Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Szlachta na Śląsku DZISIAJ! Obywatele świata z regionalną tożsamością?


Kolejne spotkanie z cyklu „HAUSbesuche – Spotkania DOMowe”, którego gościem specjalnym będzie p. Melitta Sallai, przedstawia współczesny obraz tradycji arystokratycznej na Śląsku i nawiązuje do międzynarodowej wystawy pt. „Szlachta na Śląsku”. Kiedy: 24 czerwca 2014 r., godz. 16.15. Gdzie: Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław.

 

 

 

 

 

 

 

HAUSbesuche – Spotkania DOMowe.
Polska i niemiecka kultura w dialogu

Szlachta na Śląsku DZISIAJ! Obywatele świata z regionalną tożsamością?
Spotkanie z panią Melittą Sallai

 

24 czerwca (wt.) 2014 r. o godz. 16.15
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Oratorium Marianum
pl. Uniwersytecki 1, 50-137 Wrocław

 

Opowieść o życiu Melitty Sallai otwiera beztroskie dzieciństwo spędzone w dolnośląskim pałacu w Morawie/Muhrau. Wychowana w tradycji arystokratycznej przeżywa II Wojnę Światową i zmiany przez nią spowodowane.  Po ucieczce z Morawy na Zachód zaczyna się dla niej pełne przygód nowe życie m. in. we Francji i Portugali. Po dwudziestu ośmiu latach spędzonych w Angoli zmuszona jest przez rewolucję w 1981 r. do ucieczki i do rozpoczęcia nowego życia w Niemczech. Zmiany ustrojowe w Europie Wschodniej otwierają nowe perspektywy. Melitta Sallai, już na emeryturze powraca do domu swojego dzieciństwa, do Morawy i angażuje się w tworzenie polsko-niemieckiej wspólnoty.

Jak dzisiaj wygląda życie szlachty na Śląsku? Serdecznie zapraszamy na dyskusję!

Moderacja spotkania: prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz

W ramach spotkania przedstawiona zostanie także wystawa „Szlachta na Śląsku”, która jest efektem polsko-niemieckiego projektu badawczego i „stanowi pierwszą taką wielką prezentacje śląskiej kultury" (prof. dr hab. Jan Harasimowicz).

Przedstawienie wystawy „Szlachta na Śląsku”: Urszula Bończuk-Dawidziuk

Melitta Sallai, urodziła się w 1927 w dolnośląskiej Morawie jako córka właściciela ziemskiego. Po II Wojnie Światowej przeżyła swoje lata z rodzina w Niemczech, Francji, Portugalii i Angoli. Od 1992 roku mieszka znów w domu swojego dzieciństwa w Morawie i angażuje się z pełnym poświeceniem na rzecz polsko-niemieckiej Fundacji "Św. Jadwigi". W 1999 roku otrzymała honorowe obywatelstwo Polski.

Obejrzyj: http://vimeo.com/13033848

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „HAUSbesuche – Spotkania Domowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu” mającego na celu przybliżenie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem, faksem bądź telefonicznie) do dnia 18 czerwca br.

 



« wstecz



KONTAKT
Edyta Lisson,
ifa-manager ds. kultury w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej,
tel. 32 461 20 70,
faks: 32 461 20 71,
e-mail: edyta.lisson@haus.pl
PARTNERZY


Sfinansowano przez Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą za środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RFN



Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu



Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej jest finansowane przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów na mocy uchwały Niemieckiego Bundestagu.

 


Uniwersytet Wrocławski


Patronat medialny: