Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Wystawa "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej piłkarskiej reprezentacji narodowej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku"


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza do Biblioteki Głównej Politechniki Śląskiej w Gliwicach (ul. Kaszubska 23) na wystawę "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej piłkarskiej reprezentacji narodowej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku".

Wystawa od momentu jej pierwszej prezentacji na Stadionie Śląskim w Chorzowie (w czerwcu 2006 roku) cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców województwa śląskiego i opolskiego. Na temat samej wystawy i publikacji jej towarzyszącej pisano w wielu tygodnikach lokalnych, a także w dziennikach ogólnopolskich ("Rzeczpospolita", "Gazeta Wyborcza"), każdorazowo podkreślając wyjątkowość tego projektu. Na każdym z re-wernisazy gościliśmy dziennikarzy telewizyjnych i radiowych, m.in.:  niemiecka ZDF, TVP1 Teleexpres, TVP3 Katowice. Do tej pory wyystawa prezentowana  była m.in. w: Chorzowie, Katowicach, Kamieniu Śląskim, Opolu, Gliwicach.

Wystawa (oraz towarzysząca je publikacja) przedstawią zawiłe dzieje górnośląskich piłkarzy w XX wieku. Jest to próba ukazania powikłanej historii Górnego Śląska oraz jego mieszkańców i stosunków polsko-niemieckich w odmiennej formie, bo przez pryzmat historii sportu na Górnym Śląsku. Wystawa ma na celu przede wszystkim przypomnieć lub pogłębić świadomość, jak wiele sportowych talentów urodziło się i wychowało na górnośląskiej ziemi, a potem - z uwagi na zawiłości i specyfikę górnośląskiej historii - grało w reprezentacjach narodowych zarówno Polski, jak i Niemiec. Legendy takie jak Ernst Wilimowski (Pradulla), Gerard Cieślik czy Ernst Pohl, a także dzisiejsi piłkarze-Górnoślązacy - np. Miroslav Klose i Lukas Podolski - symbolizują nie tylko losy Górnego Śląska, ale i samych Górnoślązaków. Wystawa pokazuje światowej rangi piłkarzy, których wydarzenia polityczne niejednokrotnie zmuszały do dokonywania najtrudniejszych wyborów - tych sportowych, jak i życiowych. Osiągnięcia piłkarskie śląskich futbolistów w świetle zawieruchy XX wieku są wielce pouczającą lekcją historii regionalnej i lokalnej. Jednocześnie nie zrozumiemy losów górnośląskich sportowców, jeśli obce będzie nam spojrzenie na historię Górnego Śląska z szerszej, europejskiej perspektywy.

Zawirowania polityczne, które nawiedziły Górny Śląsk w XX wieku, dotknęły praktycznie wszystkich dziedzin życia, nie omijając także sportu. I wojna światowa, powstania śląskie, plebiscyt, II wojna światowa, stalinizacja życia politycznego i publicznego w okresie powojennym i powtarzające się z różnym natężeniem fale wyjazdów do obu państw niemieckich na trwałe zmieniły oblicze regionu. W wyniku tego już od ponad 80 lat Górnoślązacy legitymują się różnymi paszportami, grają w różnych reprezentacjach i kibicują różnym narodowym jedenastkom. W ramach naszej wystawy zaprezentujemy górnośląski "wunderteam" (11 + 4), któremu nigdy nie było dane wystąpić razem na boisku. I to nie tylko dlatego, że kariery wybranych przez nas zawodników przypadały na różne okresy. Również dlatego, że piłkarze ci byli - względnie są - obywatelami zarówno Polski, jak i Niemiec - państw, których sąsiedztwo przez dużą część minionego stulecia nacechowane było konfliktami. Naszym zamysłem jest nie tylko przedstawienie pochodzących z Górnego Śląska mistrzów świata, medalistów mundiali i gwiazd międzynarodowych boisk, lecz także tych, którzy ze względu na upływający czas i wydarzenia historyczne nie są dziś szerzej znani nawet we własnym regionie.

Wystawie towarzyszy publikacja wydana w języku polskim poświęcona górnośląskim piłkarzom oraz politycznym zawirowaniom, które są częścią historii sportu na Górnym Śląsku, a także dwujęzyczna broszura (w języku polskim i niemieckim) będąca przewodnikiem po wystawie ("streszczeniem" wystawy). Podczas wernisażu zaprosimy Państwa do udziału w dyskusji panelowej, której gośćmi będą twórcy wystawy i znawcy futbolu śląskiego.

Wystawę będzie można oglądać do 5 kwietnia 2007 r.

WSTĘP WOLNY. ZAPRASZAMY

Kontakt w sprawie wystawy:

Ksymena Zawada, menedżerka projektu, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej,
tel. (0-32) 232 49 02 wew. 224, fax (0-32) 232 49 01, e-mail: ksymena.zawada@haus.pl

Katarzyna Sekuła, menedżerka projektu, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, tel. (0-32) 232
49 02 wew. 105, fax (0-32) 232 49 01, e-mail: katarzyna.sekula@haus.pl

Organizator projektu:

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Partnerzy projektu:

Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sportu ''Stadion Śląski" w Chorzowie
Landesmuseum w Ratingen-Hösel
Samorząd Województwa Śląskiego

 

Dotychczasowe miejsca prezentacji wystawy:

12 grudnia - 31 stycznia 2007 r. - Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach
30 września - 15 października - Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego (Wydział Kultury)
26 września - w ramach XI Seminarium Śląskiego w Kamieniu Śląskim, Zespół Turystyczno-Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny SEBASTIANEUM SILESIACUM

9 września - w ramach Dni Kultury Mniejszości Niemieckiej w Kędzierzynie-Koźlu, Hala Sportowa "Azoty"
25 sierpnia -7 września: w ramach Szczytu Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego w Katowicach, Galeria "Szyb Wilson"
22 lipca - re-wernisaż w ramach 50-lecia Stadionu Śląskiego w Chorzowie



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej