W ramach projektu filmowego "Z Górnego Śląska do Fabryki Snów. Wybitni niemieccy filmowcy i aktorzy z regionu" zapraszamy wszystkich miłośników sztuki filmowej na pokaz filmu "Zamek Königswald" (reż. Peter Schamoni, 1987).

Z Górnego Śląska do Fabryki Snów.

Wybitni niemieccy filmowcy i aktorzy z regionu

12 filmów x 12
filmowców x12 miesięcy x 3 górnośląskie miasta
Gliwice - Katowice - Opole

Pokaz filmu "Zamek Königswald"
Na podstawie powieści Horsta Bienka, ur. 1930 w Gliwicach, zm. 1990 w Monachium

5 grudnia br. (poniedziałek), Kino Rialto (ul. Św. Jana 24, Katowice), godz. 18:00
15 grudnia br. (czwartek), Kino Amok Scena Bajka (ul. Dolnych Wałów 3, Gliwice), godz. 18:00
19 grudnia br. (poniedziałek), Kino Studio (ul. Strzelców Bytomskich 1, Opole), godz. 9:00

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Partnerami zaprasza na pokazy filmowe w ramach projektu "Z Górnego Śląska do Fabryki Snów. Wybitni niemieccy filmowcy z regionu", w których centrum stoją reżyserzy, scenarzyści, operatorzy, kompozytorzy muzyki filmowej i aktorzy - wszyscy urodzeni na Górnym Śląsku.

Bilety w cenie 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy) do nabycia w kasach Kinoteatru Rialto w Katowicach oraz Kina Amok Scena Bajka w Gliwicach. Seans w Kinie Studio w Opolu jest bezpłatny (rezerwacja miejsc, tel. 77 454 27 14).

Każdy seans poprzedzony zostanie profesjonalnym wprowadzeniem w tematykę filmu przeprowadzonym przez znanego krytyka filmowego dr Jana F. Lewandowskiego (Gliwice, Katowice) oraz Bolesława Drochomireckiego (Opole).

Wszystkie seanse odbędą się w języku polskim.

"Zamek Königswald"

Film fabularny na podstawie powieści Horsta Bienka o tytule "Königswald oder die letzte Geschichte" z roku 1984.Film z 1987 roku to porównanie konwencjonalności życia zamku w Sudetach z prozą sytuacji wojennej. Akcja filmu toczy się w ostatnich tygodniach II wojny światowej na zamku Königswald w Czechach, położonym między Marienbadem i Karlsbadem, gdzie schroniło się osiem starszych pań z niemieckiej arystokracji. Niektóre pochodzą z Górnego Śląska, jak hrabina Hohenlohe i hrabina Posadowsky, a tą pierwszą opiekuje się Milka Piontek, znana z powieściowej tetralogii gliwickiej. Wszystkie spotykają się codziennie na popołudniowej herbatce, by powspominać dawne dobre czasy. Starsze panie pragną uchronić Zamek od zniszczenia i pozbyć się nieproszonych gości w mundurach niemieckiej armii, aby pozostać przy ustalonym z dawna trybie życia na Zamku, co jednak okazuje się w sytuacji frontowej niemożliwe. Zabawne sytuacje wynikają ze zderzenia mentalności arystokratek z przybywającymi na Zamek żołnierzami niemieckimi, a później amerykańskimi, a także z napięcia, kto zjawi się prędzej: Amerykanie czy Rosjanie? Za prozą Bienka komedia Schamoniego przemienia się w studium świata odchodzącego, który ginie wraz z końcem II wojny światowej.





Reżyserem filmu jest: Peter Schamoni.
Data ukazania się: 1987
Długość: 90 minut
W rolach głównych:
Camilla Horn, Dietlinde Turban, Marianne Hoppe, Carola Höhn, Marika Rökk, Rose Renee Roth, Ortrud von der Recke, Fee von Reichlin, Anja Kruse, Hanna Bergmann, Wolfgang Fierek, Wolfgang Griese, Jockel Tschiersch, Helmut Ketels, Shermann Steward

Pokazy filmowe organizowane są w ramach projektu "Z Górnego Śląska do Fabryki Snów. Wybitni niemieccy filmowcy i aktorzy z regionu", czyli unikatowego cyklu pokazów filmowych, w którego centrum stoją reżyserzy, scenarzyści, operatorzy, kompozytorzy muzyki filmowej i aktorzy - wszyscy urodzeni na Górnym Śląsku. Projekt ma na celu przybliżenie tego mniej znanego, czy może po prostu nieuświadamianego i nieczęsto dyskutowanego rozdziału historii regionu, a także historii kina niemieckiego, kiedy za lub przed kamerą stały osoby pochodzące z górnośląskich miejscowości i które stanowią teraz część kulturowego dziedzictwa tego niezwykłego regionu. Proponowane pokazy są także dobrą okazją do poznania losów regionu i jego wielokulturowego bogactwa przez pryzmat biografii, historii urodzonych tu osób. Projekt poszerzony o fachowe wprowadzenie do każdego z seansów służy równocześnie popularyzacji i prezentacji szerokiemu gronu odbiorców dorobku kina niemieckiego - i to tego sięgającego początków XX wieku i dobranego według specyficznego klucza, którym jest górnośląskie pochodzenie twórców i aktorów.

Na cały projekt składa się 36 pokazów filmowych - po 3 pokazy raz w miesiącu w kinach w Gliwicach, Katowicach oraz Opolu:

 

Nr

Tytuł

Reżyseria

Filmowiec z Górnego Śląska

Miasto urodzenia

1

"Metropolis"

Fritz Lang, 1927

Günther Rittau, operator
filmowy

Chorzów

2

"Faust"

F.W. Murnau, 1926

Carl Hoffmann, operator
filmowy

Nysa

3

"Błękitny anioł"

Josef von Sternberg, 1930

Franz Waxman, kompozytor

Chorzów

4

"Trzech przyjaciół"

Wilhelm Thiele, 1930

Willy Fritsch, aktor
filmowy

Katowice

5

"Serengeti nie może umrzeć"

Bernhard Grzimek, 1959

Bernhard Grzimek, reżyser

Nysa

6

"Wielka miłość"

Rolf Hansen, 1942

Michael Jary, kompozytor

Siemianowice Śląskie

7

"Duchy zamku Spessart"

Kurt Hoffmann, 1960

Georg Thomalla, aktor
filmowy

Katowice

8

"1000 oczu doktora Mabuse"

Fritz Lang, 1960

Jan Fethke, scenarzysta
i
reżyser filmowy

Opole

9

"Zamek Königswald"

Peter Schamoni, 1987

Horst Bienek, pisarz, scenarzysta

i reżyser filmowy

Gliwice

10

"Śmierć jest moim
rzemiosłem"

(niem. "Aus einem deutschen Leben")

Theodor Kotulla, 1977

Theodor Kotulla, reżyser

Chorzów

11

"Lili Marleen"

R. W. Fassbinder, 1981

Hanna Schygulla, aktorka
filmowa

Chorzów

12

"Życie na podsłuchu"

Florian H. von Donnersmarck, 2006

Linia śląskiego rodu hrabiów
i książąt Henckel
von Donnersmarck

Kolonia, RFN

Ten wyjątkowy w skali regionu cykl pokazów filmowych jest, naszym zdaniem, doskonałą okazją do edukacji filmowej, zetknięcia się z bardzo dobrym kinem niemieckim, kulturą niemiecką, a także z historią kina - prezentowane filmy obejmują wszakże prawie 100 lat jego istnienia. Mamy nadzieję, że projekt rzuci także interesujące światło na kulturę sąsiada współtworzoną przez artystów urodzonych na Górnym Śląsku.
Serdecznie zapraszamy!

Dodatkowe informacje: Aleksandra Bernais, menedżerka projektu, e-mail: aleksandra.bernais@haus.pl, tel. 32 461 20 77, fax: 32 461 20 71

Partnerzy:

fwpn
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

konsulat
Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu

amok
Kino Amok Scena
Bajka

railto
Kino Rialto


mdk opole
Młodzieżowy Dom
Kultury w Opolu

mswia
Działalność DWPN wspierana przez MSWiA

a
Drogowa Trasa Średnicowa 51,
Chorzów
tel. (32) 349 49 02
www.autoboss.dealervolvo.pl

Cultura - Wspólnota Polskojęzyczna e.V.
Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich
Stowarzyszenie Pielęgnowania Sztuki i Kultury Śląskiej

Patronat medialny:

filmweb
Filmweb

ultramaryna
Ultramaryna

tvp
TVP
Katowice

radio plus
Radio Plus

slask
Magazyn
Społeczno-Kulturalny "Śląsk"

gmk
Gliwicki Magazyn Kulturalny

gazeta
Gazeta
gliwicka

nto
Nowa Trybuna Opolska

spinacz
Magazyn Studencki Spinacz

do góry