Projekt: "Partnerstwo na rzecz Profesjonalizacji Trzeciego Sektora" w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL

W dniu 30 czerwca 2005 roku Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zakończył realizację pierwszego Działania w ramach projektu "Partnerstwo na rzecz Profesjonalizacji Trzeciego Sektora" w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.

Działanie 1, rozpoczęte w listopadzie 2004 roku, miało na celu stworzenie multisektorowego partnerstwa, które w sposób skuteczny osiągnie cel nadrzędny projektu - profesjonalizację i instytucjonalizację organizacji pozarządowych działających non-profit (NGO) w sektorze społecznym (rynek pracy, wykluczenie społeczne, równość szans, edukacja, kształcenie ustawiczne), tak aby mogły przejąć większą rolę w procesach rozwoju społeczno-gospodarczego i w realizacji przedsięwzięć w zakresie edukacji, rynku pracy, aktywności społeczności lokalnych i przeciwdziałania wszelkiej dyskryminacji i nierówności na rynku pracy na szczeblach lokalnym, regionalnym i centralnym.

W wyniku cyklu prac warsztatowych uzupełnionych o spotkania robocze udało się zbudować stabilne partnerstwo składające się z 15 partnerów, reprezentujących 3 sektory (administracja samorządowa, biznes, NGO). Potwierdzeniem półrocznych prac było podpisanie Umowy o Partnerstwie na rzecz Rozwoju, która stanowi oficjalny dokument potwierdzający wspólną realizację projektu IW EQUAL "Partnerstwo na rzecz Profesjonalizacji Trzeciego Sektora".

Sygnatariuszami umowy zostali:

Partnerstwo na rzecz profesjonalizacji Trzeciego Sektora planuje w okresie od stycznia 2006 do października 2007 roku przeprowadzić następujące 3 bloki działań:

1) Program edukacji dla profesjonalizacji III sektora - model systemu szkolenia i wzorcowe programy szkoleniowe dla menedżerów i pracowników organizacji pozarządowych ( modułowe szkolenia dla menedżerek/ów oraz pracownic/ków organizacji pozarządowych)

Celem szkoleń jest profesjonalizacja pracy NGO poprzez dostarczenie osobom w nich pracującym niezbędnej wiedzy i umiejętności, koniecznych w prowadzeniu codziennej działalności. Tematyka szkoleń została opracowana na podstawie badań potrzeb szkoleniowych w organizacjach pozarządowych, co gwarantuje jej zgodność z rzeczywistymi deficytami NGO w tym zakresie.

2) Inkubatory Organizacji Pozarządowych

Celem podprojektu jest przygotowanie miejsc dla małych i średnich organizacji pozarządowych, w których otrzymają one wsparcie merytoryczne i techniczne. Inkubatory będą wspierać działalność organizacji poprzez udzielanie informacji, poradnictwo, opiekę merytoryczną, szkolenia, udostępnienie lokalu oraz sprzętu biurowego. Inkubatory powstaną w 7 lokalizacjach w województwach śląskim i opolskim.

3) Pomocniczość w Praktyce Lokalnej dla profesjonalizacji III sektora - rozwój lokalnej współpracy międzysektorowej z udziałem organizacji pozarządowych, Ośrodki Partnerstwa Lokalnego (OPAL)

Celem działania jest wypracowanie i wdrożenie modelowego systemu współpracy międzysektorowej, tj. organizacji pozarządowych, instytucji publicznych oraz przedsiębiorstw. W tym celu zostaną utworzone trzy Ośrodki Partnerstwa Lokalnego oraz przeprowadzone konsultacje i warsztaty w zakresie współpracy lokalnej z udziałem przedstawicielek/-li trzech sektorów.

Realizacja powyższych działań ma za zadanie przyczynić się do osiągnięcia konkretnych, mierzalnych efektów w postaci dynamicznego rozwoju organizacji objętych projektem, działających na terenie województw śląskiego i opolskiego oraz zwiększenia ich aktywnej, partnerskiej roli w społecznym i gospodarczym rozwoju na szczeblu lokalnym i regionalnym. Efektem działań Partnerstwa będzie wzrost liczby wspólnych lokalnych i regionalnych inicjatyw i działań w dziedzinie przeciwdziałania bezrobociu, aktywizacji rynku pracy, przeciwdziałaniu nierówności i dyskryminacji na rynku pracy, podejmowanych przez organizacje non-profit, a także organizacje, przedsiębiorstwa i administrację publiczną. W rezultacie należy oczekiwać lepszego gospodarowania środkami finansowymi i innymi zasobami, a także przełamywania barier i niechęci do działań niepublicznych instytucji i organizacji społecznych, które często obserwuje się po stronie instytucji samorządowych i publicznych. W tym wymiarze efekty projektu będą też zbieżne z kwestiami horyzontalnymi określonymi w PIW Equal w punkcie rozwój lokalny.

Środki na realizację projektu pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.

Pytania i propozycje dotyczące projektu prosimy kierować do Anny Antoniak-Tannenberg, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Rybnicka 27, 44-100 Gliwice, tel. 032 232 49 02, fax. 032 232 49 01, e-mail: anna.antoniak@haus.pl

Zapraszamy na stronę internetową Partnerstwa www.trzecisektor.pl, gdzie można znaleźć obszerną informację na temat projektu oraz dowiedzieć się, jakie działania realizuje aktualnie Partnerstwo.

 

 



Dom Współpracy

Polsko Niemieckiej

do góry