"Media w Polsce i Niemczech wobec Europy. Ideał, rzeczywistość, perspektywy"

Polsko-Niemiecka Akademia Dziennikarska
"Media w Polsce i Niemczech wobec Europy. Ideał, rzeczywistość, perspektywy"
23 - 28 września 2007 roku
Gliwice-Katowice-Opole-Kraków

III edycja Polsko-Niemieckiej Akademii Dziennikarskiej to sześciodniowe warsztaty skierowane do studentek i studentów dziennikarstwa oraz kierunków pokrewnych, a także wszystkich tych, których interesuje magia świata mediów oraz rola polsko-niemieckiej współpracy na rzecz przyszłości Europy.Spotkanie młodych ludzi z Polski i Niemiec fascynujących się dziennikarskim rzemiosłem i przesłaniem zawodu dziennikarza będzie okazją do niecodziennego spojrzenia na świat mediów "od kuchni".

Spotkania i dyskusje o roli i znaczeniu mediów w procesie współpracy polsko-niemieckiej na rzecz budowy wspólnej Europy z wybitnymi ekspertami medialnymi i znanymi polskimi i niemieckimi dziennikarzami przeplatane będą warsztatami dziennikarskimi. Podczas sześciodniowych warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zdobyć wiedzę z zakresu rzetelnego prezentowania ważnych medialnie tematów związanych z Unią Europejską, oryginalności w podejściu do tematyki europejskiej oraz umiejętności perspektywicznego ujęcia problemu, co w kontekście polsko-niemieckiego sąsiedztwa ma szczególne znaczenie. Przybliżymy także tajniki zawodu dziennikarza - zawodu, który jest pasją, sposobem życia, powołaniem do szczególnej postawy wobec rzeczywistości świata polityki, nauki i kultury.

Jako referenci w Akademii udział wezmą m.in.: Frank Herold, Berliner Zeitung, Dietmar Barsig, niemiecka telewizja ZDF, Piotr Cywiński, Wprost, Marek Orzechowski, korespondent telewizji Polat z Brukseli, Gabriele Lesser, die Tageszeitung, Batrosz Wieliński, Gazeta Wyborcza, Agnieszka Świdzińska, TVP3 Katowice, Urszula Makselon, wolny strzelec, Cornelius Ochmann, politolog

W ramach Akademii Dziennikarskiej część programu realizowana będzie w redakcjach gazet, studiach radiowych i telewizyjnych na medialnej mapie Górnego Śląska i Małopolski. Planujemy wizyty m.in. w Radiu RMF FM, TVN i TVN24, Gazecie Wyborczej.

Akademia podzielona będzie na dwie części:

  • pierwsza - Dziennikarskie ABC - odbędzie się głównie w gliwickiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, gdzie uczestnicy Akademii wezmą udział w cyklu wykładów i warsztatów poświęconych tajnikom pracy dziennikarza oraz kreowaniu przekazu medialnego dotyczącego tematyki europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem polsko-niemieckiego sąsiedztwa w Europie. Uczestnicy spotkają się między innymi: z zajmującymi się problematyką europejską przedstawicielami mediów oraz z osobistościami polskiego i niemieckiego życia naukowego i politycznego,
  • druga część - Dziennikarstwo w praktyce - to praktyczna część Akademii, podczas której uczestnicy odwiedzą największe redakcje na Górnym Śląsku oraz w Krakowie.

W Akademii udział wezmą osoby w wieku 19-26 lat z Polski i z Niemiec, które nadesłały reportaż lub artykuł w języku polskim lub niemieckim nt.: "Polacy i Niemcy - razem na rzecz przyszłości Europy?".Prace zostały ocenione przez jury składające się z przedstawicieli Centrum Europejskiego Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

do góry