Stosunki polsko-niemieckie w piłce nożnej będą głównym tematem trzeciego w tym roku spotkania z cyklu "HAUSbesuche - spotkania DOMowe", naszym gościem będzie Thomas Urban.

HAUSbesuche - spotkania DOMowe.
Polska i niemiecka kultura w dialogu

15 września (czwartek) 2011 roku, godz. 11.00
Sala 002, budynek nr 3 (Cechownia), Nowe Gliwice

ul. Bojkowska 37, Gliwice

W przyszłym roku odbędą się mistrzostwa europy w piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie - spójrzmy zatem na sport z perspektywy polsko-niemieckiej. Polskę i Niemcy łączy specyficzny związek w piłce nożnej i zdaje się, że już od zawsze był on postrzegany w politycznym kontekście między tymi dwoma krajami. Thomas Urban podejmuje w swojej książce pt.: "Schwarze Adler, weiße Adler. Deutsche und polnische Fußballer im Räderwerk der Politik" (w wolnym tłumaczeniu: "Biały Orzeł, Czarny Orzeł: niemieccy i polscy piłkarze w trybach polityki") ten temat po raz pierwszy i pokazuje, w jaki sposób polityka oddziaływała na sport. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Thomasem Urbanem!

Nasz gość Thomas Urban urodził się w roku 1954 w Lipsku jako dziecko wypędzonych z Wrocławia (Breslau). Już w młodym wieku postawił sobie wyzwanie działania na rzecz dobrego porozumienia pomiędzy Polakami a Niemcami. Od roku 1988 pracuje jako korespondent gazety "Süddeutsche Zeitung" w Warszawie, w Moskwie oraz Kijowie. Thomas Urban jest autorem książek pt.: "Vladimir Nabokov - Blaue Abende in Berlin" (Berlin 1999), "Der Verlust. Die Vertreibung der Deutschen und der Polen im 20. Jahrhundert" (Monachium 2004) oraz tomu o Polsce pt.: "Polen" serii wyd. Helmut Schmidta i Richarda von Weizsäckera pt.: "Die Deutschen und ihre Nachbarn." (Monachium 2008). Moderatorem spotkania będzie Dawid Smolorz, tłumacz oraz współtwórca wystawy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt.: "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku".

Cykl "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" ma na celu przybliżenie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej. Partnerem projektu jest Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu!

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie obecności (mailem, faksem bądź telefonicznie; formularz zgłoszeniowy znajduje się poniżej) do dnia 13 września.

Formularz zgłoszeniowy [.doc]

Kontakt: Agnieszka Mucha, ifa-menedżerka ds. kultury w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, tel. 32 461 20 70, faks: 32 461 20 71, e-mail: agnieszka.mucha@haus.pl

Partnerzy:


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu

do góry