Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Publikacja "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku"


Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku

 

Przedstawiamy Państwu nową, niezwykłą publikację Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt.: "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku", która towarzyszy wystawie pod tym samym tytułem. Publikacja stanowi jej integralną część.

Projekt przygotowania i zaprezentowania tak niecodziennej wystawy związany jest z wielkim świętem futbolu, jakim są tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Niemczech. Niewątpliwie Mundial był impulsem do refleksji nad historią piłkarzy, którzy ze względu na fakt pochodzenia z Górnego Śląska oraz z uwagi na nieprzewidywalny i powikłany bieg historii w regionie, niejednokrotnie zmuszeni byli do dokonania trudnego wyboru państwa, które będą reprezentować w rozgrywkach piłkarskich. W swoich rozterkach, wynikających z konieczności określenia się za bądź przeciw normom kulturowym danej narodowości (wcześniej swobodnie współistniejącym w ramach pojęcia wielokulturowości, zakorzenionego od wieków w świadomości mieszkańców regionu), dzielili losy setek im podobnych mieszkańców Górnego Śląska, choć ich wybory - pewnie przez swój publiczny aspekt - bywały silniej nacechowane swoistym tragizmem. Na kartach książki poznajemy kolejnych reprezentantów Polski i Niemiec wywodzących się z Górnego Śląska, których życie i kariera sportowa ujęte są w ramy chronologicznej opowieści o gwiazdach piłki nożnej, gdzie kolejne etapy wyznaczają wydarzenia historyczne (wojny, powstania, czasy stalinizmu etc.), które zmieniały polityczne, społeczne i kulturowe oblicze Górnego Śląska.

Dlatego nie ulega wątpliwości, że przedstawione w książce historie takich zawodników jak: Ernst Wilimowski (Pradella), Gerard Cieślik czy Ernst Pohl, a także obecnie grających w reprezentacji Niemiec - Miroslava Klose i Lukasa Podolskiego, to oczywiste egzemplifikacje losów Górnoślązaków, na których swoje piętno odciskają specyficzne dzieje regionu.

Jak pisze we wprowadzeniu do publikacji Paweł Czado, Górny Śląsk jest regionem niepowtarzalnym w swoim zainteresowaniu dla piłki nożnej, regionem w którym dyscyplina ta budziła wyjątkowe emocje, w szczególny sposób wpisując się w jego krajobraz. Książka ta jest propozycją nieco innego spojrzenia na losy Górnoślązaków i relacji polsko-niemieckich, a mianowicie ukazuje je właśnie z perspektywy historii sportu, która zaczyna się wcale nie na wielkich boiskach i przy ogromnej publiczności, lecz w zwyczajnym uwielbieniu dla piłki i pasji młodych "zawodników", meczach, jakie rozgrywano niegdyś szmaciankami między familokami.

Publikacja wydana jest w języku polskim.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej przygotował również broszurę w języku polskim i niemieckim zawierającą opisy wszystkich zawodników tzw. "górnośląskiego wunderteamu" (11 + 4), któremu nigdy nie było dane wystąpić razem na boisku. I to nie tylko dlatego, że kariery wybranych przez nas zawodników przypadały na różne okresy. Również dlatego, że piłkarze ci byli - względnie są - obywatelami Polski lub Niemiec - państw, których sąsiedztwo przez dużą część minionego stulecia nacechowane było konfliktami.

 

Kontakt w sprawie publikacji : Elżbieta Więcek, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, tel. (0-32) 232 49 02 wew. 112, fax (0-32) 232 49 01, e-mail; elzbieta.wiecek@haus.pl

 

Partner projektu:

Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Oberschlesisches Museum Ratingen-Hösel



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej