"Promocja idei CSR w różnych środowiskach i przez różne środowiska. PR, kontakty z mediami, wystąpienia publiczne"

"Śląska Akademia CSR i współpracy międzysektorowej" stanowi integralną część inicjatywy "CSR dla Górnego Śląska. Międzysektorowa wiosna 2008/2009: działania na rzecz ożywienia współpracy między sektorami"maj - czerwiec oraz wrzesień - październik 2008 roku

Współorganizatorzy inicjatywy: Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe i Fundacja im. Friedricha Eberta. Partnerzy merytoryczni przedsięwzięcia: Regionalne Centrum Biznesu, Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Projekt "CSR dla Górnego Śląska.Międzysektorowa wiosna 2008/2009: działania na rzecz ożywienia współpracy między sektorami" stanowi kontynuację i rozwinięcie międzyinstytucjonalnej i międzynarodowej inicjatywy "CSR dla Górnego Śląska", w tym rokuwzbogaconej o rozbudowaną część praktyczną oraz doradczą, i w swym zamyśle prowadzić będzie do nawiązania współpracy i powstania partnerstw pomiędzy organizacjami pozarządowymi a sektorem biznesu oraz - pośrednio - tworzenia środowiska wspierającego rozwój społeczeństwa obywatelskiego w regionie. Szczegółowy opis inicjatywy 2008/2009.

"Śląska Akademia CSR i współpracy międzysektorowej" stanowiła integralną część ww. projektu, której celem było wykształcenie lokalnych doradczyń/doradców ds. CSR i współpracy międzysektorowej, a zarazem multiplikatorek/ów wspomnianych idei tak, by po zakończeniu projektu były żywo obecne w środowiskach decyzyjnych regionu i w istotny sposób wpływały na działania jego głównych aktorów. Akademia to zarazem kompleksowy, nowatorski w treści i formie, projekt edukacyjny poświęcony koncepcji Corporate Social Responsibility (Społeczna Odpowiedzialność Biznesu), ze szczególnym uwzględnieniem i uwypukleniem jej integralnego aspektu, jakim jest współpraca międzysektorowa - współpraca między różnymi sektorami życia publicznego. Na Akademię, trwającą od maja do października 2008 roku, złożył się cykl ośmiu weekendowych seminariów i warsztatów, podzielonych tak, by cztery spotkania odbyły się w maju i czerwcu, a pozostałe cztery we wrześniu i październiku (co dwa tygodnie).

Warunkiem ubiegania się o uczestnictwo w Akademii było przesłanie CV i wypełnionego formularza zgłoszeniowego oraz pomyślny wynik rozmowy kwalifikacyjnej. Duże zainteresowanie projektem sprawiło, iż wybór grupy projektowej nie był łatwy. Ostatecznie zdecydowaliśmy się zaprosić do Akademii 21 uczestniczek/ów, głównie osób aktywnie uczestniczących w życiu lokalnej społeczności i zawodowo związanych ze środowiskiem trzeciosektorowym, ale także tych, reprezentujących administrację publiczną oraz, w mniejszym stopniu, sektor biznesu.

Dodatkowym (ale nie przeważającym) kryterium przy rekrutacji były: zamieszkanie na terenie województw śląskiego lub opolskiego, zainteresowanie problematyką CSR oraz współpracy międzysektorowej i silne przekonanie do wdrożenia jej w swoim, obecnym lub przyszłym, środowisku zawodowym.

SPOTKANIA W MAJU I CZERWCU:

Pierwsze spotkanie w ramach Akademii odbyło się 17-18 maja br. i miało charakter integracyjny, którego ważnym punktem był wyjazd na galę "Fair Play w Biznesie" na Zamku w Toszku k/Gliwic. Galę, podczas której wręczono nagrody Orłów Śląskiego Biznesu dla liderów gospodarczych naszego regionu oraz złote odznaki z okazji X-lecia Śląskiego Klubu Biznesu zorganizował jeden z Partnerów merytorycznych inicjatywy, Regionalne Centrum Biznesu. Drugi dzień spotkania poświęcony był wprowadzeniu do koncepcji CSR i współpracy międzysektorowej.

Drugie seminarium odbyło się w dniach 31 maja - 1 czerwca br. i poświęcone będzie zagadnieniom etyki biznesu, rozróżnieniu CSR od PR i zrównoważonemu rozwojowi. Oprócz zaproszonych ekspertek/ów z ww. zagadnień, w spotkaniu uczestniczyła reprezentantka firmy Provident, która przedstawiła ideę wolontariatu pracowniczego oraz przedstawiciel Zespołu Elektrociepłowni Bytom S. A., który opowiedział o działaniach społecznych Elektrociepłowni Szombierki we współpracy ze Śląskim Teatrem Tańca.

Trzecie spotkanie, tym razem w formie warsztatów, odbyło się w dn. 14-15 czerwca br. w Kamieniu Śląskim i poświęcone zostało komunikacji interpersonalnej i społecznej oraz sprawnemu budowaniu zespołu zadaniowego i skutecznym negocjacjom z biznesem. Warto podkreślić, że wśród poruszanych zagadnień to właśnie techniki negocjacyjne z partnerem biznesowym wzbudziły największe zainteresowanie.

Czwarte spotkanie, które miało miejsce w dn. 28-29 czerwca br., skupiło się wokół tematyki praw człowieka w miejscu pracy i ich relacji z koncepcją CSR. Wśród omawianych zagadnień znalazły się także: kultura organizacyjna firmy, etyka rynku pracy w Polsce (na przykładzie jednej z sieci hipermarketów) i równouprawnienie płci (na przykładzie projektu Gender Index, realizowanego przez UNDP Polska - Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (ONZ)).

SPOTKANIA WE WRZEŚNIU I PAŹDZIERNIKU:

Piąte, a jednocześnie pierwsze po sezonie wakacyjno-urlopowym, spotkanie pt. "Wzajemne oddziaływanie sektora biznesu i organizacji pozarządowych w kontekście CSR. CSR jako narzędzie współpracy międzysektorowej" odbyło się w dn. 13-14 września br. i poświęcone było zagadnieniom budowania efektywnej współpracy między ww. podmiotami.

Zagadnienia szóstego spotkania były kontynuacją wątków podjętych podczas seminarium w dn. 13-14 września br. pod tym samym tytułem, tym razem, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki zarządzania projektem międzysektorowym i negocjacji między II i III sektorem. 

Siódme spotkanie w dn. 11-12 października br. poświęcone było omówieniu relacji między rozwojem regionalnym a koncepcją CSR ze szczególnym uwzględnieniem roli administracji samorządowej. Drugi dzień spotkania podjął próbę zdiagnozowania kondycji współpracy trójsektorowej na terenie Górnego Śląska oraz wskazał na możliwości i szanse zintensyfikowania takiej współpracy.

Ósme, a zarazem ostatnie w ramach Akademii spotkanie, w dn. 25-26 października br. w całości miało charakter warsztatowy. Celem warsztatów było opracowanie kampanii promującej ideę CSR w różnych środowiskach i przez różne środowiska. Drugi dzień warsztatów poświęcony był zagadnieniu kontaktów z mediami i wystąpień publicznych. Ostatnim punktem spotkania było uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnictwa w Akademii.

Mimo zakończenia cyklu szkoleń w ramach Akademii, absolwentki/ci zostali zobligowani do multiplikowania idei CSR i współpracy międzysektorowej poprzez m. in. pełnienie funkcji lokalnej/go doradczyni/cy ds. CSR w miejscu zatrudnienia / działalności politycznej / aktywności społecznej. Zależy nam także na ich aktywnej pomocy w tworzeniu międzysektorowych partnerstw (do końca trwania inicjatywy "CSR dla Górnego Śląska...", tj. do marca 2009 roku) oraz promocji idei CSR i współpracy międzysektorowej poprzez realizację autorskich mini-projektów, w których absolwentki/ci wykorzystają wiedzę zdobytą podczas seminariów i warsztatów.

Wszelkie informacje nt. realizacji mini-projektów będą na bieżąco zamieszczane na stronie www.haus.pl

Harmonogram 8 spotkań w ramach Akademii

Wśród poruszanych w ramach Akademii zagadnień znalazły się m.in.:

  • CSR z perspektywy firmy oraz organizacji pozarządowej (NGO),
  • współpraca międzysektorowa jako istotny element koncepcji CSR,
  • komunikacja między III sektorem i sektorem biznesu; współpraca dwu- i trójsektorowa: wzajemne oddziaływanie sektora biznesu, organizacji pozarządowych i administracji publicznej,
  • wykorzystywanie CSR i współpracy międzysektorowej w budowaniu konkurencyjności firmy i aktywności NGO,
  • promocja projektów międzysektorowych,
  • kultura organizacyjna firmy a prawa człowieka,
  • zrównoważony rozwój, zarządzanie regionem i współpraca międzysektorowa dla rozwoju regionu,
  • CSR a wizerunek firmy, CSR a PR, etyka biznesu,
  • sztuka wystąpień publicznych, kontakty z mediami i sposoby promowania koncepcji CSR.

Podczas trwania projektu uczestni(cz)kom Akademii oferowaliśmy:

  • udział w pilotażowym projekcie nakierowanym na utworzenie międzysektorowych partnerstw na terenie Górnego Śląska,
  • zajęcia prowadzone przez fachową kadrę referentek/ów i trenerek/ów,
  • uzyskanie certyfikatu ukończenia Akademii i tytułu multiplikatora/ki idei CSR i współpracy międzysektorowej oraz lokalnej/go doradczyni/cy ds. CSR i współpracy międzysektorowej.

Absolwent(k)om Akademii oferujemy:

  • czynny udział w realizacji projektu "CSR dla Górnego Śląska. Międzysektorowa wiosna 2008/2009: działania na rzecz ożywienia współpracy między sektorami", a co za tym idzie - w budowaniu międzysektorowych partnerstw, które będą rezultatem całorocznej inicjatywy,
  • możliwość pozyskania partnera biznesowego dla organizacji pozarządowej, z którą dana absolwentka/ dany absolwent jest związania/y,
  • możliwość realizacji (wraz z innym absolwent(k)ami) autorskiego mini-projektu poruszającego tematykę CSR i współpracy międzysektorowej, wpierającego zawiązywanie międzysektorowych partnerstw,
  • korzystanie z doświadczenia pracowników Stowarzyszenia Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST oraz Regionalnego Centrum Biznesu, którzy będą pełnić rolę ekspertów-doradców wspierających absolwentów/absolwentki Akademii w budowaniu międzysektorowych partnerstw,
  • zdobycie doświadczenia w budowaniu międzysektorowych partnerstw.

Bliższych informacji o projekcie udzielają Iwona Ignasiak i Marzena Kurzacz (menedżerki projektów), tel. 032 232 49 02, wew. 120, fax: 032 232 49 01, e-mail: iwona.ignasiak@haus.pl, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Rybnicka 27, 44-100 Gliwice.

 

a

 

Partnerzy inicjatywy:


Projekt współfinansowany z grantu Trust for Civil Society in
Central and Eastern Europe / Supported by a grant from the Trust for Civil
Society in Central and Eastern Europe


Fundacja im. Friedricha Eberta


Regionalne Centrum Biznesu


Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST


Forum Odpowiedzialnego Biznesu

 

Patronat medialny:


Europerspektywy


ngo.pl -
portal organizacji pozarządowych


TVP Katowice


Radio Katowice


Radio Opole

Sedno-MOST

Inicjatywy Gospodarcze

do góry