Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Prezentacja wystawy: "Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach"


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Zespół Szkół nr 1 w Tychach zapraszają w dniach od 21 stycznia do 5 lutego br. do zwiedzana wystawy „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach”

 

 

 

 

 

 

Prezentacja wystawy:
"Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach"
od 21 stycznia do 5 lutego 2013 roku
Zespół Szkół nr 1 w Tychach
ul. Wejchertów 20,
43-100 Tychy

Z przyjemnością informujemy, że w dniach od 21 stycznia do 5 lutego istnieje możliwość zwiedzania wystawy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach” w Zespole Szkół nr 1 w Tychach.

Wystawa popularyzuje złożony temat granicy. Sam temat wystawy związany jest z burzliwymczasem powstań i plebiscytu, kiedy to jesienią 1921 roku obradująca w Genewie Rada Ambasadorów ustaliła ostateczny przebieg polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku. Zrośnięty od stuleci, wielokulturowy region miał odtąd funkcjonować w ramach dwóch różnych organizmów państwowych. Po ogłoszeniu decyzji o podziale rozpoczęła się "pierwsza górnośląska wędrówka ludów". Do 1924 r. ok. 200 tysięcy mieszkańców dawnego obszaru plebiscytowego zmieniło swoje miejsce zamieszkania. Jedni chcieli pozostać w Niemczech jako niemieccy obywatele, inni pragnęli urzeczywistnić swoje marzenie o polskim Górnym Śląsku. W tym polsko-niemieckim konflikcie nie było zwycięzców, bowiem nowe wytyczenie granicy nie zadowoliło żadnej ze stron. W ramach operacji, jakiej dotąd nie znał świat, i którą porównać można z podziałem Berlina, w poprzek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego - jednej z największych aglomeracji Europy - przeciągnięto granicę wijącą się dosłownie między domami, podwórkami i zakładami przemysłowymi. Polsko-niemiecka granica na Górnym Śląsku istniała jedynie 17 lat: od czerwca 1922 r. do września 1939 r. Od 1 września 1939 r. nie ma już "dwóch Górnych Śląsków", lecz skutki podziału są trwalsze niż sama granica. Od 1922 r. Górnoślązacy posiadają różne paszporty, służą w różnych armiach, w sporcie reprezentują różne barwy narodowe. Jednocześnie, choć niemiecki Górny Śląsk przestał istnieć, istnieją nadal niemieccy Górnoślązacy.

Prosimy o zgłaszanie osób chętnych do obejrzenia wystawy drogą mailową na adres szkola@lo4.tychy.pl.

Wystawa dostępna będzie w dniach 21.01 – 05.02.2013 r. w godzinach 8.00 – 15.30. Na Państwa życzenie udostępnimy wystawę również w późniejszych godzinach.



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej