Logo DWPN 1%

Dwujęzyczna, polsko-niemiecka mapa
Dodaj do ulubionych



Dwujęzyczna (polsko-niemiecka) mapa z graficznym przedstawieniem wyników plebiscytu z roku 1921 w poszczególnych miastach i gminach Górnego Śląska

Plebiscyt przeprowadzony w 1921 roku, którego 90. rocznicę obchodzimy w tym roku, jest jednym z najbardziej interesujących wydarzeń historycznych składających się na historię Górnego Śląska XX wieku. Po raz pierwszy mieszkańcy tego regionu mogli zamanifestować, w ramach plebiscytu, swoje poglądy.

Mapa z przedstawionymi graficznie wynikami plebiscytu w poszczególnych miastach i gminach Górnego Śląska prezentuje ten interesujący i zarazem bardzo skomplikowany temat w dostępny i obiektywny sposób. Każdy użytkownik mapy, bez większych problemów, odnajdzie na niej czy to swoje miejsce zamieszkania, czy miejsce zamieszkania swoich przodków, którzy w latach 20. żyli na Górnym Śląsku. Jednym spojrzeniem można dowiedzieć się, na którą z opcji głosowali mieszkańcy danej miejscowości i jej okolic.

Obok każdej miejscowości została podana liczba głosów oddanych czy to za Polską, czy za Niemcami. Aby graficznie zaznaczyć preferencje mieszkańców, dana liczba głosów jest wyróżniona również kolorystycznie. W ten sposób użytkownik mapy może automatycznie, bez zagłębiania się w podane cyfry, rozpoznać, które części regionu były pro niemieckie, a które pro polskie.

Mapa główna przedstawia górnośląski obszar plebiscytowy w granicach z roku 1921. Zaznaczone są również: polsko-niemiecka granica z roku 1922, oraz przejścia graniczne z Polską, z Czechosłowacją i - ponieważ obszar plebiscytowy w tamtym czasie pełnił role państwowe - z pozostałą częścią Niemiec. Dzięki graficznej formie przedstawienia wyników plebiscytu i zaznaczeniu granic polsko-niemieckich, które ustalono po plebiscycie, można porównać, na ile i w jakich częściach regionu przebieg granicy pokrywał się z wolą wyborców.

Dwie mapy poboczne nawiązują do tematu plebiscytu. Pierwsza mapa przedstawia plebiscytowy obszar górnośląski na tle całego regionu oraz tabelaryczny wykaz wyników plebiscytu w poszczególnych powiatach i okręgach miejskich. Druga mapka - powiększony obszar okręgu przemysłowego Górnego Śląska - przedstawia wyniki w gminach leżących w bezpośredniej bliskości największych miast przemysłowych.

Zakupu mapy można dokonać jedynie w siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, ul. Bojkowska 37, lub w Opolu, ul. 1-go Maja 13/2. Map nie wysyłamy pocztą.

Cena: 30,00 zł
Wymiary mapy: 1375mm (wys.) x 972mm (szer.); mapa dwustronnie lakierowana, z rurkami PCV

Szkoły ponadpodstawowe mogą otrzymać jeden egzemplarz mapy nieodpłatnie. Mapy należy odbierać osobiście po wcześniejszym skontaktowaniu się z menedżerką projektu (szczegóły poniżej).



« wstecz



KONTAKT
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, tel. 32 461 20 70, fax: 32 461 20 71; e-mail: haus@haus.pl

PARTNERZY
Partnerzy:


Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu


Towarzystwo Polsko-Niemieckie Zarząd Federalny