się od wielu lat - podczas gdy wschodnia i centralna Polska głosuje na partie konserwatywne, to obszary zachodnie i północne oraz praktycznie wszystkie wielkie aglomeracje preferuja partie liberalne i lewicowe. O regionach, które długo nazywano "ziemiami odzyskanymi", oraz o trudnej drodze osiedlonych tam ludzi do akceptacji miejscowego "krajobrazu kulturowego" pisze Jacek Schmidt. Regionalno-polityczną odmienność Górnego Śląska z uwzględnieniem lokalnego ruchu autonomicznego przedstawia w swoim wywodzie Krzysztof Karwat. Hans-Christian Trepte pisze o literackich i kulturowych przestrzeniach polskiego "pogranicza". Na szczególną uwagę zasługuje ponadto esej Szczepana Twardocha, w którym autor definiuje swoje śląskie "ja" jako tożsamość "samotną".

W części literackiej rocznik prezentuje wiersze Kazimierza Brakonieckiego, reportaże Katarzyny i Jacentego Dędków oraz teksty literackie Kazimierza Kutza, Daniela Odiji, Mariusza Sienkiewicza i Michała Olszewskiego.

Cena 11,80 € (prenumerata 9 €)

Zamówienia: verlag@harrassowitz.de

Więcej informacji:

Deutsches Polen-Institut
Mathildenhöhweg 2
64287 Darmstadt
Tel. +49 (0) 6151 4202-11
Faks: +49 (0) 6151 4202-10
www.deutsches-polen-institut.de



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej